Kadınlardan ‘Pınar Gültekin’ kararına tepki:

Kadınlardan ‘Pınar Gültekin’ kararına tepki:

Kadın Katillerine Cesaret Veriliyor

      Antakya’da kadınlar, Pınar Gültekin’in katili Metin Avcı’ya verilen indirimli cezaya karşı sokağa çıktı. Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanarak 23 yıl hapis cezası verilmesi üzerine, Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü bileşenleri, Antakya köprü başında, ellerinde pankartlarla bir araya geldi, yargı kararına tepki gösterdi. Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan protesto eyleminde, kadınlar;  “Koruma, Aklama, Yargıla!”, “Erkek Adalet Değil, Gerçek Adalet!”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!” “Pınar için adalet istiyoruz!” “Pınar Gültekin isyanımızdır!”, “Erkek vuruyor, devlet onu koruyor!” sloganlarını attı.

Pınarın hayatı sorgulandı

      Protesto eyleminde, Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü adına basın açıklaması yapan Zeynep Bolat, Pınar Gültekin davası 13. duruşmasının Muğla Adliyesi’nde görüldüğünü ve kararın çıktığını, karar sonucunda, Cemal Metin Avcı’ya verilen müebbet hapis cezasının “haksız tahrik” indirimi uygulanarak 23 yıla düşürüldüğünü söyledi, katile yardım eden kardeşi Mertcan Avcı ve diğer faillerin ise beraat ettiğini, bugün erkek adaletin korunaklı adliye saraylarından kadın katilleri için verdiği bu kararların, sokakta gezen diğer potansiyel katillere, kadın düşmanlarına cesaret verdiğine vurgu yaptı.  

      13 duruşmadır adaletin işlemesi için hiçbir adım atılmadığını, her duruşmada adliyenin önünden ayrılmayan kadınlar olarak takip ettiklerini söyleyen Bolat, Pınar katledildiğinden itibaren, yandaş medya ve iktidarın kadın düşmanı şakşakçılarının, Pınar’ı yaşamını ve özel yaşamını didik didik ettiğini, katildense, Pınar’ın hayatının sorgulandığını ifade etti.  

23 yıllık hapis cezasını asla tanımıyoruz

      Bolat, sloganlar eşliğinde yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“İki yıldır tüm duruşmalarda, adli tıp raporlarında doğrulanan kanıtlara rağmen, katile ve ailesine zaman kazandırıldı, Pınar’a türlü iftiralar atıldı. Kadınlar olarak, katledilen bir kadının itibarının bu denli zedelenmeye çalışılmasına asla izin vermedik, izin vermiyoruz.

      Bugün, katil Cemal Metin Avcı’ya verilen 23 yıllık hapis cezası, katile delilleri karartmada yardım eden aile üyelerinin beraati, biz kadınlara yöneltilen bütünlüklü saldırıların bir aşamasıdır. Kadınların sokağa çıkmaması, hayatlarına dair karar vermemesi için devlet, iktidar, yargı yoluyla kadınlar hizaya çekilmek isteniyor. Sanılıyor ki, bu kararlar karşısında biz kadınlar bir köşeye çekilip öldürülmeyi bekleyeceğiz! Buradan bir kez daha söylüyoruz; kadın katilleri için verdiğiniz ödül gibi cezaları, biz buradayken vermeye devam edemeyeceksiniz!  

      Sizin bugün, biz kadınlarla dalga geçer gibi, katil Cemal Metin Avcı’ya verdiğiniz 23 yıllık hapis cezasını asla tanımıyoruz! Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız. Bizim yaşamlarımız, sizin adliye salonlarınızdan çıkan eril kararlara, kadın düşmanı cezalara kalmadı, kalmayacak!  Yasta değil isyandayız. Bir kişi daha eksilmeyene, kadınlar için adalet sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz!”

      Mehmet ÖZGÜN