Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadın cinayetlerine yönelik mesajı:

İstanbul sözleşmesi yaşatır İskenderun’da

İstanbul sözleşmesi yaşatır

İskenderun’da Kadın Platformu adına yapılan açıklamada, kadın cinayetlerine karşı İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesi istendi.
Dörtyol ilçesinde yaşanan kadın ölümleri nezdinde tüm cinayetlere tepkilerini gösteren ve “8 Mart Kadınlar Günü” öncesi haklarına sahip çıkacakları mesajını veren İskenderun Kadın Platformu açıklaması, kadın gazeteci Nazire Gülenay imzasıyla şöyle gerçekleşti:
“Buket Yıldız, Esra ve Beren, Berna Özdemir, Selin Çulha, Fatma Karaca, İpek Bakımcı, Medine Kara Sibel Kaya ve en son Dörtyol ilçesinde, 4 çocuğunun gözü önünde eşi tarafından katledilen Şule Yıldırım ve daha binlerce kadın… Hikayeleri hep aynı. Erkekleri sırf reddettiğimiz, boşanmak istediğimiz için katlediliyoruz.
Kadınları öldürme cesaretini; kadınlar öldürüldüğünde dahi yine o kadınların hayatını mercek altına alan, yine kadınların tercihlerini sorgulayan, öldüreni değil öldürüleni suçlayan savcılar, hakimler, medya, iktidar ve toplumun bir bütün olarak, erkek egemen zihniyetten alıyor. İktidar ve onun erkek egemen kurumları, kadınların yaşam güvencesi olan haklarına saldırarak bu katliama ortak oluyor.
Artık bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Tüm kadınlar özgürlüğe varmadan isyanımız dinmeyecek. Buradan sesleniyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Bizler, İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı Kanun’un kaldırılmasına izin vermeyeceğiz.
Dayanışma ve mücadeleyle birbirimize ve haklarımıza sahip çıkacağız.” -Cemil Yıldız-