Japon Kredisi 2.Kez Mecliste Reddedildi

Japon Kredisi 2.Kez Mecliste Reddedildi

AKP’liler, Defne-Arıtma Tesisinin modernizasyonunu istemiyor

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, Defne ilçesi Turunçlu Arıtma Tesisi modernizasyonu ile Hassa ilçesi altyapı ve arıtma tesisi hizmetlerinde kullanılmak üzere bulduğu Japon kredisini alma ve kullanma yetki istemi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla ikinci kez reddedildi. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından karşılanan, yaklaşık 480 Milyon Liralık kredi kullanımına ilişkin olarak Lütfü Savaş’a yetki verilmesi talebi, 28 ‘EVET’e karşılık, AKP ve MHP’li 48 üyenin ‘RED’ oyuyla kabul edilmedi.

Gündem üzerinde konuşan Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, Hassa için kredi alımını onaylayacaklarını, ancak Defne için aynı şekilde düşünmediklerini, Hassa’nın ayrılmasını istedi. CHP Sözcüsü Adnan Özkaya ile Meclis’i yöneten Murat Hayzaran ise açıklamalarında, Defne ile Hassa için paket halinde kredi istenildiğini, kredi koşulunun böyle olduğunu, birbirinden ayrılamayacağını anlatsalar da, AKP ve MHP’liler, Defne Arıtma Tesisinin modernizasyonunda kullanılacak Japon kredisine izin vermedi ve teklifi reddetti.

Sonuçta, uygun düşük faizli Japon kredisi inat uğruna alınamazsa, bundan olumsuz etkilenen, kaybeden, hizmeti alamayacak olan, Defne ile Hassa ilçeleri halkı olacak. -Cemil Yıldız-