İzlenen Bölgesel Politika

İzlenen Bölgesel Politika

‘İnanç’ ve ‘Mezhepler’ üstü olmalı!

Aslen Hataylı olan, Katar ve OECD eski Büyükelçimiz Mithat Rende, Ortadoğu’nun yenilenen güç dengesine ekli ‘Ankara-Moskova-Washington’ üçgeninde şekillenen yeni tabloyu değerlendirdi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve S-400 savunma sistemleri başlığında Rusya ile ilişkilerini stratejik bir noktaya taşıyan Türkiye’nin Washington karşısındaki yeni konumuna dair bir değerlendirme yapan, Katar ve OECD eski Büyükelçimiz Mithat Rende, Washington’un Türkiye ile son zamanlarda gerginleşen ilişkilerin yönetilmesi için çaba harcadığını söyledi. Rende, Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolü sağladığı Afrin’in yeniden yapılandırılması konusunda belirlenen yol haritası netleşmeye başlarken, Türkiye’nin, Suriye ve Ortadoğu genelinde ‘yumuşak güç’ (soft power) rolünü üstlenmesi için hareke geçmesi gerektiğini de vurguladı.
Ankara-Washington ilişkileri konusundaki değerlendirmesinde, ABD’nin, son Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesinde İsrail ve Suudi Arabistan’ı stratejik ortak olarak ön plana çıkartırken Türkiye’yi zikretmediğine işaret eden Rende, bölgedeki güç dengesinin yeniden yapılanması konusunda hassas davranılması gerektiğine de işaret etti. Rende, “Türkiye inanç ve mezhepler üstü politikalar izleyerek ve bölgedeki tüm kesimleri kucaklayarak kalıcı istikrar ve barışın sağlanmasına katkıda bulunabilir ve aynı zamanda bölgesel etkinliğini ve imajını geliştirebilir” dedi. -Tamer Yazar-