Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kanlı olayın son adresiydi!

Ro-ro Gemisi Oldu… Filistin-Gazze’ye

Ro-ro Gemisi Oldu…

Filistin-Gazze’ye yardım malzemesi götürürken İsrailli komandoların düzenlediği baskında 10 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara, RO-RO gemisi olacak. Gemi, üç ay sonra hizmet vermeye başlayacak. Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine göre Haydarpaşa Limanı’nda sekiz yıldır bekletilen 93 metre uzunluğundaki geminin yolcu salonları kesilerek çıkartılacak ve güvertesi hangara dönüştürülecek. Bilindiği gibi yaşanan bu olayda yaşamını yitirenlerden biri de İskenderunlu Cengiz Akyüz Olmuştu.
Gemiyi satın alan Armatör Erdoğan Tümsek, “Mavi Marmara benim için gazi gemidir, denizle buluşmasını sağlayacağım” dedi. Müze, hastane ya da otel olacağı bile konuşulan gemi, üç ay sonra ‘Erdoğan Bey’ olarak hizmet verecek.
NE OLMUŞTU?-
Gazze’ye insanı yardım taşıyan Mavi Marmara gemisi, 27 Mayıs 2010’da Antalya’dan yola çıkmıştı. Abluka altındaki Gazze’ye, 30 ülkeden 700 aktivistin yanı sıra gıda, yiyecek, giyim, tıbbi ve inşaat malzemeleri taşıyan gemi, 30 Mayıs gecesi İsrailli komandoların baskınına uğramıştı. Helikopterlerle gemiye inen İsrailli komandolar, 10 aktivisti öldürürken 60 kişiyi de yaralamıştı. Türkiye baskından sonra İsrail’le diplomatik ilişkiler kesmişti. Ölenlerin yakınları İsrail’den tazminat talebiyle Türkiye’de dava açmıştı.
Türkiye ile İsrail’in Temmuz 2016’da ilişkileri normalleştirmeye karar vermesinin ardından varılan anlaşmada, İsrail, mağdurların yakınlarına 20 milyon dolar ödemeyi ve Türkiye de İsrailliler aleyhindeki davaları düşürmeyi taahhüt etmişti. -Tamer Yazar-