Kimyeci’den ”Kent Meydanı” Sözü

Kimyeci’den ”Kent Meydanı” Sözü

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek İle Aksaray’da; 20 Dönümlük Kent Meydanı, 5000 Kişilik Cami, 3500 M2’lik Semt Pazarı, 6000 Araç Kapasiteli Otopark, 2 Okul, 1 Polis Karakolu, 1 Sağlık Ocağı, 10 Dönümlük Yürüyüş Alanı Oluşturacaklarını Açıkladı.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, geçtiğimiz hafta sonu gazetemizi ziyaretinde, Antakya için büyük önem taşıyan Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 4. ve son aşamada olunduğunu, çalışmaların da bu anlamda devam ettiğini belirtti. 30 Kasım 2016 tarihinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapım yetkisi alan ilk ilçe belediyesi olduklarını hatırlatan Başkan Kimyeci, vatandaşların ihtiyaç duyabileceği her türlü ayrıntının düşünülerek tasarlanan bir projeyi hayata geçireceklerini açıkladı.
Antakya Belediye Başkanı KİMYECİ, Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde; 20 bin m² kent meydanı ile 5000 kişi kapasiteli Türkeş Camii’nin içinde bulunduğu, vatandaşların hoşça zaman geçirebilecekleri, yürüyüş yapabileceği 10 bin m²’lik bir kent meydanı, 3500 m²’lik kapalı semt pazarı, yüzeyde 1000, iş yeri ve binaların altında 5000 olmak üzere, toplam 6000 araç kapasitesine sahip otopark, bir sosyal tesis, 2 adet okul, 1 adet karakol, 1 adet sağlık tesisi, 14 adet imar adası bulunacağını ifade etti.
KİMYECİ, geçtiğimiz hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilen Çevre ve Şehircilik Şurası Toplantısı’na katıldığını da hatırlatarak, şu bilgileri verdi:
“Şehircilik Şurası’nda, ülkemizin ve şehrimizin kalkınması, gelişmesi, yaşanabilir şehirler oluşması, yapıların kimlikli olması konuları işlendi. Antakya Belediyesi olarak, Kentsel Dönüşüm Projemizde bu vizyon doğrultusunda hareket ediyoruz.
Kentsel Dönüşüm Tasarım Projemizde, insanumızın ihtiyaç duyduğu her türlü donanımı, detayı planladık. Alanın % 50’sinde 25 park-bahçe-yeşil alanı olan örnek bir alan oluşturacağız. Şehrimizin ihtiyaç duyduğu dev bir Kent Meydanı kazandıracağız. Şehircilik Şurası’nda ihtiyaç olarak belirtilen tüm planlamayı bu projede yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ev ev gezmek suretiyle, Allah’ın izni, milletimizin hayır duası ve destekleriyle, inşallah şehrimiz adına bu örnek projeyi hizmete sunacağız.”
-Cemil Yıldız-