Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Karar tepki aldı…

“Şaka gibi, fıkra gibi”

“Şaka gibi, fıkra gibi”

Ali İsmail Korkmaz’ın Avukat olan ağabeyi Gürkan Korkmaz, “Polis Mevlüt Saldoğan, eyleminden ötürü ceza almış ve cezası da Yargıtay tarafından onanmıştı. Böyle bir kişinin çıkıp yargılamaya katılması; ne akla, mantığa ne de adalete sığar” dedi.

Gezi eylemleri sürecinde, üniversite eğitimi aldığı Eskişehir’de uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın dava sürecine ekli bir isim üzerinden yapılan son tartışma, ‘adalet’ beklentisinde olanları bir kez daha bir araya getirdi.
Osman Kavala’nın tutuklu yargılandığı Gezi Davası’nda, mahkeme, Gezi eylemleri sırasında darp edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’a ölümcül tekmeyi attığı gerekçesiyle 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan polis Mevlüt Saldoğan’ın davaya müdahil olma talebini, “zarar gördüğü” gerekçesiyle kabul etti.
Konuya ilişkin Bianet’e konuşan ve Ali İsmail’e, darp edildiği sırada tekme atan Polis Mevlüt Saldoğan’ın, tekme atarken “ayağı incindi” diye rapor aldığını hatırlatan Av. Gürkan Korkmaz, “Gezi’de mağdur oldum” diyerek Gezi Davası’na katılma talebinde bulunan Saldoğan’ın mahkemece kabul edilen talebini, “Şaka gibi, fıkra gibi…” şeklinde değerlendirdi.
Mevlüt Saldoğan’ın, kardeşine ölümcül tekmeyi attığını ve mahkemede sanığın kendisini, “Vurduğum kişi Ali İsmail Korkmaz değildi. Ben devletimi savundum” şeklinde savunduğunu hatırlatan ağabey Korkmaz şöyle devam etti:
“Oysa Mevlüt Saldoğan, eyleminden ötürü ceza almış ve cezası da Yargıtay tarafından onanmıştı. Böyle bir kişinin çıkıp yargılamaya katılması ne akla, mantığa ne de adalete sığar.”
-BANU GÜVEN-
Türkiye medyasının en bilinen ve en önemli isimlerinden, Gazeteci Banu Güven de Gezi Davası’nda gelinen sürece dair konuşanlardan. “Gezi Davası’nda, mahkeme; AİHM kararını uygulamadı, Kavala’yı bırakmadı, Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinden birini şikayetçi yaptı” diyen Banu Güven, “Bu davayı izlemek, Ali İsmail’in anısına sahip çıkanlar için de şart” değerlendirmesinde bulundu.
Güven’in konuya ilişkin yorumu şöyle:
“Memleketin geleceğini dert eden, kendi özgür iradesiyle bulunduğu Gezi’ye ve geçmişine sahip çıkan herkes, bu davayı yakından takip etmeli. Sosyal medyada ‘Kavala’ya Özgürlük’ hesabını takip etmeli. Kavala’nın özgürlüğüne, kendi özgürlüğü gibi sahip çıkmalı. Bu davayı izlemek, Ali İsmail Korkmaz’ın anısına sahip çıkanlar için de bir şart artık. Ali İsmail’in katillerinden biri, ‘tekme atarken zarar gördüğü’ iddiasıyla bu davanın müştekilerinden, yani şikayetçilerinden biri artık. Bu nasıl bir hınçtır, akıl almıyor. Adaletsizliğe sessiz kalmamalı, yoksa sonu gelmiyor.” -Tamer Yazar-