Kira artışları konusu TBMM’de

Kira artışları konusu TBMM’de

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, sorunu, önerge ile TBMM’ye taşıdı, Bakan Kurum’a sordu.

Türkiye genelinde, son günlerde inanılmaz derecede artan kiralarla ilgili konu, TBMM’nin de gündeminde. Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, bir önergeyle, konunun yol açtığı sıkıntıları ve çözüm yollarını sordu. Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’in, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemli önergesi ve soruları şöyle:
“Ülke genelinde, son zamanlarda kiralarda büyük artış olduğu, evi olmayan insanların kiracı olarak barınma sorunu ile karşı karşıya kaldığı herkes tarafından bilinmektedir. Kira artış talebiyle tahliye edilmek istenen kiracılar, eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte, ücretli çalışan vatandaşlarımızın maaşlarına gelen zam ile kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın da artması nedeniyle, uygun bir konut bulamayan vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin barınma sorununun giderek artığını görüyoruz.
Bu bağlamda;
1-Bakanlık olarak, kiralardaki artışların önlenmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?
2-Kira artış talebiyle oturduğu evden tahliye edilmek istenen kiracıların mağduriyetlerini giderme hususunda Bakanlık olarak bir çalışma söz konusu mudur?
3-Ücretli çalışan insanların maaşlarına gelen zamla kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın artması nedeniyle, kiralara gelen yüksek zamların önüne geçilmesi hususunda Bakanlık olarak bir çalışmanız söz konusu mudur?” -Duygu Ertaş-