Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

YKS Adayları İçin
Nüfus Daireleri 18-19 Mayıs’ta Açık
ÖSYM tarafından 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek merkezi sınava (YKS) girecek olan öğrencilerin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurularının alınması amacıyla, tüm İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri 18-19 Mayıs tarihlerinde 10.00-17.00 saatleri arasına açık bulundurulacak.
Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 18-19 Mayıs tarihlerinde, 15 yaşını tamamlayanların, kendileri ile birlikte ana, baba, veli veya vasisi; Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurusunda bulunmakla sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla sınava başvurulduğunu gösterir fotoğraflı belge ile 10.00-17.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.
Öğrencilerin mağdur olmaması için, başvurudan önce T.C kimlik kartı belgelerinin PTT, anlaşmalı bankalar ya da interaktif vergi dairesi (https://ivd.gib.gov.tr) adresinden yatırılması ve son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ile bulundukları yer İl veya İlçe Nüfus Müdürlüklerine randevusuz olarak müracaat etmeleri gerektiği uyarısı da yapıldı.

MKÜ’de Bahar Dönemi Sınavları
1-14 Haziran’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörlüğü, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 2019-2020 Bahar Dönemi Yılsonu Sınav Takvimi’ni açıkladı. Takvime göre, sınavlar 1-14 Haziran tarihlerinde yapılıyor.
Hatay MKÜ’den edinilen bilgiye göre, Tıp Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakültesi hariç, diğer bölümlerde bahar dönemi yarı yıl sınavları 1-14 Haziran tarihlerinde yapılacak.
Sınav takvimi şöyle:
1-14 Haziran: Bahar dönemi yarıyıl sınavları
21 Haziran: Sınav sonuçlarının sisteme girmesi
22-28 Haziran: Bütünleme sınavları
5 Temmuz: Bütünleme sonuçlarının sisteme girişi
6-8 Temmuz: Tek ders sınavı
MkÜ duyurusunda ayrıca, ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle, sınavlar, UZEM sistemi üzerinden, çevrimiçi (online) sınav hariç olmak üzere, ödev ve proje şeklinde olacağı hatırlatıldı.

MKÜ’de Vize Mazeret Sınavları
17-18 Mayıs’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden (MKÜ) adaylara yönelik Vize Mazeret Sınavı duyurusu yapıldı. Duyuruda, “Çeşitli nedenlerle ara sınava katılamamış öğrencilerimiz için Mazeret Sınavları yapılacaktır” denildi. MKÜ’den edinilen bilgiye göre, mazeret sınavları, ara sınavlarda olduğu gibi uzaktan eğitim sistemi üzerinden yapılırken, mazeret sınavlarına sadece ara sınava giremeyen öğrenciler katılacak.
Sınav sürecine ilişkin takvim de şöyle:
17 Mayıs 2020 saat 23.59: Mazeret Sınavları için Öğretim Elemanlarının sınav sorularını sisteme en son yükleme tarihi
18 Mayıs 2020 00.00 – 24 Mayıs 2020 23.59: Öğrencilerin sınav sorularını görme ve cevapları sisteme yükleme tarihi

AKP’de ertelenen kongreler stadyumlarda yapılacak
AK Parti’de ertelenen ilçe ve il kongrelerinin, önümüzdeki aydan itibaren stadyumlarda açık alanda yapılmaya başlanacağı belirtildi. Edinilen bilgiye göre, salon yerine stadyumlarda yapılması planlanan ilçe kongrelerinin, sosyal mesafe kuralına uygun ve sınırlı bir katılımla gerçekleştirileceği kaydediliyor.
AK Parti, geçtiğimiz Aralık ayının son günlerinde 7. Olağan Kongre sürecini başlatırken, bazı ilçelerde kongreler yapılabilmiş, 13 Mart itibarıyla Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda bazı illerde ise ilçe kongreleri ise ertelenmişti
Eldeki bu tablo nedeniyle harekete geçen AK Parti Teşkilat Başkanlığı, Temmuz’da başlaması planlanan sosyal mesafeli kongre çalışmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Erdoğan’ın, stadyumlarda yapılacak sosyal mesafeli kongre formülüne onay verdiği ve AK Parti’nin ilçe kongreleri için hazırlıklara başladığı kaydedildi. Kongrelerin; açık havada, sosyal mesafe kuralına uygun ve sınırlı katılımla gerçekleştirileceği kaydediliyor. Stadyumlarda yapılacak kongrelerde, divan ve delegeler için saha ortasında kongre düzeni oluşturulacak. Sandalyeler, masalar ve kabinler arasında sosyal mesafe kuralı uygulanacak. Kongrelerden önce stadyumlardaki her nokta dezenfekte edilecek. Delegeler, kongreye maskeleriyle katılacak. Katılım sayısı sınırlı tutulacak.

