Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kayıp 2 gencin eş ve kardeşleri de oradaydı

Hatimoğulları, Libya’da kayıp 2

Hatimoğulları, Libya’da kayıp 2 Samandağlı işçi sorununu TBMM’ye taşıdı

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 3 aydır haber alınamayan gurbetçilerimizden Mehmet Demir ve Volkan Altınok ile ilgili Meclis’te bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına, Hatimoğulları ile birlikte, Mehmet Demir’in eşi ve Volkan Altınok’un kız kardeşi Pınar Demir, Mehmet Demir’in kız kardeşi Esin Elemek katıldı.
Hatimoğulları, olayla ilgili şunları söyledi:
“Libya’da bir lokantada çalışırken, 10 Nisan 2019 tarihinde Libya Ulusal Ordu güçlerince alıkonan Mehmet Demir ve Volkan Altınok için bugün burada bulunuyoruz. 10 Nisan tarihinden beri onlardan haber alamayan Mehmet Demir’in eşi ve Volkan Altınok’un kız kardeşi Pınar Demir, Mehmet Demir’in kız kardeşi Esin Elemek, seslerini duyurmak için burada, Meclis’te yanımızdalar. Libya’ya çalışmak, ekmek parasını kazanmak için giden Mehmet Demir ve kayınbiraderi Volkan Altınok, Trablus kentine yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Kasr Bin Gaşir’de bir lokantada çalışıyorlardı. Pınar Demir, eşi Mehmet Demir ile en son 9 Nisan 2019’da telefonla görüştü, ertesi gün ise Mehmet Demir onu aramadı. Pınar Demir, eşini aradıysa da kendisine ulaşamadı, telefonu kapalıydı. Libya’daki tanıdıklar arandı ve o zaman lokantadan alındıklarını öğrendiler.
Mehmet Demir’in Libyalı ortağı, ‘burada savaş var, birkaç gün sorgulanıp bırakılırlar’ dese de, maalesef 3 ayı aşkın zamandır Mehmet Demir ve Volkan Altınok’tan yakınları haber alamıyorlar. Geçen üç ayı aşkın zaman içinde iletişim kuramadıkları Mehmet Demir ve Volkan Altınok için aileleri çırpındılar. Bizlere ulaştılar, sayısız girişimleri oldu. Bizler ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Trablus Büyükelçiliği’nin girişimlerini takip ettik. Ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu’na da konuyu taşıdık. En son aldığımız bilgi, Libya Ulusal Ordu güçlerince gözaltına alınan Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un, Trablus’tan Bingazi’ye götürüldükleri yönündedir.
Yine ailelerin ve insan hakları konusunda duyarlı kimi bireylerin girişimiyle, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne de dosyaları iletilmiştir.
Zaman ilerledikçe umutsuzluğa kapılan ailelerin, Libya Ulusal Ordusu güçlerinin 29 Haziran 2019’da gözaltına aldığı 6 Türkiye vatandaşının Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile iki gün içinde serbest bırakılmasıyla umutları yeniden yeşerdi.
Aileler, Meclis iç tüzüğü gereği burada konuşamadıkları için, onların duygularını onlar adına sizlerle paylaşmak isterim…
’29 Haziranda alınan 6 Türkiyeli vatandaş için hükümet hızla alarma geçti. Ve iki gün içinde bu vatandaşların bırakılmasını sağladı. Benim, eşim ve kardeşim için neden hızlı girişim yapılmadı. Samandağlı olduğumuz için mi bizimle ilgilenilmiyor? Gariban işçi oldukları için mi ilgilenilmiyor? Demek ki hükümet isterse, bizimkileri de kurtarabilir.’
Bu duyguyu ben bir Samandağlı/Antakyalı olarak anlayabiliyorum. Bu bölgede yaşayan Arap Alevileri, her daim bir ayırımcılığa/ötekileştirmeye maruz kaldılar. Libya’daki süreçte de aynı ayrımcılığa uğradıklarını düşünüyorlar. Perişan bir şekilde olumlu bir sonucun alınacağı günü bekleyen aileler, Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un seslerini duyacakları günü ve serbest bırakılıp, güvenli bir şekilde Türkiye’ye dönmelerini sağlamak üzere atılacak somut adımları bekliyorlar.
Buradan Dışişleri Bakanlığı’na seslenmek istiyoruz. Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un üç ayı aşkın süredir nerede ve nasıl olduklarına ilişkin sağlıklı bir bilgi istiyoruz. Ailesini geçindirmek için, ekmek parası için gurbet ellere giden binlerce aileden bu iki insanın ve ailelerinin yaşadığı kâbus son bulmalıdır. Bir an önce gözü yaşlı ailelerin, Mehmet Demir ve Volkan Altınok’a kavuşabilmesi için somut adımlar atılmalı, ailelerle atılan adımlar paylaşılmalıdır.
Aynı biçimde, Libya Ulusal Ordusu yani Hafter güçlerine de sesleniyoruz: Gözlerinden yaş dinmeyen, her gün evlerinde yas havası olan bu ailelerin acılarının son bulmasını istiyoruz. Ekmek parası için Libya’da bulunan, Libya’daki siyasal gelişmelerin hiçbir biçimde bir parçası olmayan bu insanlar Türkiye’ye, ailelerine iade edilmelidir.” -Cemil Yıldız-