Kayıplara ilişkin rakamlar için

Kayıplara ilişkin rakamlar için

Henüz Çok Erken!

Hatay’ın kendi ihracat kalemi için de, Türkiye’nin ticaret yelpazesi için de iki önemli ticari partner olan Rusya ve Ukrayna’ya geçen yıl toplam 9 Milyar Dolarlık ihracat yapılırken, Sin, olası kayıplara işaret etti.

Rusya ve Ukrayna arasında süren savaş, Türkiye ekonomisine “gıda fiyatlarında artış” olarak yansırken, ihracatta da sorunların yaşanmasına neden oluyor.

Bu konuda DW Türkçe’ye konuşan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı, Hatay/Samandağlı İşadamı Nejdat Sin, iki ülkeye olan yaş meyve ve sebze ihracatının kaçınılmaz bir biçimde azaldığını aktardı, kayıplara ilişkin net bir rakam vermenin ise erken olduğu görüşünü dile getirdi.

Nejdat Sin, hem Ukrayna’ya hem de Rusya’ya, yerel para üzerinden ürün sattıklarını dile getirirken, Rusya’ya nakliyatta bir problem yaşamadıklarını, ülkeye deniz yoluyla ulaşabildikleri ifade etti. Sin, rublenin değer yitirmesinden dolayı ise ihracatçının ciddi bir kaybı olduğunu da dile getirirken, “Özellikle sebze hallerine, ağırlıklı olarak o ülkelerin para birimleriyle satış yapıyoruz. Her iki ülkenin de para birimlerinin aşırı değer kaybetmesinden dolayı, ihracatçılarımız ciddi şekilde mağdur oldu” dedi.

Bu konuda konuşan sektör temsilcileri ise, “Rusya’ya, savaştan bu yana yaş sebze ve meyve ihracatında yüzde 50 civarında bir düşüş var. Ukrayna kapalı olunca, Rusya’ya karadan ürün gönderimi azaldı” derken, Rusya’nın, hemen hemen tüm ürünlerdeki kota sınırlamasını kaldırdığını hatırlatarak; domates, biber, limon gibi ürünlerde kısıtlamanın kalktığını, nar, üzüm, mandalina gibi ürünlerde de kısıtlamanın yakın bir zamanda kaldırılmasını beklediklerini bildirdi.

Tamer Yazar