Kardeşlik bitecek mi?

Kardeşlik bitecek mi?

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AK Parti Grubu’nun “Almanya bize dost gibi davranmıyor. Kardeşliğe yakışmayan kararlar aldı” gerekçesiyle Başkan Lütfü Savaş ile 2’si AKP’li, 1’i CHP ve 1’i MHP’li 4 Meclis üyesinin 8-9 Eylül’deki Aalen Festivali’ne katılmak üzere resmi davetine onay vermemesi üzerine, Hatay-Antakya tarihinde 22 yıldır ilk kez resmi bir heyet Aalen’e gidemeyecek. Dolayısıyla, “Aalen-Antakya Kardeş Kent” uygulaması sona mı erecek?
AK Parti Grubu oylarıyla, Büyükşehir Başkanı ve heyetine, Almanya’daki resmi davete katılma davetinin reddedilmesi üzerine, Almanya’nın Aalen Kenti ile 22 yıldır “Kardeş Kent” olan Antakya’nın bu ilk uluslararası sosyal-kültürel ilişkileri artık yok oluyor.
-ORTAK YATIRIM-
“Aalen-Antakya Kardeş Kent” ilişkileri 22 yılda öylesine yaygınlaştı ki, Aalen Belediyesi, açılışı geçtiğimiz günlerde yapılan, Reyhanlı ilçesinde sığınmacılar için 720 öğrenci kapasiteli 24 derslikli ve iki katlı betonarme okul ile bir spor kompleksi yaptırdı.
Almanya Aalen Belediye Başkanı Thilo Rentschler ile Alman Sosyal Demokrat Parti Grup Başkanı Claus Schmiedel, Hatay’daki Suriyeli sığınmacıların eğitimlerine destek vermekten mutlu olduklarını, Türkiye’nin ve Almanya’nın sorunlara karşı birlikte hareket etmesi, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girişiminden bahsedilmesi için Avrupa ve Türkiye’nin aynı masaya oturması gerektiğini, onun için de şimdi çok önemli adımları birlikte attıklarını, bu krizi atlatabilmek ve Suriyelileri barışa doğru adımlar atmak için çalışma yapılması gerektiğini yönünde mesajlar vermişti.
-BU DEFA EVET!-
Geçtiğimiz Perşembe günkü Meclis toplantısında, AK Parti oylarıyla resmi heyetin Almanya’ya gidişine onay verilmezken, aynı günkü toplantıda, Antakya Osman Ötken Anadolu Lisesi öğrenci grubunun Almanya’ya gitmesi ile ilgili teklife ise AKP’liler bu kez “EVET” dedi.
-MATKAP’TAN ELEŞTİRİ-
CHP Meclis Grubu üyesi Selim Matkap gelişmeyi şöyle değerlendirdi:
“Aalen Belediyesi, Reyhanlı’da sığınmacılar için bir okul, içinde tenis kortu ve basketbol sahası olan bir spor kompleksi hediye etti. Biz ne yaptık? Aalen Belediyesi’nin davetini Merkel’i protesto için reddettik. Ama çocuklarımızı onun eğitim sistemine yolladık. Burada AKP Grubu’nun bir çelişkisini göremiyor musunuz? Bu yakışıksız ve tutarsız bir siyaset yapma biçimi değil mi?” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)