Katar Başbakanlığında düzenlenen törenle…

Katar Başbakanlığında düzenlenen törenle…

2022 Dünya kupası hazırlıkları için gösterdiği başarılardan dolayı ödüllendirdi

Antakyalı Mühendis Ali Kara’nın Gururlandıran Başarısı

      Uzun yıllardır Katar’da bulunan Antakyalı (Sümerler Mahallesi sakinlerinden – Kurtuluş Lisesi Mezunu) Yüksek İnşaat Mühendisi Ali Kara gururlandıran bir başarıya imza attı.

      Ali Kara, göstermiş olduğu performanstan dolayı Katar Başbakanlığında düzenlenen ödül töreninde, 2022 Dünya kupası hazırlıkları için gösterdiği başarı nedeni ile ödüllendirildi.

      Ali Kara, başarısıyla, Katar devletinde en yüksek mertebede görev alan Türk Mühendisi olarak Türkiye’de ki meslektaşlarının da takdirini topladı.

En yüksek mertebede takdirname ile ödüllendirildi …

      FIFA2022 Dünya Kupası hazırlıklarında İnşaat Mühendisliğinde gururlandırdı. Bugüne kadar onlarca mühendisimizin uluslararası tecrübe kazanmasına yardımcı olan, ve sadece Türk müşavirlik ve Müteahhitlik sektörünün değil ayrıca Türk inşaat malzemelerinin ve standartlarının Katar’da onaylanması ve kullanılması için  olağanüstü çaba harcayan, FIFA 2022 dünya kupası hazırlıklarında Stadyumlara yapılan otoyolların inşasında önemli rol alan Yüksek İnşaat Mühendisi hemşerimiz Ali Kara, Katar Başbakanı tarafından en yüksek mertebede takdirname alarak Türk Mühendisliğinin uluslararası platformda gurur kaynağı oldu.

      Başbakanlık konferans salonunda yapılan ödül töreninde, Katar Başbakanı Khalid bin Khalifa bin Abdul Aziz al-Thani tarafından Ali Kara’ya ayrıca teşekkür edilmiş olup “Türk Mühendislerinin başarısı ve çalışma azminin diğer dünya ülkelerinden gelen mühendislerin çok üstünde olduğunu Ali Kara ‘nın yapmıs olduğu çaba ile gördük” sözleri, Türk Mühendisliğinin gururu oldu.

      Katar’ın ulusal yazılı ve görsel medyası tarafından yakından takip edilen Ödül töreni Katarlı Mühendislerin ve yöneticilerin ödül alımı ile son buldu.

İş hayatına ağırlık verdi …

      Ali Kara, Önce Vatan Gazetesinde, Yaşar Şenyüz’ün röportajında yaşam öyküsünü ve gururlandıran başarı öyküsünü şöyle aktardı: “Çocukluğum kendi halinde ev ve okul arasında gidip gelen biraz haylaz biraz meraklı, doğayı çok seven  ve evimizin hemen arkasında olan dağları, tepeleri gezen birisi olarak geçti. Dağlarda fosil kalıntıları bulur, çiçekler toplar ve onları kurutup ansiklopedilerden Latince isimlerini öğrenmeye çalışırım. Ama hiçbir zamanda bulamazdım. Üniversite eğitimime kadar Antakya dışına pek çıkmadım, 2000 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldum, hemen ardından Çukurova Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptım.

      Üniversite’den mezun olduktan sonra bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmak için üniversitede kalmak istiyordum. Ama iş hayatına girince üniversitede bilimsel çalışmalarının yanı sıra şantiyelerde veya proje ofislerinde çalışmanın çok önemli olduğunu gördüm. Bir anlamda bisiklete binmek için veya yüzmeyi öğrenmek için bilfiil bu işin içinde olmak gerekiyor. Bu yüzden  iş  hayatına ağırlık verdim. Bu arada bilimsel araştırmalara ara vermeksizin devam ettim. Avrupa ve Amerika’daki konferanslara, sempozyumlara katılımcı oldum, daha sonra ben sunumlar yapmaya başladım.

Kuveyt’te 2 yıllık mesai …

      Kuveyt’e 2005 yılında gittim, ilk günlerde biraz zorluk yaşadım çünkü önceki mesleki çalışmalarım bina, fabrika projelerinin hesap ve çizimlerinden oluşuyordu, Kuveyt’te çöl içinde petrol depolama tesisi projelendirmesi ve inşaatları yapıyorduk. Petrol bilgim sadece Türkiye’de görmüş olduğum petrol istasyonlarından ibaretti. İngilizce bilgim limitli idi, bu defa aksamları internet üzerinden İngilizce projeler incelemeye başladım, İngiliz ve Amerikan standartlarını okudum, değerlendirdim, sorguladım, Kuveyt’te 2 yıl boyunca günde 12 saat durmaksızın petrol depolama tesisi projesinde detay mühendislik üzerinde çalıştım. Mühendislik kariyerimde çok önemli yeri olan bu projede, mühendislik projelerinin hesap ve çizimleri yanı sıra, mühendislik proje yönetimi, işveren ve denetim firması ilişkileri yönetimi, sözleşmesel yazışma dili, iş, işci, proje güvenlik, sağlık ilişkileri ve en önemlisi dokümantasyon, arşivleme konularında yetişmiş oldum.

