Kaşıkçı’ya göre “Temiz Enerji” kullanımında:

Kaşıkçı’ya göre “Temiz Enerji” kullanımında:

Türkiye, Avrupa’nın İlerisinde!

Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, temiz enerji kullanımında ülkemizin, Avrupa’nın ilerisinde olduğunu, bizim onlardan daha temiz, daha sağlıklı enerji kullandığımızı savundu. MHP’li Vekil Kaşıkçı, bu açıklamayı, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Enerji Bakanlığı’nı eleştiren muhalif milletvekillerine cevaben yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, muhalefetin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yönelttiği eleştirilere cevap verdi. Bakanlığın, enerjide dışa bağımlılıktan kurtarabilmek büyük çaba sarf ettiğini savunan MHP’li Vekil Kaşıkçı, şunları söyledi:

“Türk Milleti, bugün Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te petrol arama çalışmaları yapıyor. Bugün yerden yere vurduğunuz Enerji Bakanlığı’nın çalışanları sayesinde bu aşamalar gerçekleşiyor. Yine Türk Milletinin geleceğini kurtarabilmek için, onu başka ülkelerin boyunduruğu altından kurtarabilmek için bugün Karadeniz’de doğal gaz arama çalışmaları yapan da yine bu Enerji Bakanlığı çalışanlarımızdır.”

Temiz enerji kaynaklarının kullanımıyla ilgili konuşan Kaşıkçı, şöyle devam etti:

Temiz enerji kullanımında, bugün dünya ortalaması yüzde 27’yken, Türkiye’de bu oran yüzde 43 seviyesinde. Dünyada bu oranı yakalayan bir Avrupa ülkesi olsaydı, çevre dernekleri muhtemelen o Avrupa ülkesini göklere çıkartırdı. Ancak bu oranı yakalayan Türkiye olduğu zaman, maalesef bu, hasıraltı yapılmaya ve gizlenmeye çalışılmaktadır.”

Enerji Bakanlığı çok önemli bir vizyon koyuyor

Rüzgar enerji santrallerinde, hidroelektrik santrallerinde, güneş enerjisi santrallerinde, jeotermal enerji santrallerinde kullanılan bütün aksamların ithal olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Sizin yerden yere vurduğunuz bu Enerji Bakanlığı’ndaki kıymetli çalışanlar, işte bu kara deliği de çözmek için, -Rüzgâr enerjisindeki, güneş enerjisindeki aksamları acaba biz kendi yerli, millî imkânlarımızla Türkiye’de üretebilir miyiz?- diye kafa yorup, ortaya çok önemli bir vizyon koyuyorlar” şeklinde konuştu.

Bugün, 100’ün üzerinde gerek rüzgâr türbininin aksamlarını, güneş enerjisi aksamlarını üreten firmalar olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Bu önemli adımı, Enerji Bakanlığımızın ortaya koyduğu bu vizyon sayesinde gerçekleştirdik aslında” dedi.

Tarımsal sulamada Güneş Enerji Sisteminden faydalanmak gerekiyor

Hatay’da on binlerce çiftçimizin, rızkını Amik Ovası’nda ektiği ürünlerle karşıladığını söyleyen Kaşıkçı, konuşmasının son bölümünde de şunları kaydetti.

“Tarımsal sulamada, çiftçimiz çok önemli miktarda elektrik faturası ödemekte. Tarımsal sulamada, bu tür önemli ovalarda, özellikle güneş enerjisi sisteminden faydalanmak gerekiyor diye düşünüyoruz. Bunu yaparken de, çiftçilerimizin bireysel olarak bunu yapmalarından ziyade, aslında kuracağımız kooperatifler aracılığıyla, vatandaşımızı ve çiftçilerimizi bu yöne doğru yönlendirebiliriz.” -Haber Cemil Yıldız-