Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Karantina bölgesindeki hayvanlardan uzak durulmalı!

Hatay Tabip Odası Başkanı

Hatay Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz, Defne ilçesinde tespit edilen kuduzlu bir köpeğin ölümü üzerine alınan önlemler ve sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Defne ilçesindeki Meydancık ve Güneysöğüt mahallelerinin altı aylığına karantinaya alındığını ve buradaki hayvanlara kuduz aşısı yapıldığını, insanlara da önleyici tedavi uygulandığını belirtti.
Yılmaz, karantina süreciyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bugüne kadar kuduzlu hayvanların insanlara teması veya saldırısı olmadı. Ancak altı aylık karantina başladı ve ilerleyen dönemlerde yeni kuduz vakaları görülmesi durumunda yeni karantina süreçleri başlayabilir.” Yılmaz, belediyelerin sokak hayvanlarına yeterince ilgi göstermediğine dikkat çekerek, deprem sonrasında da bu sorunun devam ettiğini vurguladı.
Karantina bölgesindeki her türlü hayvandan uzak durulması gerektiğini belirten Yılmaz, ayrıca aşı konusunda bir sıkıntı olmadığını ifade etti. Ancak, hayvan sağlığına gereken önemin verilmesi gerektiğini ve hayvanların düzenli olarak aşılanmasıyla bu tür sorunların önlenebileceğini söyledi.
Yılmaz, toplu yaşam alanlarının salgın açısından risk oluşturduğunu ve bu riskin insanlar kendi evlerine dönene kadar devam edeceğini belirtti. Ayrıca, Hatay’da hala toz sorununun devam ettiğini ve insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturduğunu ekledi. – İlyas Yiğit-