Katar’da yoğun iş temposu …

      Kuveyt’ten Katar‘a gelmek benim için yeni bir başlangıç olmadı, çünkü Kuveyt’te çalışmış olmam bana mühendislik ve kültürel anlamda ciddi tecrübeler kazandırmıştı. Ciddi şekilde kendime güvenim artmıştı. Ama Katar hakkında çok bilgim yoktu. 98 km otoyol ve 19 adet köprülü kavşak 30 ay gibi bir sürede tamamlanacak ve hizmete açılacaktı. Saha ve ofislerimizde projenin zamanında yetiştirilmesi için olağanüstü bir çaba sarf etmesi gerekiyordu. Yine aşırı yoğun bir çalışma temposu içinde buldum kendimi. Aynı maceraya girmek ister miydim diye düşünüyorum, aslında büyük başarılar  her zaman çok çalışmaktan ve sabırlı olmaktan gelir diye düşünüyorum. Mesleğime olan sevgim nedeniyle yine böyle bir projede yine canla başla çalışma şevkini hissederim diye düşünüyorum.

Dünya Kupası hazırlık komitesinde görev …

         Katar, 2022  yılı Kasım ile Aralık aylarında Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak, bu yüzden 8 adet yeni stadyum inşa edildi, bugün yapılan statlara gitmek için yol, aydınlatma için elektrik, temizlik ve diğer çeşitli ihtiyaçlar için su, iletişim gibi temel insani ihtiyaçları tedarik etmemiz gerekiyor. Bunun yani sıra olası aksilikler de mesela trafik kazası, su borusu patlaması vs gibi konularda alternatif planları geliştiriyoruz. Çalıştığım kurumda FIFA 2022 kupası hazırlık komitesinde görev alıyorum. 2021 yılı Aralık ayında 22 Arap ülkesinin katılımı ile yapılacak Arap kupası futbol turnuvası olacak. Bu turnuva bizim için dünya kupasından önce iyi bir tecrübe olacak böylece varsa eksiklerimizi göreceğiz. 

Çalışırken ortak dilimiz İngilizce …

      Bence her şeyin basında dürüstlük ve saygı var. Ve en önemli madde bence çok çalışmak, iyi bir dinleyici olmak. Kapım herkese açık ve, bana e mail veya cep telefonu ile ulaşmaya çalışan herkese muhakkak geri dönüş yaparım. Sanırım başka önemli ve  çok önemsenmeyen konu ise, farklı kültürlerden mühendislerle beraber çalışmayı bilmek, mesela bana raporlayan ve direk çalışan 19 farklı ülkeden mühendis var. Bu arada işlerimizi yaparken neredeyse hiç kimse kendi ana dilini kullanmıyor, İngilizce bizim ortak dilimiz.  Şu anda Türkiye’de olsan ve bir fırsat çıksa yine Katar’a gelir miydin. Kesinlikle gelirdim, çünkü burada edindiğim tecrübe, sadece mühendislik açısından değil, uluslararası ilişkiler acısından da değerlendirmek gerekiyor, Türkiye’de edindiğim mühendislik bilgi ve tecrübesinin yani sıra, diğer dünya ülkelerinden gelen mühendisleri tanıyarak bilgi ve tecrübelerimi kıyaslama imkanı buldum. 

Kültürlerin birbirine saygısını gördüm …

    Katar’da neredeyse tüm Dünya ülkelerinden gelen insanlarla donanmış, iş dolayısıyla veya günlük hayatta içinde muhakkak iletişimde oluyorsunuz, bu dünyaya olan bakışınızı çok geliştiriyor, özellikle kültürlerin birbirine olan saygısını görmüş oldum. Mesela Türkiye’nin herhangi bir ilinde Mozambique’ten, Fuji Adaları’na kadar, Eritreliden İrlandalısına haritada bile bulmak için biraz zaman gerektiren ülkelerden gelen insanlarla beraber yaşıyorsunuz. Nerdeyse herkes yabancı dilini konuşarak iletişimini sağladığından iletişim ciddi bir sorun olabilirdi, ama Katarlılar bizlerle olan görüşmelerinde de yine yabancı dil olan İngilizceyi kullanıyor. Kültürümüze, inançlarımıza, ulusal değerlerimize saygı duyuluyor. Mesela Hristiyanların Noel tatilinde okullar tatil oluyor. Bunun yanı sıra, üst düzey yönetici olduğunuz zaman sizden alt kademede olan Katarlı size raporlamaktan rahatsız olmuyor.  Ülke çok güvenli, gece veya gündüz istediğiniz yere gidebiliyorsunuz, özellikle aileniz ile birlikte iseniz inanılmaz derece saygı görüyorsunuz.

Yeni mezun mühendisler İngilizceyi öğrenmeli …

      Yeni mezun mühendisler, hiç bir zaman umutsuz olmamalı, enerjilerini kaybetmesinler ve hiç usanmadan, hiç yorulmadan çalışmaları gerekiyor. Mühendislik bilgileri ve tecrübeleri ne kadar güçlü olursa olsun, bunu diğer dünya ülkelerinde en iyi şekilde ancak İngilizce ‘yi çok iyi anlayıp konuşmak ile yapabilirler.”

      Mehmet ÖZGÜN