Karadeniz-Akdeniz Yolu’nu

Karadeniz-Akdeniz Yolu’nu

İskenderun’a kadar uzatmak mümkün!

Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak dev bir proje olarak çalışmaları aralıksız olarak devam eden ve yüzde 95’lük dilimi tamamlanan “Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi”, Hatay’ın ekonomi dinamiklerince de yakından izleniyor.

Amanos Tüneli Projesi ile iç bölgelerini limana bağlama hedefindeki Hatay ekonomisi, Karadeniz’i Akadeniz’e bağlayacak olan ‘Yol Projesi’ni de yakından izliyor. Karadeniz’i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’e bağlayacak, 28 tünel ile viyadük ve köprülerden oluşması beklenen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’ndeki çalışmalarda sona yaklaşılırken, söz konusu çalışma ile beraber, Türkiye’deki 41 ilin ihracat ve ithalatına büyük katkı sağlanması bekleniyor.
Bölge ekonomilerinin entegrasyonuna ve ulaşımdaki hızın artmasına katkı vermesi beklenen Karadeniz-Akdeniz Yolu’na ilişkin konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, “Rusya’sından Romanya’sına, Gürcistan’ından Bulgaristan’a, Ukrayna’ya kadar tüm ülkelerin malları çok rahatlıkla Ege’yi dolaşmadan Mersin’den Akdeniz’e inme şansına ulaştı. Yani Ordu ile Mersin arasında en kısa yol olarak bu gerçekleşti. Bunu  İskenderun’a kadar da uzatmak mümkün” dedi.
-MÜSİAD MESAJI-
Karadeniz-Akdeniz Yolu ile gündeme taşınan Hatay ve İskenderun ölçeğinde bir diğer tartışılan konu, Hassa Tünel Projesi. Hatay ekonomi aktörlerinin de gündeminde yer alan konuya dair son mesaj, geçtiğimiz günlerde İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı (İTSO) ziyaret eden MÜİSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’dan geldi. Kaan, Hataylı İşadamları ile olan görüşmesinde, “İş insanları, Hassa Tünel Projesi’nin hayata geçirilmesi için güç birliği oluşturmalı” dedi.
-PROJE ASKIDA!-
Konuya ilişkin kısa bir değerlendirme yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da konunun önemine işaret ederken, “Geçtiğimiz yıllarda Hassa Tünel Projesi’nin gündeme gelmesi iş insanlarını umutlandırsa da, ekonomik nedenlerden dolayı Hassa Tünel Projesi şu an askıda kaldı. Konuyu İTSO olarak her fırsatta dile getiriyor, Milletvekillerimize ve en yetkili mercilere iletiyoruz. Bu konuda birlikte hareket edilmesi ve projenin hayata geçirilmesi bölgemizin geleceği adına çok önemli” dedi.
MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’a, bölge ekonomisi ve son gelişmeler hakkında bilgi veren Yılmaz, Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar ve son yaşanan olayların, Hatay’ın da içinde olduğu bölgeyi olumsuz yönde etkilediğine işaret ederken, “Yatırımcıların bölgede yer sıkıntısı yaşaması da önemli etkenler arasında” değerlendirmesinde bulundu. -Tamer Yazar-