“Kağıt Kebabı” Tescillendi

“Kağıt Kebabı” Tescillendi

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, bir değerimizi daha ölümsüzleştirdi …

UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen “kağıt kebabı”, coğrafi işaret alınarak tescillendi.
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Yağız, tescille ilgili yaptığı açıklamada, 2007’den bu yana coğrafi işaretlerle ilgili çalışma yürüttüklerini söyledi.
ATSO olarak 10 ürün üzerinde protokol imzaladıklarını, 6 ürünün ilan aşamasında olduğunu anlatan Yağız, “Bu protokol kapsamında ilk tescilini aldığımız ürün ‘kağıt kebabı.’ İnşallah diğer ürünlerin de tescilini önümüzdeki ay itibarıyla almış olacağız” dedi.
Antakya Uzun Çarşı kasaplarından Mehmet Temizkan da “kağıt kebabı”nın tescilinin alınmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Kağıt kebabının dana kaburgası, maydanoz, taze biber, samırsak, tuz ve karabiberle yapıldığını anlatan Temizkan, “Bu lezzeti tatmak isteyen vatandaşlarımızı şehre bekliyoruz” dedi.
Esnaf Ali Sunar, tescille ürüne rağbetin daha da artacağını kaydetti.
YAPILIŞI …
Türkiye’de etin ‘zırh’ denilen satır benzeri bıçak ile kıyılarak yapılan birkaç kebap çeşidinden birisi de Antakya Kağıt Kebabı’dır. Antakya Kağıt Kebabı’nda 1 yaş civarındaki erkek danaların kaburga üzerinden elde edilen döş eti kullanılmaktadır. Diğer önemli bir ayrıntı ise Antakya Kağıt Kebabı’nda 1 veya 2 demet maydanoz kullanılmasıdır. Antakya Kağıt Kebabı’nda kullanılan acı taze kırmızı biber Samandağ tarafında yetişen Samandağ Biberi yada Altınözü, Reyhanlı ve Antakya Çevresinde üretilen acı biberlerden seçilir. Acı sevmeyenler için arzu edilirse tatlı biber kullanılır. Elde edilen karışıma disk şekli verilir ve altına yağlı kağıt koyularak taş fırında pişirilir.  Mehmet ÖZGÜN