Keplerini fırlattı

Keplerini fırlattı

Tıp Fakültesi 5. Mezunları

MKÜ Tıp Fakültesi’nden 2016-2017 Eğitim-Öğretim döneminde mezun olmaya hak kazanan öğrenciler
için mezuniyet töreni düzenlendi. Kep atan genç doktorların gururlu bakışları ailelerini gururlandırdı.
Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni üniversite spor salonunda yapıldı. Düzenlenen törende mezun olan doktorlar kadar aileleri de heyecan dolu anlar yaşadı. Müzik eşliğinde salona giren genç hekimler, salondaki kalabalık tarafından alkışlarla karşılandı. Kep atan doktorların gururlu bakışları ailelerinde de sevinç yumağı oluşturdu.
-EN İYİSİNİ YAPIN-
Törende konuşan ve genç doktorlara seslenen Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya, bu güzel günde mezun olan bütün doktor adaylarına başarı dolu bir meslek hayatı diledi. Hiçbir mesleğin büyüğü-küçüğü olmadığını vurgulayan Rektör Kaya, “Eğer çöpçüyseniz, marangozsanız, öğretmenseniz ve doktorsanız, en iyisini yapmak zorundasınız. Bir mesleğin hakkını veremiyorsanız hangi işi yaparsanız yapın daima başarısız olursunuz. Yaptığınız işi Ülkenize karşı sorumlu olduğunuzu unutmadan yapmalısınız. Sizler Mustafa Kemal Üniversitesi’nin gurur kaynağısınız” dedi.
-BAŞARININ MİMARI-
Bu başarının asıl mimarlarının aileler olduğunu kaydeden Rektör Kaya, hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan çocuklarını insanlık için önem taşıyan bir mesleğin seçimine hazırlayan ailelerin bunun mükafatını bugün aldıklarını dile getirdi. Rektör Kaya, bu yıl 5. mezunlarını veren Tıp Fakültesi’nin genç bir fakülte olmasına rağmen Türkiye’deki kaliteli fakültelerle aynı başarıyı sergilediğini de sözlerine ekledi.
-DÜRÜST OLUN-
Rektör Yardımcısı ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Önlen de konuşmasında, mezun olan doktorlara hitaben şöyle konuştu:
“Bizler, öncelikle insanız. İnsanlığın gereğini yapacağınıza inanıyorum. Dürüst olun, sabırlı olun, çalışkan olun, fedakar olun. Gittiğiniz yerde en iyisini yapmaya çalışın. İnsan insanın kurdu değil insan insanın dostudur. Hekim de hekimin dostu olmalı, kardeşi olmalı, başka bir hekimin açığını aramamalı, aksine açığını kapatmaya çalışmalıdır.”
-YEMİN EDİLDİ-
Konuşmaların ardından dönem birincisi Dr. Ergin Eroğlu mezuniyet kütüğüne birincilik plakasını çaktı. Eroğlu’na diplomasını Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan verdi. Protokolün diğer üyelerinin de diploma takdim ettiği tören sonrası, Prof. Dr. Önlen, mezun doktorlara Hipokrat Yemini ettirdi.
Herkesin heyecanla beklediği kep atma anında ise doktorlar büyük bir coşkuyla keplerini havaya attılar. Öğrenciler, bu anı ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çektirip özçekim yaptılar. Salondaki tören sonunda açık havaya çıkan doktorlar, burada da yüzlerce bolun uçurdu. Eğlencenin ve coşkunun zirveye çıktığı törende pilav üstü et ve ayran ikramı da unutulmadı.
Töreni; Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Veysel Eren ve çok sayıda aile takip etti. -A.Halik Görün-

(Visited 4 times, 1 visits today)