Kamu Sen ek zammın peşini bırakmıyor

Kamu Sen ek zammın peşini bırakmıyor

Israrımız devam…

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, sabit ve dar gelirlinin ekonomik tablosunu gözler önüne sererek, “Memur maaşı bir yılda toplam 585,91 TL eridi” dedi ve ek zamda ısrarcı olacaklarını bildirdi.
Yazılı açıklamada bulunan Hayri Şahin, Konfederasyon olarak ek zam konusunda ısrarlı olmaya devam edeceklerini belirtti ve şöyle devam etti:
“Ocak ayından bu tarafa 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcamaları 1.027,56 TL zamlandı. Buna karşılık, ortalama memur maaşına bütün enflasyon farklarıyla birlikte 441,65 TL artı. Dolaysıyla memur maaşı bu yıl net 585,91 TL eridi. Bu erimenin enflasyon farkıyla telafi edilmesinin imkanı yok.
2018 yılının sonuna doğru yaklaşırken, memur ve emeklilerimizin kayıplarının hat safhaya ulaştığı görülmektedir. Yaşanan ekonomik gelişmeler karşısında kamu çalışanları ve emeklilerimizi bir nebze olsun rahatlatmak amacıyla ek zam yapılması zaruri hale gelmiştir.
Rakamlara bakıldığında dar ve sabit gelirlilerin yaşadıkları zorluklar net bir şekilde görülmektedir. Döviz kurunda geri çekilmeler olsa da harcama kalemlerinde yapılan zamlar, dar ve sabit gelirlilere miras kalmıştır. Buçuk zamma imza atanlar ortalarda yokken, kamu çalışanlarının hak ve menfaatleri için mücadele eden Türkiye Kamu-Sen ek zam için ısrarını bıkmadan ve yılmadan devam ettirecektir. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı bu dönemde ek zam konusu derhal hayata geçirilmeli, hem kamu çalışanları hem de piyasalar bir nebze olsun rahat nefes almalıdır.”
Bu konudaki taleplerini mektupla Cumhurbaşkanına ilettiklerini de söyleyen Şahin, konunun görmezden gelinemeyeceğini ve memurlarımızın artık zam konusunda hükümetten somut adımlar beklediğini belirtti.
-Yusuf Cemil Karaçay-