Suudi Arabistan’dan gelen 79 Samandağlı, Mersin’deki karantinadan çıktı.
Rota Samandağ
Suudi Arabistan’dan bu ayın başında ülkeye gelen ve Mersin’de karantinaya alınan Hataylı 79 gurbetçinin karantina süreci tamamlandı ve hemşerilerimiz, otobüslerle Hatay’a getirildi. Suudi Arabistan’dan gelen gurbetçinin tamamı Samandağlı.
Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Suudi Arabistan’dan getirilen ve Mersinde bulunan yurtlarda 14 gün boyunca karantina altına alınan ve herhangi bir sağlık sorununa rastlanmayan 79 kişi, Perşembe akşam saatlerinde memleketlerine, ilimiz Samandağ ilçesine geldi. Gurbetçileri, ilçe girişinde aileleri ve yakınları sevinçle karşıladı. Samandağ’a dönen gurbetçiler, kendilerine yardımcı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve diğer ilgililere teşekkür etti.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde 3 ilçede yarın enerji kesintisi uygulanıyor. Üç ilçedeki kısmi kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Tokaçlı Mahal-lesi Köprübaşı, Kalınsanmevkii ve Tokaçlı Sokaklara 07:00-10:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Kömürçukuru Mahallesi Elmadağ, Ökkeşe, Fenk ve Üçoluk Yaylalarına 06:00-10:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kurtuluş ve Barbaros Mahallelerine 09:00-12:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Sürücü kursları
Sürücü kursu sahipleri, Türkiye’nin normalleşme adımlarının atıldığı sektörler arasına girerek, Haziran ayında eğitim-öğretime başlamak istiyor.

İhtiyaç kredisi
ING Türkiye, bireysel ihtiyaç kredisinde faiz oranlarını aylık yüzde 0,79’a kadar düşürdü. 60 aya varan vade seçenekleriyle sunulan ihtiyaç kredisine, ING müşterisi olmayan kişiler de başvurabiliyor.

Kovid-19 aşısı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Kovid-19 aşısı için anti serum çalışmaları başladı. Önümüzdeki hafta bunu hayvanlara vermeye başlayacağız” dedi.

Valiliklere Genelge
İçişleri Bakanlığı; berber, kuaför, taksi, pazar yeri ve toplu ulaşım araçlarında Kovid-19 kurallarının denetimi için Valiliklere genelge gönderdi.

Bakanlık tedbiri
Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen, Kovid-19 salgını sonrası normalleşme sürecinde alınacak tedbirler doğrultusunda, gıda satış yerlerindeki müşteri oturma alanları kaldırılacak.

Maden çalışanları
Sektörlerle ilgili tedbirlerin nasıl olacağına ilişkin rehbere göre; Madenlerde, mümkün durumlarda vardiyalar bölünerek yoğunluk azaltılacak, sosyal mesafe kuralı gözetilerek çalışma yöntem ve düzenleri yeniden gözden geçirilecek ve bu kurala uygun düzenlemeler yapılacak.

Afrika sıcakları
Prof. Dr. Orhan Şen, Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası nedeniyle Türkiye genelinde sıcaklıkların 7-13 derece yükseleceğini belirterek, özellikle hafta sonu dışarıya çıkacak yaşlıları “ısı çarpması”na karşı uyardı.

MEM’de görevde yükselme:
Puanlama Değişiyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, görevde yükselme yönetmeliğinin ve hizmet puanlarının değiştirileceğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’nun açıklamaları şöyle:
“Yeni dünya düzeninde, liyakat ve ehliyetten söz ediliyor. Görevde yükselme yönetmeliğini değiştiriyoruz. Sayın Bakan imzaladı. Artık Okul Müdür Yardımcılığından en yukarı kademeye kadar bütün basamakları tarif ettik ve bu basamaklar arasındaki geçişlerin kurallarını koyduk. Ayrıca hizmet puanları sadece yıllara sarih idi. 4 maddemizi değiştirdik. Artık Yüksek Lisans, Doktora, uluslararası ve ulu-sal kültürel, sanatsal ve sportif başarı gösteren, hakemli dergilerde makale, eTwinning projesinde çalışan, TÜBİ-TAK çalışmalarında başarılı olan projelere de hizmet puanı vereceğiz. Öğretmenin, objektif kriterlere göre kendisini gösterdiği etkinliklere puan vereceğiz. Bu konuda geriye doğru puanlama olmayacak.”

