Kent, Başıboş Köpeklerle Dolu…

Kent, Başıboş Köpeklerle Dolu…

Antakya ve Defne’de, yol ve kaldırımda güvenli yürüyebilmek zorlaştı. Sürüler halinde dolaşan köpeklerin saldırganlığı, vatandaşın sokağa çıkmasını da engeller hale geldi.

Pazar günü, Defne ilçesi Aşağıokçular’da köpek saldırısına uğrayan, kentin tanınan önemli bir insanı yaralanırken, omuzu çıktı, yüz, vücut ve kolları ise yaralarla doldu. Doktor kararıyla, 2,5 ay tedavi görüp dinlenecek. Bu olayın ardından, önceki gün, bu defa Sümerler Mahallesi’nde yaşanan bir diğer köpek saldırısı, sokağa çıkmak isteyenleri ürküttü. Bir doktor ve bir kadın öğretmen, kaçmak isterken düştü ve yaralandı. Birçok kişi, korktukları için evlerinden çıkamazken, Atatürk Parkı’na sabah sporuna gidenlerin bir kısmı da, spora gidemez oldu.
İlimiz Antakya ile Defne ilçelerinde, başıboş köpekler, sürü halinde ve kentlerin hemen her yerinde. Marka kent iddiasındaki kentimizde hiç de hoş olmayan, endişe verici görüntüler yaşanıyor. Nereden geldikleri belirlenemeyen çok sayıda köpek, özellikle Defne ilçesi Sümerler, Akdeniz, Kışlasaray ve Armutlu Mahallelerini adeta istila etmiş durumda. Mekan değiştiren ve sürü halindeki köpekler, vatandaşların endişeli bakışları arasında dolaşırken, yine vatandaşların geçiş güzergahı içinde yer alan bölgede koşuşturan, ara sıra yoldan geçen araçları kovalayan köpekler de tehlike oluşturuyor.
-BELEDİYELERE ÇAĞRI-
Geçtiğimiz Pazar günü köpek saldırısına uğrayan, kentimizin herkesçe bilinen, sevilen ve sayılan bir iş insanı da bu konudaki mağdurlardan biri. Saldırıya uğrayan Antakyalı iş insanının omuzu çıktı, baş, yüz, omuz, sırt, el, kol ve ayaklarından yaralandı, aynı gün tedavi altına alındı. 4 günden beri düzenli pansuman tedavisi yapılan bu kişinin, tetanos aşısı olduğu ve doktor tavsiyesiyle evinde en az 2 ay dinlenmesi gerektiği kaydedildi.
Sümerler Mahallesi’nden de önceki gün köpek saldırısı haberi geldi. Biri doktor, diğeri öğretmen iki kişi evlerinden çıkarken, kapı önünde köpek saldırısına uğradı. Biri uzağa kaçarken, diğer kişi ise evine geri dönmek zorunda kaldı. O arada uzaklaşmak isteyen kişi ise yere düşerek yaralandı.
Dün sabah da, Antakya Kışlasaray Mahallesi Kadınlar Kulübü önünden geçen 6 köpek, sürü halinde, spor yapmak üzere Atatürk Parkı’na gitmek isteyenlere havladı, korkuttu. Antakya ve Defneliler, bu olumsuz tabloya müdahale edilmesini istiyor.
Çok sayıda duyarlı vatandaş, köpeklerin, kent merkezinde rahatça ve başıboş dolaşmasının çok daha üzücü olaylara neden olabileceğini söylüyor ve Büyükşehir Belediyesi’ni, ilçe belediyelerini göreve davet ediyor. Vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi ilgili biriminden, bir an önce önlem almasını ve bu köpekleri barınaklarda barındırmasının gerekliliğine vurgu yapıyor.
-SOSYAL MEDYA-
Bu arada köpek istilaları ve saldırılarının sosyal medyada da yer alması üzerine, bazı vatandaşların dikkat çekici paylaşımları oldu. Birkaç paylaşım şöyle:
Sezen Parlakyıldız: Yaşayan bilir. Her sabah bunlarla karşılaşıyorum. Tabi ki hayvan sevgisi var, ama korkuyoruz, etrafımızda olmalarından. Bir kopek havlasa, direkt sokağa koşacağız. İnşallah çare bulurlar.
Hasan Pembecioğlu: ‘Kısırlaştırılmış bu köpekler’… Aradım, bu cevabı verdi, Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri.
Fatoş Sahilli: Ben, Defne’de Aşağıokçular Mahallesi’nde oturuyorum. Apartmanımızın önünde resmen barınak yapmışlar. Saydım, on tane köpek var ve apartmandan çıkamıyoruz! Çıkmak için gitmelerini bekliyoruz. Yetkileri arıyoruz, ama bize verdikleri cevap, ‘biz bakamıyoruz, siz de hayvanlarla yaşamayı öğrenin!’
Abdullah Öğünç: Ülkemizde sokak köpeklerinin varlığı ve onlarla birlikte yaşamanın gerekli olduğu, kabul edilmesi gereken bir gerçektir. Oturduğumuz mahallelerde, yaşadığımız sitelerde, gezmeye gittiğimiz parklarda bir ya da birkaç sokak köpeğine rastlamak alıştığımız bir görüntüdür. Her ne kadar insanların büyük bir kısmı sokak hayvanlarıyla birlikte yaşamaktan şikayetçi olsalar da, aslında onlarla bir arada yaşamak zannedildiği kadar zor ve tehlikeli değildir. Sokak köpeklerini bir problem olarak değil de, ortak yaşam arkadaşlarımız olarak adlandırırsak, çok daha olumlu algılara sahip olacağımızı düşünüyorum. -Cemil Yıldız-