Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

İskenderun’da esrarengiz ölüm
İskenderun ilçesinde, Samet B.’nin (35), yüksek gerilim hattı direğinde asılı cesedi bulundu. İlçeye bağlı İsmet İnönü Mahallesi kırsalındaki yüksek gerilim hat direğine iple asılı halde erkek cesedi gören vatandaşlar, durumu polise haber verdi. Olay yerine gelen polisler, cesedin Samet B.’ye ait olduğunu tespit etti. İntihar ettiği düşünülen Samet B.’nin cesedi, otopsi için morga götürülürken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Hatay, muz üretiminde 3’üncü sırada
Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay’ın, muz üretiminde Mersin ve Antalya’dan sonra 3’üncü sırada yer aldığını belirterek, pazar sorunu olmadığı için üretim alanının genişlediğini söyledi. Çolakoğlu ile AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı ilçesindeki Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu’na ait muz serasında incelemede bulundu. Çolakoğlu, Hatay’da özellikle deniz kenarında bulunan Arsuz ilçesi ile Hassa ve Reyhanlı’da yoğun olarak yapılan muz yetiştiriciliğinin, kent ekonomisinde önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Hatay’ın, muz yetiştiriciliğinde Mersin ve Antalya’dan sonra 3’üncü sırada yer aldığını aktaran Çolakoğlu, “Verimli toprakları ve uygun iklim yapısıyla öne çıkan Hatay’da 2006 yılında başlayan muz üretimi, sağlanan teşviklerin etkisi ve çiftçilerin ilgisiyle oldukça genişledi. Pazar sorunu bulunmaması nedeniyle, son yıllarda üreticiler de muza büyük ilgi gösteriyor ve üretim alanı genişliyor” dedi.

İlk YHT seferi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Kovid-19 tedbirleri nedeniyle ara verilen YHT seferleri, Perşembe günü saat 07.00’de Ankara-İstanbul seferi ile başlatılıyor” dedi.

İyileşiyoruz
Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca’nın Twitter’dan paylaştığı, “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, Türkiye’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi tamamlananların sayısı 121 bin 507 oldu.

350 bini geçti
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 350 bini aştı. Kovid-19 nedeniyle bugüne kadar en fazla can kaybı, 100 bin 187 kişinin hayatını kaybettiği ABD’de görüldü.

Bakan uyardı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Dünyada ilk koronavirüs vakasının görüldüğü günlerden öncesine dönmek? Bu henüz mümkün görünmüyor. Tedbirli olmalıyız. Evimizin kıymetini bilmeye yine devam etmeliyiz.”

Dolandırıcılar!
Emniyet Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı’ndan geldiğini söyleyerek, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin bilgilendirme ya da tarama yapacağını söyleyen kişilerin evlere alınmaması konusunda uyardı.

Yasağa rağmen
Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan Bayramı’nda uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen yaşanan trafik kazalarında, 14 kişi hayatını kaybetti, 55 kişi yaralandı.

Kadına şiddet
İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını döneminde dünya genelinde aile içi ve kadına yönelik şiddet olayları artarken, Türkiye’de bu olayların azaldığını bildirdi.

Önlem ve Koruma
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve ESOGÜ Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Kovid-19 salgınıyla mücadelede aşı bulununcaya kadar önlem ve koruma yöntemlerinin uygulanacağını bildirdi.

Hassas Alan ilanı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son 2 yılda 83 ayrı bölgeyi “kesin korunacak hassas alan” ilan ettiklerini, böylece çivi bile çakılamayacak alan yüz ölçümünü 576 milyon metrekareye çıkardıklarını bildirdi.

Eğitim yardımı
KOOP-İŞ Sendikası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin kapsamında olan AVM’lerde çalışan üyelerine kişi başı 400 lira olmak üzere toplam 3 milyon lira eğitim yardımı yaptı.

Biletler satışta
Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında seferleri durdurulan demir yolu ve hava yolu ulaşımında, Ramazan Bayramı sonrasında normalleşme çalışmalarına yavaş yavaş başlanacak.

