İYİ Parti’nin Çiftçi İl Başkanı’na göre:

İYİ Parti’nin Çiftçi İl Başkanı’na göre:

Çiftçi perişan…

İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, AKP döneminde çiftçinin perişanlığa itildiğini savundu. İYİ Parti’nin çiftçi İl Başkanı Şefik Çirkin, içinde bulunduğu çiftçilerin durumu ile ilgili şunları dile getirdi:
“Bilindiği gibi, Amik Ovası’nda her yıl 200 bin dönüm arazi sular altında kalıyor ve bu haliyle de, burada ekili buğdayı olanlar, suların çekilmesini bekleyip yerine pamuk ekiyor. Sorun şu ki, Tarım Bakanlığı, çıkardığı genelge ile beraber, 2 yıl üst üste pamuk ekene 3. yıl pamuk desteği vermiyor. O zaman çiftçi ne ekecek?
Buğday ekiyor, sel basıyor! Buğdayı sigorta ettirecek, ama sigorta şirketleri etmiyor! Pamuk ekecek, ama… Hükümet, ‘3. yıl ise destek vermem’ diyor. Çare, su basan arazilerin bu genelgeden istisna olmasıdır ve o da iki satırlık yazıdır. Çiftçi zaten perişan. Mazot, gübre, ilaç ve en kötüsü, rekolte düşüklüğü belini bükmüş. Ancak hükümetten hala ses yok. Pamuk desteklemeleri acilen ödenmeli, bahara bırakılmamalıdır. Termik santral işletenlere, yandaşlara katrilyonlarca destek veren hükümet, artık çiftçiyi de görmelidir.” -Cemil Yıldız-