1398 hakim/ savcı
HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, mesleğe kabul işlemleri tamamlanan bin 398 hakim ve savcının, önümüzdeki günlerde çekilecek kura ile çalışma yerlerinin belirleneceğini bildirdi.

İhracatçıya destek
Temin edilen 78 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisinin ihracatçıların finansman ihtiyacı için kullanılacağını söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ihracatçılarımıza finansman desteği sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Sahte fatura önlemi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, yapacağı analiz ve değerlendirme sonucunda, sahte fatura düzenleme ve kullanma riski yüksek mükelleflerin kaydını silecek.

Konut satışları azaldı
Türkiye genelinde Nisan’da 42 bin 783 konut satışı gerçekleştirildi. Nisan’da satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 60,6, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55,5 azaldı.

Gençler mutlu mu?
TÜİK’in “İstatistiklerle Gençlik 2019” araştırmasına göre, mutlu olduğunu beyan eden 18-24 yaş grubundaki gençlerin oranının yüzde 56,7 olduğu görüldü.

Adli Tatil
20 Temmuz-1 Eylül Arası
Adalet Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği’nin bu yıl adli tatil yapılmamasına yönelik isteğini kabul etmedi ve adli tatilin, 20 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.
Türkiye Barolar Birliği’nin Başkan Metin Feyzioğlu imzalı başvurusunda, Covid19 virüsü salgını sebebiyle alınan olağanüstü tedbirler kalktığında, adliyeler ve icra dairelerinde birikmiş ve çok fazla bir iş yükünün oluşacağından, bu yıla mahsus olarak, geçici bir kanuni düzenleme yapılmak suretiyle adli tatile girilmemesi istendi.
Adalet Bakanlığı’ndan, Barolar Birliği’nin önerisine yanıt ise olumlu olmadı. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’nden Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na gönderilen cevabi yazıda, adli tatilin 20 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’de bitmesinin uygun olacağı belirtildi.

Limon’a izin çıktı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 10 bin ton limon ihracatına izin verildiğini bildirdi. Ticaret Bakanlığı’nın 7 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğiyle, limon ihracatı, 31 Ağustos 2020’ye kadar Tarım ve Orman Bakan-lığı’nın ön iznine bağlanmıştı.

104 bini geçti
Türkiye’de son 15 Mayıs itibariyle, 2 bin 315 kişinin daha iyileşmesiyle beraber, Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 104 bin 30 oldu.

5 Milyon’a yaklaştı
Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünyada Kovid-19’a yakalanan kişi sayısı 4 milyon 500 bin 850’ye çıktı.

Tüm güne yayıldı
Türk Telekom Üst Yöneticisi Ümit Önal, “Salgın süreci öncesi sabit internet kullanıcılarının evde olduğu akşam saatlerinde yoğunlaşan internet trafiği şu anda artık tüm güne yayılmış durumda” dedi.

Alkışlı destek
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla, çiftçi ve tarım emekçilerine evinin balkonundan alkış tutarak destek verdi.

AFAD harcaması
İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 71 milyon 294 bin 214 lira harcandığını bildirdi.

Feyzioğlu da karşı!
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Şunu kesin olarak söylemek istiyorum, Türkiye’de istisnasız tüm barolar çoklu baro sistemine karşıdır” dedi.

Miras sorgulaması
Adalet Bakanlığı’nın, mirasçılık belgesine “e-Devlet” üzerinden ulaşılma-sına yönelik uygulaması kapsamında, Şubat 2018’den bugüne kadar 5 milyon 127 bin 965 işlem yapıldı.

23 zincir markete
‘rekabet’ sorgusu
Rekabet Kurumu, perakende gıda ticaretinde faaliyet gösteren 23 zincir market hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, sözlü savunma toplantısının 24 Haziran’da yapılacağını bildirdi.

Mevduat arttı
Bankacılık sektöründeki toplam mevduat (bankalararası dahil), 8 Mayıs ile biten haftada 52 milyar 153 milyon 558 bin lira artarak, 3 trilyon 68 milyar 870 milyon 447 bin liradan 3 trilyon 121 milyar 24 milyon 5 bin liraya çıktı.

Yoksulluk artacak!
BM, Kovid-19’un, bu yıl dünyada 40 ila 60 milyon insanı daha aşırı yoksulluğa itebileceği uyarısında bulunulurken, bundan en fazla etkilenecek olan bölgenin ise Sahraaltı Afrika olduğunu ifade etti.