Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kara, 24 Kasım’da öğretmenlere ikramiye istedi

Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım

Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Cumhuriyetimizin teminatı olan genç kuşakları yetiştiren öğretmenlerin ekonomik sıkıntı içinde olduğunu belirterek, her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş tutarında ikramiye verilmesini öngören bir kanun teklifi sundu.

Atatürk’ün öğretmenlik mesleğine verdiği büyük önemi vurgulayan Kara, “Her 24 Kasım’da öğretmenlerimiz ve tüm yurttaşlarımız bu önemli günü övünçle kutlamakta ve Atatürk’ün işaret ettiği akıl ve bilim yolunu tekrar idrak etmektedir. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına başlarken öğretmenlerimize düşen sorumluluk çok büyüktür. Atatürk’ün işaret ettiği yolda; bilgi, birikim, tecrübe ve engin öngörüleriyle medeniyetimizi aydınlatma ülküsünü taşıyan öğretmenlerimiz, Cumhuriyetimizin teminatı olan genç kuşakları eğiterek ve hayata hazırlayarak öncü roller üstlenmektedir.”

“Türk-İş Araştırmasının 2023 Ekim ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 684 TL, yoksulluk sınırı ise 44 bin 573 TL’ye yükselmiştir. Uzmanlara göre yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-25 aralığında olması beklenmektedir. Şu anda ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL ve 1/4 derecedeki bir öğretmen ise aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Bu rakamlar ve ileriye yönelik ekonomik göstergeler ışığında; öğretmenlerimiz geçim sıkıntısıyla baş etmeye çalışmakta ve ekonomik çaresizlik altında ezilmektedir. 2010 yılında gerçekleştirilen 18. Millî Eğitim Şûrası neticesinde; “Öğretmenin Yetiştirilmesi, İstihdamı ve Mesleki Gelişimi” üzerine 34 maddeyi barındıran bir karar metni ortaya çıkmış ve söz konusu metnin 27. maddesi gereğince her yıl kasım ayında öğretmenlere bir maaş tutarında ikramiye verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ancak, bahsi geçen şuradan bu yana 13 yıl geçmiş olmasına rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları alınan kararı uygulamamıştır. Bu kanun teklifi ile öğretmenlerimizin geçim sıkıntısıyla baş etmelerine katkı sağlamak ve mesleki motivasyonlarını artırmak amacıyla öğretmenlerimize her 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmesi öngörülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kara, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle her yıl Kasım ayında öğretmenlere bir maaş tutarında ikramiye verilmesini öngören kanun teklifini gerekçelendirirken, 2010 yılında yapılan Millî Eğitim Şûrası kararına rağmen bu kararın uygulanmadığını ifade etti. – Yusuf Cemil Karaçay-