Kazanlar Yine Kaynadı, Kardeşlik Yine Pekiştirildi

Kazanlar Yine Kaynadı, Kardeşlik Yine Pekiştirildi

1390 yıllık gelenek, aynı heyecanla devam etti, Gadir Hum Bayramı ilimiz genelinde coşkuyla kutlandı.

      Hatay’da, Alevi vatandaşlar tarafından hayata geçirilen 1390 yıllık gelenek, geçtiğimiz hafta sonunda aynı heyecanla, aynı coşkuyla kutlandı. Alevi vatandaşların en kutsal bayramı olan Gadir Hum Bayramı il genelinde coşkuyla kutlandı. Hz. Muhammed’in (SAV) Veda Hutbesi dönüşünde, Hz. Ali’ye Gadir Hum denilen yerde vekalet vermesinin 1390. yıldönümü, eksilmeyen bir heyecanla ve sevinçle kutlandı. Bayram dolayısıyla geçtiğimiz cumartesi günü kazanlar kaynadı, sosyal dayanışmanın örneği bir kez daha sergilendi, kardeşlik, birlik ve beraberlik pekiştirildi. 

      Gadir Hum Bayramı nedeniyle dün Alevi vatandaşlar işyerlerini açmadı, kurban kesti, kazanlarda hriseleri pişirdi yoksulun sofrasına ulaştırdı. Yoksula, ihtiyaç sahiplerine kovalar dolusu hriseleri veren, sosyal dayanışmaya katkı sağlayan Alevi vatandaşlar dün gün boyu türbelere akın edip bol bol dua etti.

      Geçtiğimiz Cumartesi günü sabahın ilk ışıklarıyla, Samandağ ilçesinde bulunan ve Hızır Aleyhisselam ile Musa Peygamber’in buluştuğu yer olarak adlandırılan Hazreti Hızır Türbesi’ne gelen vatandaşlar, dua edip buhur yaktı.  Evlerde ve türbelerde, akşamdan kesilen kurban etlerinin buğdayla karıştırılması ve büyük kazanlarda pişirilmesiyle yapılan bayramın özel yemeği “hirisi”, başta dar gelirliler olmak üzere vatandaşlara dağıtıldı. Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla kentteki birçok esnaf da iş yerlerini açmayarak kutlamalara katıldı.

Vali Doğan’dan Gadir Hum Bayramı kutlaması …

      Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hazreti Muhammed’in veda haccı dönüşü Hazreti Ali’yi taltif ettiği gün olarak anılan Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Vali Doğan, mesajında, Hatay’ın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim bir şehir olduğunu belirtti.

      Mesajında Vali Doğan, şunlara yer verdi: “Hatay’ımız, farklı kültürlerin ve inanışların bir arada huzur ve barış içerisinde yaşadığı, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü dünyanın önemli merkezlerinden biridir. Bu anlayış, köklü geleneklerimizin ve zengin kültürümüzün bir eseridir. Bugüne kadar yaşattığımız ve yaşadığımız bu hoşgörü kültürünü gelecek nesillere de aktarmak hepimizin ortak gayesi olmalıdır. İnanıyorum ki hemşerilerimiz, dün olduğu gibi bundan sonrada karşılıklı hoşgörüyü esas alarak nice bayramları huzur ve mutluluk içerisinde kutlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Alevi vatandaşlarımızın Gadir-i Hum Bayramı’nı kutlar, sevdikleri ile beraber sağlık, huzur ve afiyet içerisinde nice güzel bayramlara erişmelerini dilerim.”

      Mehmet ÖZGÜN