“Kent Meydanı” Projesinde Kaos

“Kent Meydanı” Projesinde Kaos

Başkan Savaş: “Yerin Altında Tarihi Eserler Var. Protokole Uymayacağız!”

Vakıflar: “Herhangi Bir Kültür Varlığına Rastlanmadı. Protokole Uyun!”

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Mehmet Şah Vakıf İşhanı yeri, ‘Kent Meydanı’ ve ‘Yeşil Alan’ yapılması şartıyla protokole bağlanmış, Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ve Antakya Belediyesi’nce toplam 34 Milyon TL bedelle de bu alan satın alınmıştı. Ancak geçen süre zarfında protokolün gereği yerine getirilmemiş, süreç de beklemeye alınmıştı.
HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir TV programında yaptığı açıklamada, “Elimizde jeoradar raporları var. Orada, yerin 4 metre altında, üç ayrı tarihi eser bulgusu tespit edildi. Biz, bu alanın altında otopark, wc ve duş alanı planlıyorduk. Ancak bu durumda buraya bir şey yapamayız. O yüzden ben, protokol gereği ödenmesi gereken 34 milyon TL’yi buraya harcayamam. Buraya, Vakıflar Genel Müdürlüğü de bina yapamaz. O yüzden oturup yeniden görüşmemiz lazım” dedi.
Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu açıklama sonrası bilgilendirici bir basın açıklaması yaptı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde, 2018 tarihli Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı bulunduğu, bu kararda da taşınmazda herhangi bir kültür varlığına rastlanılmadığı belirtildi. Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Belediye Başkanının belirttiği arkeolojik, araştırma ve sondaj kazılarında kesin ve resmi bir bağlayıcılığı olmayan jeoradar raporlarının HBB tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü ile paylaşılmasını, Meydan Projesi kapsamında bir bodrum kattan fazlası düşünülüyorsa da bunun açıkça ifade edilmesini talep ediyoruz” dedi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin protokole uymasını da istedi.
Yapılan açıklamalarla bir anda kaosa dönüşen Kent Meydanı Projesi de böylelikle askıya alınmış oldu. Gündeme geldiği günden bu yana Hatay halkını son derece heyecanlandıran ve hemen herkesin sıcak baktığı bu projede ortaya çıkan son krizin aşılması bekleniyor.
Konuyla ilgili olarak, sürece şu ana kadar çok önemli katkılar sunmuş olan Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yaşanmakta olan kaosa nasıl bir yaklaşım sergileyeceği ise merak ediliyor. -Cemil Yıldız-