Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kimisi reklamdan arta kalan…

Kimisi unutulan parti bayrakları…

Kimisi unutulan parti bayrakları…

Duyuru için etrafa asılan plastik brandalardan kalan ipler, açılışlardan kalan bayraklar, siyasi partilerden geride unutulanlar ve daha fazlası! Kentin aydınlatma direkleri de, ağaçları da, yaşanan kirlilikten payını alıyor.

“Öğretmenevinden çıkıp Fatih Caddesi’nden aşağıya doğru yürürken, karşınıza, bez parçalarının sarktığı bazı aydınlatma direkleri çıkıyor. Ne zamandır oradalar, hatırlamıyorum. Biraz daha yürüyünce, sanırım bayram zamanlarından kalmış bir Türk Bayrağı da görüyorsunuz, çerçeveli! O da artık zaman içinde kırmızıdan beyaza çalmış rengi.”
Cadde üzerinde oturan bir vatandaşın tespitinde dururken, buna benzer birçok örneğin, şehrin farklı yerlerinde karşımıza çıktığına şahitlik ediyoruz. Bu konuda konuşan bir turizmci ise şöyle konuşuyor:
“Cumhuriyet Anıtı’ndan karşıya geçerken, köprü demirlerine ha bire asılan ilanlar, duyurular oluyor. Rüzgarda uçmasınlar diye sıkı sıkıya düğümleniyorlar demirlere. İş bitince de o düğümler açılmak yerine, bıçak darbesiyle kesiliyor ipler ve geride yine çöp bırakıyoruz. Bu, tek örnek ama… Buna benzer çok fazla bir kirlilik yaratıyoruz, hem de her yerde. Ağaçlardan, direklerden sarkanlar da bunun gibiler aslında. Peki, yere çöp atmaktan ne farkı var bunun? Aslına bakarsanız, vatandaş da kirletiyor bu kenti, kurumlar da! Sadece kirletme yolları farklı!” Tamer Yazar