Kaldırım Varmış! Sonra Yok Olmuş!

Kaldırım Varmış! Sonra Yok Olmuş!

Antakya Atatürk Stadyumu hemen yanı başında uzanan bir kaldırımda yürüyenler, kaldırımın, kavşak noktasına ulaştığı noktada yola dahil edilmesi nedeniyle araç trafiği içinden ilerlemek zorunda kalıyor. Komik mi, trajik mi bilinmez ama, net olan bir şey var ki! Durum, ölüme davetiye çıkartıyor!

Hatay Büyükşehir Belediyesi mi, yoksa Antakya Belediyesi mi? Burası, HATMEK Binasının olduğu kavşağa karşıdan bakan, Antakya Atatürk Stadyumu hemen yanı başında uzanan bir kaldırım. Normal şartlarda, süreklilik arz eden ve yaya kullanımına açık olan bu kaldırım, bir noktasının iptal edilip araç trafiğine dahil edilmesiyle beraber, yarı komik – yarı da trajik bir durum yaşıyor. Çocuklar, kadınlar ve engelli vatandaşlar ise bu alanı kullanırken zorlanıyor. Çünkü bu alanı kullanan yayaların can güvenliği bulunmuyor. Yaşananları izleyenler ise, yetkililerin uzun zamandır süren bu duruma tepkisiz ve duyarsız kalmasını eleştiriyor.
-ÖLÜM MÜ?-
K.Ç. >> Normalde bu kaldırım böyle değildi. Sonra bir gün geldi, bu kavşak dönüşündeki kaldırım kısmı yola dahil ettiler. Ama hesap etmedikleri bir şey vardı! Her iki yönden, karşılıklı olarak kaldırımı kullanan insanlar, bu kısma geldiklerinde çaresiz bir şekilde trafiğe iniyorlar. Bu durum sadece biz büyükler için de geçerli değil! Okul yolundaki çocuklarımız. Yürümekte zorlanan yaşlılarımız. Engelli vatandaşlarımız. Bu kent adına sürekli ödül alan ve bu ödülü ‘başarı’ adına havaya kaldıranlara sormak lazım! Buradaki kaldırımı düzeltmek için, bizden nasıl bir ödül bekliyorsunuz? Ölüm mü? Yaralanma mı?
S.D. >> Bir defasında aradık. Geldiler mi bilmiyorum ama, ‘bakacağız’ demişlerdi. Sanırım, baktılar ve gittiler. Ama biz gidemiyoruz hiçbir yere! Mecburen bu yolu bir şekilde kullanıyoruz. Sadece, hangi yönden geliyorsak, bu kısma geldiğimizde ekstra dikkatli oluyoruz. Çünkü arabaların hali malum. Hafif bir direksiyon hakimiyeti kaybı, burada hiç istenmeyen bir kaza demek. Peki, o zaman bu kazanın sorumlusu, yaya mı olacak yoksa araç sürücüsü mü? Peki ya belediye! Burayı yapmayan, bu kaldırımı yola dahil eden belediye ne olacak? Masum mu, suçlu mu?
-SORUMLULUK!-
Vatandaş, ‘sorumluluk’ hatırlatmasında bulunurken, yola dahil edilmiş bir kaldırımın, kış şartlarında ve yağmurlu havaların trafik karmaşasında daha büyük riskler içerdiğinin de altını çiziyor. Peki, olası bir kazaya davetiye çıkartan bu alan için hangi belediye elini taşın altına sokmak ister? Hatay Büyükşehir Belediyesi mi, yoksa Antakya Belediyesi mi? -Tamer Yazar-