Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

JCI Hatay’ın Hedefi 3 Yılda 22 Yaşam Odağı

Genç Liderler ve Girişimciler

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Hatay Temsilciliği’nin kısa süre önce başladığı “Yaşam Komşularımıza Yaşam Odakları Projesi”nin ilk yaşam odağı, Dörtyol Dörttaş Sahili’ne kuruldu. JCI Hatay Temsilciliği Başkanı Eray Horoz, tüm ilçelerde ihtiyaç olan yerlerde 3 yılda 22 odak kurmayı hedeflediklerini söyledi.

“Aktif vatandaşlar için önde gelen küresel ağ olmak” vizyonuna ulaşmak ve “Gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak, toplumun pozitif gelişimine katkı sağlamak” misyonunu gerçekleştirmek için 1915 yılında Amerika’nın St. Louis kentinde kurulan Junior Chamber International (JCI) organizasyonunun Türkiye organizasyonu olan Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği’nin Hatay ayağında örnek bir adım atıldı, ‘sokak hayvanları’ için bir ‘yaşam odağı’ hayata geçirildi.
-NELER VAR?-
‘Hayvan Yaşam Odağı’, Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği’nin Hatay Temsilciliği tarafından, “Yaşam Komşularımıza Yaşam Odakları Projesi”nin ilk yaşam odağı olarak Dörtyol Dörttaş Sahili’ne kuruldu. Hatay’ın, özellikle yerleşim yerleri dışında kalan sokak hayvanlarının beslenme ve barınma sorununu çözmek amacıyla tasarlanan hayvan yaşam odakları; içinde hayvan kulübelerini, beslenme ve su odaklarını, rüzgarı kesmek ve gölge oluşturmak amacıyla ağaçları barındırıyor.
-BİR İLK-
Projenin direktörlüğünü üstlenen Hande Zelluhoğlu, daha önce çeşitli belediye ve sivil toplum kuruluşları tarafından tek başına hayvan kulübeleri ve beslenme odakları yapıldığını, ama yaptıkları yaşam odağının Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıdığını belirtti.
Proje kapsamında, JCI Hatay Temsilciliği üyeleri, Dörtyol Dörttaş Sahili’nde Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen alanı temizleyip, ağaçlandırıp, hayvanlar için bir yaşam alanı haline çevirdi. Payas’ta faaliyet gösteren PNR Ağaç Sanayi A.Ş. sponsorluğunda kurulan ilk odağa, “PNR Ağaç Sanayi Odağı” adı verildi.
-TÜM İLÇELER-
JCI Hatay Temsilciliği Başkanı Eray Horoz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hatay’ın tüm ilçelerinde ihtiyaç olan yerlerde 3 yılda 22 odak kurmayı hedeflediklerini, bu seneki hedeflerinin Antakya, Defne, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde de odaklar kurmak olduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde diğer odakların da kurulumunu yapacaklarını söyledi.
-BŞB KATKISI-
Projeye katkı sunan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Çevre Koruma Derneği, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu’na, Dörtyol’daki odağın sponsoru PNR Ağaç Sanayi A.Ş.’ye ve projenin fidan sponsoru Botanik Ladin Çiçekçilik’e teşekkür eden Eray Horoz, hayvan severleri, Dörtyol sahilinde yer alan odağı korumaya ve hayvanları düzenli beslemeye davet etti. Tamer Yazar