Karsulu öğrenciler şanslı

Karsulu öğrenciler şanslı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesinde, YGA eliyle, ilimiz Altınözü-Karsu Ortaokulu öğrencilerine 10 bilim seti hediye edildi. Bilim setleri ile beraber, Hatay’ın Suriye sınırına 15-20 km uzaklıktaki çevre mahallesinde eğitim gören çocuklardaki merak dürtüsünü törpülemek yerine artırmak, çocuklara bilimi kolay ve eğlenceli yolla öğretmek amaçlanıyor. Tarihi törene, Altınözü’lü, dünyaca ünlü Jazz Şarkıcısı Karsu Dönmez de katıldı.

Hatay’ın Altınözü ilçesi Karsu Ortaokulu öğrencilerine, kısa adı YGA olan, Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki Young Guru Academy tarafından başlatılan bilim seferberliği kapsamında “Bilim Setleri” dağıtıldı.
Altınözü ilçesinin Suriye sınırına 15-20 km yakınlıktaki Karsu Ortaokulu’ndaki öğrencilere, özel tasarlanmış deneylerden oluşan, öğretici ve eğlenceli bir bilim seti olan “TWIN Bilim Seti” hediye edilirken, gerçekleşen programa; Kaymakam Bülent Uygur, Dünyaca ünlü Jaz şarkıcısı hemşehrimiz Karsu Dönmez, TED Okulları Genel Müdürü Sevinç Atabay, YGA kurucusu Sinan Yaman, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Tecimen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, İşadamı Yılmaz Dönmez, YGA Başkanı Asude Altıntaş, veliler ve öğrenciler katıldı.
-KAYMAKAMDAN TEŞEKKÜR-
Kaymakam Bülent Uygur, dağıtım öncesi şunları söyledi:
“Öncelikle, ilçemizde bu etkinliği düzenlediğiniz için teşekkür ederim. 30 yıl önce, bir köy okulunda birleştirilmiş sınıfta eğitim gören bir Kaymakam olarak, bugün, 30 yıl sonrasında Anadolu’nun en güneyinde Suriye’ye 20 km uzaklıkta bulunan bir okulumuzda bilim konuşulmaktadır.
Türkiye olarak bizim bir ayağımız Anadolu da, bir ayağı ise pergel gibi dünyanın her yerinde olması gerekmektedir. Bugün dünyada nerede bir mazlum varsa sığınağı Anadolu olmuştur. Bunun bu şekilde kalabilmesi için ülke olarak çok güçlü olmamız gerekmektedir. Bilimsel olarak gelişmiş toplumlar bir ülkeyi geleceği taşımaktadır. İnşallah bizim ilçemiz de Prof. Aziz Sancar ve Prof. Mehmet Toner gibi bilim insanları çıkaracaktır. Erzurumlu bir şairimiz Anadolu’yu tanımlarken, ‘doktoru yok, çeşmesinde suyu yok’ diye tanımlardı. Artık o Anadolu şükürler olsun ki geride kaldı. Şuan sadece ilçemizde binin üzerinde öğretmenimiz görev yapmaktadır. Her mahallemizde doktorumuz bulunmaktadır. Bizler, çocuklarımızın hepsini doktor, mühendis, avukat veya herhangi bir alanda uzman olarak yetiştiremeyebiliriz. Ama iyi insan, anasına babasına saygılı, çevreye duyarlı ve saygılı bireyler yetiştirebiliriz.”
-REÇETEMİZ ÇOK BASİT-
Young Guru Academy (YGA) Kurucusu Sinan Yaman da konuşmasında şunları söyledi:
“YGA’nın, bugün burada, yarın dünyanın farklı yerlerinde büyümesinde çok basit bir reçetesi bulunmaktadır. Gençlerimizin yeteneklerini belirleyip, yeteneklerine göre yönlendirilmesi gerekmektedir. Projemizde belirlenen ortaokullar için bulundukları il bazında bağışlar toplanmaktadır. Yeterli bağış miktarına ulaşan illerdeki ortaokullara 10 adet bilim setleri gönderilmektedir. Bilim seti gönderimi yapılan okullardaki Fen ve Teknoloji Öğretmenleri, Bilim Online Platformu’na eklenir. Bu platformda, güncel deneyler ve bilim içerikleri paylaşılmaktadır.”
-GELECEĞE HAZIRLIYORUZ-
Konuşmasında, “Bilim Seferberliği ile bilimi ve en son teknolojiyi Türkiye’nin her köşesine ulaştırmayı hedefliyoruz” diyen TED Okulları Genel Müdürü Sevinç Atabay ise “Bilimin zor ve sıkıcı algısını, bilim sevgisine dönüştürüyoruz. Çocuklarımızı geleceğin mesleklerine hazırlıyoruz” mesajı verdi.
Dünyaca ünlü Jazz Sarkıcısı Karsu Dönmez’in tespiti ise, “YGA tarafından geliştirilen bu projeyi ilk duyduğumda çok duygulandım ve heyecanlandım. Gelecek ve teknoloji bir arada olması gerekmektedir. Çocuklarımız bizlerin geleceğidir” oldu.
-TÜRKİYE’DE ÜRETİLDİ-
Young Guru Academy (YGA) Başkanı Asude Altıntaş’ın görüşleri de şöyle:
“Bilim Seferberliği’nde okullarımıza ulaştırılan bilim setleri, YGA Mühendisleri tarafından Türkiye’de üretilmektedir. Bu projeyi gerçekleştirirken, çocukların doğasında olan merak dürtüsünü törpülemek yerine artırmayı, çocuklara bilimi kolay ve eğlenceli yolla öğretmeyi hayal ettik. Bilim Setleri, kolayca birleştirilebilen elektronik bloklar ile karmaşık görünen teknolojik cihazların çalışma mantığını anlatır. Çocuklar, en son teknolojiye sahip otonom araba ve robot gibi teknolojileri, modüller ve sensörler ile kendileri üretip, nasıl çalıştığını kolayca anlayabilirler. Bu sayede, küçük yaşta inovasyon odaklı düşünme kabiliyetleri küçük yaşta inovasyon odaklı düşünme kabiliyetleri gelişir, inovasyon ürettikçe de özgüvenleri yeşerir ve yetenekleri artar. Bilim Seferberliği Projesi kapsamında, çocuklarımız; özgüvenli meslek sahipleri, girişimciler ve yatırımcılar olarak ülkemizin büyümesinde ve kalkınmasında büyük role sahip olacaklar.”
-Selvi Günay-