Kırıkhan’da Kavun Rekoltesi 60.000 Ton Civarında

Kırıkhan’da Kavun Rekoltesi 60.000 Ton Civarında

Tadı, Aroması, Kokusuyla Kırıkhan Kavunu Farkı…

İlimiz Kırıkhan ilçesi ve çevresinde yetiştirilen Kırıkhan kavununun hasadı sürerken, bu yılki rekoltenin 60 bin ton civarında olacağı tahmin ediliyor.

Hatay’da hasadına başlanan Kırıkhan kavunu; tadı, aroması ve kokusuyla farkını ortaya koyarken, yaşanan hasat döneminin çalışmasına katılan işçiler, sabahın erken saatlerinde tarlaların yolunu tutuyor, toplanan kavunlar traktörlere yükleniyor, ardından da yurt içi ve yurt dışına gönderilmek üzere paketleme tesislerine ulaştırılıyor. Alınan bilgiye göre, Kırıkhan kavunu, tarlada kg’ı 1,5 ile 2 TL arasında alıcı buluyor. Kırıkhan kavunu; Ukrayna, Bulgaristan, Moldova ile Rusya başta olmak üzere, değişik yurtdışı ülkelerine ihraç ediliyor.
Hatay İl Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu, Kırıkhan kavunu ile ilgili şunları aktardı:
“Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da yaklaşık 20 bin dekarda kavun üretimimiz bulunuyor ve dekara 3-5 ton verim bekleniyor. Özellikle Kırıkhan’da üretilen kavunlar, hem örtü altında ‘alçak tünel’ dediğimiz sistemle, hem de açık arazide yapılıyor.”
Çolakoğlu, kavuna, yurt içi kadar yurt dışından da talep geldiğini belirterek, “Kırıkhan kavunu, özellikle Ukrayna, Bulgaristan, Moldova ve Rusya gibi ülkelerden yoğun talep görüyor” dedi. -Mehmet Durmaz-

(Visited 1 times, 1 visits today)