Kimi çadırlar fırtınada çöktü

Kimi çadırlar fırtınada çöktü

Yakacak İse Kalmadı!

Yoğun kar yağışı, Hatay üzerinden aldığı yardımlarla ayakta kalan, İdlib ilinde altyapının olmadığı, derme çatma kurulan birçok çadır sakinini olumsuz etkiledi. Bölgede, 2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil bulunuyor.

Kış şartlarının ağır geçmesi, hali hazırda iç savaş ortamında zor şartlarda çadırlarda yaşayan sivillerin hayatını daha da zorlaştırıyor.

Suriye’nin Türkiye sınırı yakınlarındaki Muhacirun çadır kampına yerleşen Hude Ebu Mahmut, yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle, kamptaki ailelerin çadırlarının başlarına yıkıldığını söyledi. Çadırları yıkılınca komşularının yanına göç ettiklerini ifade eden Ebu Mahmut, “Çocuklarımız soğuktan dondu ve gece boyu ağladı. Ne yapacağımızı bilemedik” dedi.

Kaldığı çadır kampında 450 ailenin yaşadığını ifade eden Meryem Şeyh de kar yağışı nedeniyle yıpranmış çadırlarının su aldığını söyledi. Şeyh,” Çadırda, yaşlı annem ve babam kalıyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yağışlar böyle devam ederse, bu çadır da yarın yıkılır” diye konuştu.

-YAKACAĞIMIZ YOK!

Yağmurdan ve kardan korunmak için yağmurluklara ihtiyaçları olduğunu belirten Şeyh, kampta yaşayan ailelerin çadırlarının çürüdüğünü ve su aldığını dile getirdi. Şeyh, “Yakacağımız yok, gelirimiz yok, odun pahalı. Gece yağan kar ve aşırı soğuk nedeniyle uyuyamadık. Çadırımızın üzerinde biriken karları temizledik” dedi.

Geceyi çok zor geçirdiklerini ifade eden Halid Berhum da durumlarının çok kötü olduğunu, bölgede yaşayan aileleri kötü günlerin beklediğini anlattı. Berhum, “Çadırlarımızı değiştiremedik. Yakacağımız yok “ifadelerini kullandı.

Tamer Yazar / AA