Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kış: Bu bir kapitülasyon yasasıdır

CHP’li Kış, 86 maddelik

CHP’li Kış, 86 maddelik Torba Yasa’nın içerisinde yer alan, 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nda yapılan değişiklik ile, 100 yıl önceki kapitülasyonların geri geleceğini iddia etti.

AKP iktidarının Kabotaj uygulamasını fiilen ortadan kaldıran bir düzenleme getirdiğini belirten CHP’li Kış, yerli ve milli olduğunu iddia eden AKP hükümetinin Kurtuluş Savaşı ve Lozan Antlaşması ile ortadan kaldırdığımız Kapitülasyonları ve benzerlerini ülkemize yeniden getiren kararlara imza attığına vurgu yaptı. 40 yıllık Türk Sivil Havacılık Kanunu’nda değişikliğe gidildiğini açıklayan CHP’li Kış, “havacılıkta, kabotaj uygulaması fiilen yürürlükten kaldırılıyor” dedi.

86 maddelik Torba kanunda, Tali Komisyon olarak Bayındırlık, İmar, Ulaştırma, ve Turizm Komisyonu’nda görüşülmesi gereken maddeler olduğunu belirten Kış, hiç birinin görüşülmeden Plan ve Bütçe Komisyonu’nda apar, topar ele alınarak Genel Kurul’a gelmesine tepki gösterdi.

Kış, torba kanunda en dikkat çeken düzenlemelerden biriyle ilgili şunları dedi:
“2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanun’un, Kabotaj başlıklı 31’inci maddesine eklenen fıkra ile “Türkiye Cumhuriyeti ülkesi içinde, iki nokta arasında havayolu ile ticari amaçla yolcu, posta ve yük taşımaları Türk sivil hava araçları ile yapılır” kuralına istisna getirilerek, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, kiralanan yabancı tescilli hava araçlarının yurtiçi ticari uçuşlarda kullanılabilmesinin önü açılmaktadır. Yapılan değişiklik ile Kabotaj hakkı alenen devredilecek, hava sahası yabancılara açılacak. Bunun adı olsa olsa modern kapitülasyondur.  Yurtiçinde neden yabancı uçak kullanılıyor? Yurtdışı için zaten  kullanıyorsunuz. Bu yasayla, yabancı uçak şirketlerine Türk hava sahasını istediği gibi kullanma ve de milyon dolarlar kazanma kapısı da açılacak. Yani ülkede kalması gereken katma değer, milli hasılanın kira bedeli olarak diğer ülkelere aktarılması olacaktır. Maddenin görüşülmesi sırasında söz konusu düzenlemenin milli şirketleri nasıl etkileyeceği yönünde bir değerlendirme yapılmamıştır. Söz konusu madde teklif metninden çıkartılmalıdır diye önerge verdik. Ancak 6 Aralık Çarşamba günü tüm itirazlarımıza rağmen madde AKP-MHP oylarıyla kabul edildi. 1926 yılında denizcilik alanında kanunla kabul elen kabotaj hakkını, 100 yıl sonra havacılıkta yabancı tescilli uçaklara verilmesini doğru bulmuyoruz bu yanlıştan derhal dönülmelidir.” (Sami Gökçe)