Kaşıkçı’ya Göre; “zenginleşiyoruz”!

Kaşıkçı’ya Göre; “zenginleşiyoruz”!

MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’ya göre, Eskişehir-Beylikova’da, nükleer teknolojide kullanılan, toryum içeren “nadir toprak elementi” bulundu. Bulunan elementin miktarı, 694 Milyon ton! Kaşıkçı: “Türkiye, Çin’den sonra dünyanın 2.büyük rezervine sahip ülke olacak, yani zenginleşeceğiz!”

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’ya göre, Türkiye, Ceyhan’da petrol buldu. Kaşıkçı, Şırnak-Gabar Dağı’nda, herkesi sevince boğacak zenginlikte petrol yatakları bulunduğu bilgisini de paylaşırken, Eskişehir Beylikova’da ise nükleer teknolojide kullanılan, kritik hammaddelerden biri olan, toryum içeren “nadir toprak elementi” bulunduğunu söyledi. Bulunan madenin miktarı 694 milyon ton. Kaşıkçı’ya göre “zenginleşiyoruz!”
MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, bu açıklamalarını TBMM kürsüsünden yaptı.
2023 yılı Enerji Bakanlığı bütçesi üzerine, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grubu adına konuşan Kaşıkçı, ülkemizde gerçekleştirilen bir keşiften söz etmek istediğini kaydederek şunları söyledi:
“Ceyhan’da bulunan petrolden bahsetmeyeceğim! Şırnak Gabar Dağı’nda bulunan ve miktarı açıklandığında herkesi sevince boğacak petrolden de bahsetmeyeceğim! Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de yapılan derin deniz sondajlarından da bahsetmeyeceğim! Bugün sizlere, madencilik alanında yaşanan çok önemli bir keşiften bahsetmek istiyorum. Bu keşfi, bugün bu kürsüde dile getirmemin iki önemli sebebi var. Birincisi, böylesine önemli bir keşfin kamuoyunda yeteri kadar yer bulmadığına inanıyorum. İkincisi ise son zamanlarda ülkemizin geleceğini batılı adreslerde ve orada yaşayan yabancı bilim insanlarının aklında arayanlara inat, ülkemiz kurumlarının ve çalışanların neleri başarabilece-ğinin hikâyesini sizlere gösterme arzumdur. Bakın bakalım, Batı kompleksi karşısında Türk aklını görmezden gelenler, aslında neleri ıskalıyorlar!
Değerli Milletvekilleri, belki de bir çoğumuzun ilk defa duyacağı nadir toprak elementlerinden bahsetmek istiyorum, ki adından da anlaşılacağı üzere, nadiren bulunan doğal bir zenginliktir. Dünya genelinde yıllık sadece 170 bin ton üretilmektedir. Üretiminin ise yüzde 80’ini, sahip olduğu 800 milyon ton rezervle, tek başına Çin karşılamaktadır. Yani dünya piyasasını Çin elinde bulundurmaktadır. Öyle ki Çin, bu gücünü, Kuzey Çin Denizi’nde hâkimiyet mücadelesi verdiği Japonya’ya karşı bir silah olarak da kullanmaktadır.
Adından da anlaşılacağı üzere, nadir bulunan bu elementler; havacılık, savunma ve uzay sanayisi, tıp sanayisi, uydu haberleşme, akıllı füzeler, yakıt hücreleri, fiber optik, lazer, sensör, x-ray görüntüleme, optik camlar, süper alaşımlar, bataryalar, katalizörler, petrol ve doğal gaz sondaj kuyuları, enerji depolama sistemleri, rüzgâr tribünlerinin motor ve jeneratörleri, hibrit otomobil motorları, elektrikli otomobiller gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yakın zamana kadar bu alanda dışa bağımlı olan ülkemiz ise yeni keşifle birlikte, piyasanın en etkili oyuncusu olma seviyesine yükselmiştir.”

-640 MİLYON TON REZERVLİ-
MHP’li Vekil Kaşıkçı, Eskişehir-Beylikova’da bulunan rezervin 640 milyon ton olduğunu bildirdi ve şöyle devam etti:
“Eskişehir’e bağlı Beylikova ilçesi sınırları içinde yapılan çalışmalar neticesinde, tam 694 milyon tonluk nadir toprak elementi cevheri keşfedilmiştir. Bu da keşfettiğimiz bu cevherin bir numunesidir. Kim tarafından keşfedildi? Tabii ki Türk Mühendisleri tarafından.
Şimdilerde ise bu cevherin içerisinden bu elementlerin ayrıştırılması için tesisler yapılmaktadır. Tesislerin devreye girmesiyle birlikte, Beylikova’daki bu maden alanından, ağırlık olarak 10 element çıkarılacak. Yıllık 570 bin ton cevher işlenecek. Buradan, 10 bin ton nadir toprak oksitleri elde edilecek ve bunun yanında 72 bin ton barit, 70 bin ton florit, 250 ton toryum çıkarılacak.
Toryum, bildiğiniz üzere, yeni nükleer teknolojiler için çok çok önemlidir. Peki, toryumu kim çıkartacak? Tabii ki Türk Mühendisleri çıkaracak. Yapılan bu keşfin önemi, belki bugün için ülkemizde yeterince anlaşılmamış olabilir. Ancak bir noktaya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum.
Avrupa Birliği Komisyonu’nun yayınladığı 207 numaralı rapora göre, bazı ham maddeler, tedarik riski ve ekonomideki önemine göre, kritik ham maddeler olarak kabul edilir. Kritik ham maddelerin en başında ise nadir toprak elementleri bulunuyor, ki şu an için dünyanın en yüksek rezerve sahip 2’nci ülkesi konumundayız.
Değerli milletvekilleri, ülkeler arasındaki siyasi ve stratejik çekişmeler, tedarik zincirinde büyük riskler oluşturmaktadır. Bununla birlikte birçok sektörde kullanılmakta olan nadir toprak elementlerine olan talep, mevcut ve yeni teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli olarak artacaktır.
Evet, değerli Milletvekilleri, Avrupa Birliği Komisyonu Raporu’na göre, en kritik ham madde olarak belirtilen nadir toprak elementlerinde, ülkemiz, 694 milyon ton rezervle dünyanın Çin’den sonra 2’nci en büyük rezervine sahip ülkesidir. Bu keşif, ülkemizin başarısıdır. Bu keşif, Türk Mühendisliğinin zaferidir. Bu keşif, kurumlarımızın iftiharıdır. Bu keşif, üretime dayalı yeni ekonomik modelin ilk çıktılarındandır. Bu keşif, yeni yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağının işaretidir. Bu keşif, enerjide ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmaya çalışan Cumhur İttifakı’nın ortaya koyduğu vizyonun eseridir. Bu keşif, değerli devlet adamı ve bilim insanı Sadrettin Alpan’ın ‘insanı maden yaşatır’ sözünün hayat bulmasıdır. Bu keşif, MTA’nın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayalinin gerçekleştiğinin göstergesidir. Bu keşif, Türkiye’nin ayak sesleridir. Ayaklandık, geliyoruz!”
-Haber/Cemil Yıldız-