Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Manşet

Kayyum Darbesi

KAYYUM Darbesi’ni, bir yöneticinin annesinin ölümü sonrası anladılar…

Eğitim Sen Hatay Yönetimi, görevden almaya çok sert çıktı:

Görevden alınan Hatay Eğitim Sen Şubesi Yönetimi, Eğitim Sen Genel Merkezi ve Merkez Disiplin Kurulu’nun, Hatay Şube üye ve yöneticilerinin sendika üyeliklerinin askıya almasını ve ihraç talebini, üyelerin iradesine yapılmış darbe şeklinde yorumladı.
Hatay Eğitim Sen Şube Başkanı Deniz Ezer, önceki gün sendika binası önündeki basın açıklamasında, Genel Merkez tarafından kendilerine iletilen yazılı tebliğlerde, tüm Yönetim Kurulu üyelerinin (Şube Başkanı Deniz Ezer, Şube Sekreteri Sabah Aras, Mali Sekreter Ahmet Korkmaz, Kadın Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil, Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, Eğitim Sekreteri Eylem Uysal, Hukuk Sekreteri Emir Bugay) ve 2 üst kurul delegesi ile geçmiş dönem yöneticileri(Ayhan Erkal, Yusuf Mengilli) üyeliklerinin, ilk Genel Kurul’da, üyelikten ihraç edilme talebiyle askıya alındığının bildirildiğini hatırlatarak şunları söyledi:
“Tüzüğümüze göre, bir üyenin üyeliğinin askıya alınması, bütün görevlerinin sona ermesi anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla, bugün itibariyle görevden alınmış görünüyoruz. Bugünün öncesinde, Cuma günü, geçmiş dönem yöneticimizin annesinin vefatını üyelerimize mesaj yoluyla iletmek istemiştik. Ancak kendi üye programımıza erişim engeli olduğunu gördük. Genel Merkez ile iletişime girerek, sorunun ne olduğunu anlamaya çalıştık, ki önce telefonlarımıza cevap vermediler. Daha sonra Genel Merkez Yöneticisi Ahmet Karagöz, bizleri arayarak kararı telefonla bildirmiş, erişim engelinin bundan kaynaklandığını belirtmiştir. Bize, herhangi bir bilgi verilmeden öncelikli olarak erişim engelinin getirilmesi, acizliğin göstergesidir. Ancak bizler, bu kararları kesinlikle kabul etmiyoruz. Bizlere atfedilen suçlar tamamen iftiradan ibarettir.”
-TARİHE LEKE-
Hatay Eğitim Sen’in görevden alınan yöneticileri, basın açıklamasında şunları kaydetti.
“Eğitim Sen MYK, bu kararla, mücadele tarihimize ve değerlerinize kapkara bir leke sürmüştür. Eğitimdeki gericileşme doruk yapmışken, tarikatlar okullarda cirit atarken, yüz binin üzerinde kamu emekçisi KHK ile ihraç edilmişken, kamu emekçileri tüm haklarını kaybetmişken, yandaş konfederasyonla iktidar el ele kamu emekçilerine zam diye sadakayı reva görürken ve kamu emekçileri tarihinde görülmedik sorunlarla karşı karşıya kalmışken, hiç bir soruna karşı esaslı bir politika üretemeyen ve mücadele yürütemeyen KESK ve bileşenlerine egemen olan anlayışlar iktidardan feyz almış olacak ki, iç muhalefeti disiplin kurulları marifetiyle tasfiye etme yolunu tutmuştur.
Bizleri, sırf merkez yönetimi eleştiriyoruz diye, merkez yönetimle aynı politikaları savunmuyoruz diye görevden almak, gerçekte tam bir kayyum politikasıdır. KHK ile ihraç edilmiş üyelerin üyeliklerini askıya almak ve böylece dayanışma ödeneğini kesmek, bu şekilde tehdit etmek, sözün bittiği yerdir. İhraç üyelere yapılan dayanışma ödeneği, her şeyden önce KESK MYK yöneticilerinin cebinden değil, üyelerin aidatlarından sağlanmaktadır. Şubemiz ödeneklerinin %60’ını, ihraçlara koşulsuz vermiştir. KESK Yönetimi, bu haliyle de toplanan vergilerle yapılan zorunlu hizmetleri bir lütufmuş gibi sunan iktidar ile benzerlik göstermektedir.
Bizler, Eğitim Sen Hatay Şubesi olarak, nasıl ki faşizmin bütün haksız, hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyorsak, Genel Merkezimizin bu hukuksuz ve keyfi tutumuna da karşı çıkacağız.
Kamu emekçilerini ve toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren konularda demokratik hakkımızı kullanarak, sınıf ve emek mücadelemizi sürdüreceğiz. Genel Merkezin, bir an önce yapılan bu yanlıştan dönmesini istiyoruz. Sendikamıza sahip çıkacağız!” -Cemil Yıldız-

DİĞER VİDEOLAR