Kentin tüm renkleri burada…

Kentin tüm renkleri burada…

Hoşgeldiniz

Farklı din, mezhep ve etnik kültürden insanların bir arada asırlardır barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığı Antakya’nın simgelerinden Uzun Çarşı; rengarenk dükkanları, baharat kokan halleri, Türkiye’nin her yerinden gelen misafirleriyle, ‘bensiz olmaz’ diyor adeta.

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alması dolayısıyla, çok eski dönemlerden itibaren şehirde ticaretin merkezi konumundaki Uzun Çarşı, bugün de kent turizminin ve ekonomisinin yükünü kaldıran adreslerin başında geliyor.

-DÜKKANLAR-

Baharat kokan halleri, Türkiye’nin her yerinden gelen misafirleri, dar sokakları, birbirinden renkli dükkanları, neredeyse her gün tanık olunan yoğunluğuyla, ‘bensiz olmaz’ diyor adeta. Derine inen hikayesinin fısıldadığı bilgilere, Evliya Çelebi dönemindeki bazı kaynaklara göre, eski dönemlerde çarşıda sadece 300 esnaf bulunuyordu. Bugün ise bu sayının 2 bini geçtiği ifade ediliyor.

-OSMANLI ESERİ-

Bugün çarşıya gelenlerin en önemli durağını ise 17. yüzyılda yapıldığı belirtilen Kurşunlu Han oluşturuyor. Geçirdiği restorasyonun ardından hizmete giren eski Osmanlı eseri Han, yiyecek ve içecek sunan dükkanları yanı sıra sanata ve kültüre hizmet veren, buna dair üretimlerin sergilenmesine izin veren imkanlarıyla da gelen misafirlerin görmeden gitmediği yerler arasında yer alıyor.

-RESTORASYON-

Gelenler için burayı cezbedici kılan şey ise neredeyse istenen her şeyin bulunabildiği dükkanlar. Defne sabunundan nar ekşisine, zeytin yağından meyan kökü şerbetine, künefeden tepsi kebabına kadar, yöreye özgü lezzet ve ürünleri bulabilmenin mümkün olduğu çarşı, son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle de ciddi bir yenilenme süreci geçiriyor.

-TARİH-

Han, hamam, camiler, çeşmeler ve daha fazlası… Gelenlerin elleri dolu çıktığı Çarşı için konuşanlardayız şimdi de.

H.U. >> Çok keyifli bir yer. Hatay’ın tescilli künefesinin yapımını yakından izleme fırsatı da bulduk burada. Tabi yeme fırsatı da! İnanılmazdı.

J.Ş. >> Asırlık denen bir çınar ağacının altında oturduk. Künefemizi yedik. Alışverişimizi yaptık. Güzeldi. Anlatacak çok şey birikti diyebilirim.

P.İ. >> Köz ateşi üzerinde yapılan künefeyi çok duyduk. O yüzden biraz da buradayız. Gerçekten de çok farklı.

B.Ç. >> Kömbe aldık. Hurmalısından… Farklı, ama çok lezzetli. Şehriniz çok güzel, ama çarşı daha güzel. Sanırım modernleşmeye inat, direnen yerler hep daha güzel.

Ö.Z. >> Biraz alışveriş yaptık, ardından tepsiye basılan etten yedik, üzerine bir de künefe… Sanırım, hayatım boyunca en tok hissettiğim gün bugün oldu. Açıkçası her şey çok güzel ve lezzetliydi.

H.E. >> Fotoğraf çekmeyi seven insanlar için bazı şehirler özeldir ve bence burası da öyle. Fotoğraflayabileceğiniz çok şey var burada. Eski evler, tarih, kültür, yemekler, geleneksel yaşam, çarşı…

Tamer Yazar