Bağış yapın
Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ve hastalığı yenen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, kendisi gibi hastalığı atlatanlardan immün plazma bağışçısı olmaları için çağrıda bulundu.

Liste dışında
Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan “Hidroksiklorokin” isimli ilacın denemelerini “güvenlik endişeleri” nedeniyle geçici olarak askıya aldı. İlaç, Türkiye’de hala kullanımda.

Parklarda önlem
İstanbul’da, yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uyulması için yeşil alanlarda “çemberli sosyal mesafe” uygulaması başlatıldı. Benzer bir uygulamanın Hatay’daki parklarda da uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu.

Terfi sınavları
Tekvandoda siyah kuşak ve dan terfi sınavları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Vergi İndirimi
Mükelleflerin, vergi indiriminden yararlanabilmeleri için, indirimin hesaplanacağı yıl ile önceki son 2 yıla ait vergi beyannamelerinin kanuni süresi içerisinde verilmiş ve beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenmiş olması gerekecek.

TOBB verisi
Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %66,01, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %67,46, kurulan kooperatif sayısı %56,38 oranında azaldı.

Küresel yatırımlar
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle, küresel enerji yatırımlarının bu yıl geçen yıla kıyasla 400 milyar dolar azalarak yaklaşık 1,5 trilyon dolara gerileyeceği öngörülüyor.

MEB Yarışması
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet Liseliler Çevrim İçi Bilgi Yarışması düzenlenecek. Başvurular, “http://ogm.eba.gov.tr/yarisma-basvuru” adresi üzerinden 29 Mayıs 16.45’e kadar yani yarışma saatinden 15 dakika öncesine kadar devam edecek.

Kredi imkanı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, elektrik ve sulama borcu olan üreticilerin, Ziraat Bankası’ndan alacakları 36 ay vadeli, yüzde 9 sabit faizli kredi ile borçlarını tek seferde kapatabileceklerini bildirdi.

Yeni dönem
Dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve hükümet yetkilileri; ellerin yıkanmasının, yüze dokunmamanın ve sosyal mesafeye dikkat edilmesinin, normal hayata dönmenin en temel gerekliliği olduğunu söylüyor.

Üreticiye destek
İşlenmiş su ürünlerinde iç tüketimi artırma desteği belli oldu. Buna göre, Su Ürünleri Bilgi Sistemi’ne kayıtlı üreticilere, işlenmiş su ürünleri için doğrudan 100 bin kilograma kadar kilogram başına 2 lira iç tüketimi artırma desteği verilecek.

Aşı üretimi
Dünyanın en büyük aşı üreticilerinden Merck de koronavirüs için tüm dünyada devam eden aşı yarışına katılıyor. Şirket, Covid-19 için iki farklı aşı geliştirmeye yönelik çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Önemli veri
29 Mayıs Cuma: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Nisan/Beklenti: – 3.96 milyar dolar/Önceki: – 5.39 milyar dolar

THY uygulaması
Haziran ayında yeniden uçuşlara başlayacak Türk Hava Yolları (THY), uçuşlarda da yeniliklere gidiyor. Yolcular anons ile sıra numarasına göre uçağa binecek, koridorlarda kuyruk ve temas olmayacak.

Bakanlık yardımı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ağır kronik hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibine düzenli nakdi yardım sağlandığını, kronik hastalığı sebebiyle cihaza bağımlı 2 bin 135 kişinin elektrik fatura bedellerinin karşılandığını söyledi.

e-ticaret
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini, destek kapsamına aldıklarını bildirdi.

0-14 yaş aralığı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 ve altı yaşlardaki çocuklar dün dışarı çıkarken, 15-­20 yaş arasındaki gençler ise 29 Mayıs Cuma günü 11.00-­15.00 saatlerinde özel izinle dışarı çıkabilecek.

60 personel
TÜBİTAK, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne bağlı İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsü’nde görev yapmak üzere, 60 kişi istihdam edecek. Başvurular, 17 Haziran’a kadar TÜBİTAK İş Başvuru Sistemi (https://kariyer.sage.tubitak.gov.tr) üzerinden yapılabilecek.