İyiye Gidiyoruz… Ama Gevşemeyin!

İyiye Gidiyoruz… Ama Gevşemeyin!

Türkiye’de, salgının seyrinin illere göre farklılık gösterdiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, şehirlerarası giriş çıkışın sınırlandırılmasının kaldırıldığı Hatay, Antalya, Aydın, Erzurum, Malatya, Mersin ve Muğla’da durumun giderek iyileştiğini ifade etti.

Uyarı, ilk elden geldi: “Normalleşme sürecine, eskiye dönüş olarak bakılmamalı!” Uyarının sahibi, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü.
Türkiye, koronavirüs vakalarının azalması ve ölüm oranlarındaki düşüş nedeniyle, normalleşme sürecine geçerken, sürecin hassasiyetine işaret eden Özlü, “Virüse karşı, yeni normlarla birlikte yaşamımızı sürdürmek zorundayız” dedi ve ekledi: “Çünkü bu normlara dikkat edildiği sürece, vakaları tamamen bitirmek mümkün.”
-İKİNCİ ATAK!-
Özlü, normalleşme sürecinde ikinci atağın başlamaması için kurallara uyulmasının ve gevşeme yaşanmamasının oldukça önemli olduğu görüşünde. İkinci bir atak riskine karşı, yetkililerin titizlikle hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten Bilim Kurulu Üyesi Özlü, bu normalleşme sürecinde de sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması, kapalı alanların havalandırılması ile maske alışkanlığının devam ettirilmesinin önemli olduğunu söyledi.
Normalleşme süreci ile birlikte açılan mekanlarda yığılmaların önüne geçilmesi için randevulu sistemi bir seçenek olarak sunan Prof. Dr. Tevfik Özlü’ye göre, bu mekanlarda, sosyal mesafe ile hijyen kurallarına uyulması ve maske kullanımına titizlikle devam edilmeli.
-İLLER!-
En çok merak edilen sorulardan biri ise, sınırlandırılmaların olduğu şehirlerdeki salgının seyri. Türkiye’de, salgının seyrinin illere göre farklılık gösterdiğini söyleyen Özlü, şehirlerarası giriş çıkışın sınırlandırılmasının kaldırıldığı Hatay, Antalya, Aydın, Erzurum, Malatya, Mersin ve Muğla’da durumun giderek iyileştiğini ifade etti. Şehirlerarası giriş çıkışları hala sınırlı olduğu İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerde ise hasta başvuruları, pozitif hasta sayısı ve yoğun bakımlardaki doluluk oranları giderek azalıyor.
Türkiye’nin, pek çok Avrupa ülkesine göre süreci başarılı yönettiğini düşünen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, hiçbir hastanın açıkta kalmadığını ve tedaviden mahrum edilmediğini söyledi.
Daha erken dönemde, yani beşinci haftada Türkiye’nin pik noktasına ulaştığını belirten Özlü, bu durumun, vakaların iyi yönetilmesinden kaynaklandığını ifade etti. -Tamer Yazar-