Kadın Derneğinden “Kadın Şiddetine” Tepki

Kadın Derneğinden “Kadın Şiddetine” Tepki

Kadına saygı, toplumsal refah, ilerlemenin ilk adımı

Hatay Kadın Girişimcileri Derneği Başkanı Tuban Öztürk, ülke genelinde gündemden düşmeyen kadın cinayetleri ve kadına şiddetle ilgili açıklamasında, kadına saygının, toplumsal refah ile ilerlemenin ilk adımı olduğunu belirtti.
KAGİD Başkanı Tuban Öztürk, kadının, eski dönemlerden günümüze kadar bereket ve bolluğun sembolü, ayrıca bir insanın öteki yarısı, eşi, ilk öğretmeni, ilk doktoru, ilk mühendisi, annesi olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Şiddet, ilkel zaman insanlarında ve hayvanlar aleminde, hayatta kalabilmek için içgüdüsel bir davranış biçimidir. Fakat gerek inançların farklı yorumlanması, gerek toplumda göz önünde olan insanların, medyanın günübirlik rant kaygıları, eğitimli eğitimsiz fark etmeksizin hepimizin çocukların eline susmaları için verdiğimiz dijital aletler, kontrolsüz kullandırılan bazı sosyal medya kanallarının ve bunun gibi daha da çoğaltacağımız örnekler şiddeti maalesef bir yaşam biçimi haline getirmiştir.
Erkeğin, kadını ‘cinsel ve hizmet eden bir varlık’ olarak görmesinin, erkeği yetiştiren anneler başta olmak üzere, ‘erkek gibi kadın, vurdu mu oturtur, kadın kocasının namusudur’ gibi daha nice bakış açısı ile beslendiğini fark ve kabul ederek işe başlanması gerektiği kanaatindeyiz. Çözümün ise serzeniş değil, normsal bir şekilde düzeltileceği de, artık toplumun her kesiminde kabul edildiği kanaatindeyiz.
Talihsiz kadın cinayetlerini, sosyal medyada birkaç gün etkili paylaşımlar yaparak sona erdiremeyeceğimizi artık biliyoruz. Hatay KAGİD ailesi olarak, bu hazin olayların son bulacağına, topluma rol model olan öğretmenler başta olmak üzere, ülke yöneticileri, emniyet teşkilatı, kanun koyucular, kısacası tüm erklerin, Kadına-İnsana saygının toplumsal refah ve ilerlemenin ilk adımı olduğunu söylemlerinde ve yaşam biçimleriyle ifade edeceklerine inancımız tamdır.” -Cemil Yıldız-