Kampanyaya destek: KAGİD’den…

Kampanyaya destek: KAGİD’den…

KAGİD Başkanı Rana Atalay, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Hatay Halkı Hakkını İstiyor” imza kampanyasına destek verdiklerini açıkladı.
Hatay Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Rana Atalay, açıklamasında şunları kaydetti:
“Suriye’de yaşanan iç karışıklık, son 6 yılda kentimizin ekonomisinde deprem etkisi yaratmıştır. Hatay’ın en önemli dış pazarı olan Ortadoğu’ya kapılar kapanmasıyla beraber bu etki ilimizi daha da sarstı. İller Bankası’ndan kişi başına düşen pay hesaplanırken, Hatay nüfusu olan 1 milyon 555 bin kişiye göre pay verilmektedir. Ancak ilimizde 500 bine yakın Suriyelinin de yaşadığını göz önünde tuttuğumuzda, nüfus 2 milyon kişiyi aşmaktadır. Hatay, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yüzde 17.70’lik işsizlik oranı ile 76. sırada yer almaktadır. Bu bağlamda ekonomik olarak zor günler geçiren Hatay’ın 4. teşvik bölgesinden, 5. teşvik bölgesine alınması gerekmektedir.
Hatay 5. teşvik bölgesine geçerse her yıl 10 milyar dolar yatırım, yaklaşık 12 bin kişiye iş imkanı sağlanacaktır. Bu da işsizliğin yüzde 2 azalması, hane gelirinin yüzde 20 artması demek olur. Hatay Kadın Girişimciler Derneği olarak devletimizin bu çağrıya kayıtsız kalmayacağını düşünerek Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ‘Hatay Halkı Hakkını Arıyor’ imza kampanyasını destekliyor, kampanya sürecinde tam 500 bin imza verdiği söylenen halkımıza da teşekkür ediyoruz.” -Cemil Yıldız-