Kent merkezindeki ağaçlar…

Kent merkezindeki ağaçlar…

Peyzaj mı, Risk mi?

Atatürk Caddesi’nde, adeta kökünden sökülerek yere devrilen ağaçtan, Şehit Polis Metin Sürer Parkı’nda yıkılana ve Fatih Caddesi’ndeki bakımsız bir diğerine… Yaşananlar, zayıflayan ve çürüyen ağaçların bakımı konusunda gözleri yerel idarecilere çevirdi!

“Devrilen ağacın altında kalan araçta hasar oluştu!” Önceki gün, Antakya Atatürk Caddesi’nde, PTT Merkez Şubesi hemen yanında, kaldırım üzerindeki bir ağacın kökünden sökülerek devrilmesi sonucu oluşan zarara işaret edenler de var, kent genelindeki ağaçların bakımı ve güvenliği için ne yapıldığını sorgulayanlar da!
Bir örneğinin, TOKİ Cami yanındaki Şehit Polis Metin Sürer Parkı’nda birkaç gün önce gerçekleştiğini aktaran bir vatandaş, bu konuda yaşanmış bir örneğe işaret ederken, yapılması gerekenler için şöyle konuştu:
“Bu durum sadece bizde yaşanmıyor. Ağaçlar da insanlar gibi, yaşlanıyor ve ölüyor. Ama bu süreci sağlıklı ve kontrol edilebilir bir noktada tutmak, yerel idarecilerin elinde. Daha önce buna dair bir çalışma İstanbul’da yapılmış hatta. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi ile Bahçelievler Belediyesi’nin
ortak çalışması ile tespit edilen yüksek riskli ağaçların akustik tomografi ile röntgeni çekilmiş, caddelerde ve kamusal alanlarda ağaç devrilmesi ile oluşabilecek kazaların önüne geçilmesi hedeflenmiş. Yapılan bu çalışmayla, ağaçlarda, dışarıdan görünmeyen çürük ve mekanik direnci zayıflamış bölümler, ses dalgalarıyla tespit edilmiş. Elde edilen verilere göre de yöntem belirlenmiş. Ya bakım, restorasyon ve destekleme yöntemleri ile kurtarılmış ya da budama işlemi ile tepe tacını küçültme, mekanik olarak destekleme çalışmaları ve hasarlı kısımlarda mantar dokularının temizlenerek macun ile doldurma çalışmaları gibi tedavi yöntemleri gerçekleştirilmiş.”
Kent merkezinde görev üstlenen belediyelerin de bu konuda daha teknolojik hareket etmesi gerektiği ifade edilirken, benzer olayların yaşanmaması için de en kısa zamanda bir yol haritasına ihtiyaç olduğunun altı da özenle çiziliyor. Tamer Yazar