Kar, Hassa’yı Vurdu!

Kar, Hassa’yı Vurdu!

70 Büyükbaş, 250 Küçükbaş TELEF oldu! Yollar kapalı, sular akmıyor! Bölgenin önemli bölümünde enerji yok!

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü, ardından Cumartesi gecesi başlayan ve Pazar günü öğleye kadar süren kar yağışının ilimizde en çok Hassa ilçesinde tahribata yol açtığı belirtiliyor. Kar kalınlığı, Hassa ilçesi yüksek kesimlerinde yer yer 1 metreyi buldu.

Kar yağışı ile devrilen ahırlarda 70 civarında büyükbaş ile 250 küçükbaş hayvanın telef olduğu bildirilirken, ilçe ile kırsal yerleşim birimleri arasındaki ulaşım ise çoğu yerde sağlanamıyor. Kapalı oldukları bildirilen yollar için Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Bu arada yer yer suların kesik olduğu Hassa’da, mevcut 22 bin elektrik abonesinden 4-5 bin kadarına enerji verilemediği de kaydedildi. Kar yağışı, fırtına ve yağışlar sonrası elektrik aydınlatma direkleri de devrilirken, devrilen direklerin yerlerine yenilerinin monte edilmesi ve yeniden enerji verilmesi de zaman istiyor. Buna rağmen Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi elemanlarının, onarım çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü kaydedildi.

Bölgede, Toroslar Elektriğe bağlı 100’ün üzerinde personel çalışma yaparken, telef olan hayvanlar ile diğer sıkıntılar konusunda da 70’in üzerinde AFAD personeli çalışma gerçekleştiriyor. -Duygu Ertaş-