Kısa kısa Haberler

Kısa kısa Haberler

ALTINÖZÜ ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ
23-24 EKİM’DE
Altınözü Kaymakamlığı ile Altınözü Belediyesi işbirliğiyle geçtiğimiz yıllarda başlatılan, Ekim ayında gerçekleştirilen “Zeytin-Zeytinyağı Festivali”, bu yıl 23-24 Ekim’de yapılıyor. Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, etkinliğe 20 gün kala şu paylaşımı yaptı:
“Belediyemiz ve Kaymakamlığımız organizasyonu ile 23-24 Ekim 2021 tarihleri arasında Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda düzenleyeceğimiz 5. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali’ne tüm halkımız davetlidir.
Tüm hemşehrilerimizi, dolu dolu geçecek ve birbirinden renkli görüntülere sahne olacak festivalimize bekliyoruz.” -Selvi Günay-

GASP ÇETESİ
Kamu düzeni, huzur ve güvenin ortamının sağlanması, suç ve suçlularla mücadele kapsamında, İskenderun’da
meydana gelen yağma, gasp, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma,
silahlı tehdit, kasten yaralama ve hakaret suçlarının önlenmesi, suç işleyen şahısların yakalanması ve suç unsurlarının ele geçirilmesine yönelik olarak, 1 Ekim Cuma günü, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Özel Harekât Şube Müdürlüğü ekiplerince koordineli bir şekilde
4 ayrı adreste eş zamanlı olarak yapılan operasyonda,
O.T. ve A.Ç. isimli şahıslar yakalandı. Yapılan operasyonda;
-1 adet kılıç,
-1 adet kama bıçak,
-1 adet döner bıçağı,
-1 gram uyuşturucu madde,
-1 gram esrar,
-11 adet mermi,
-31.380 TL para ele geçirildi. Yakalanan şüpheli şahıslar ve ele geçirilen suç unsuru malzemeler, gerekli yasal işlemler için İskenderun İlçe Asayiş Büro Amirliği’ne teslim edildi.

Antakya’da tarihi eser ele geçti
3 ŞÜPHELİYE GÖZALTI
Antakya’da, tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen 9 parça obje ele geçirildi. Operasyonda, 3 şüpheli gözaltına alındı.
İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, şüpheli S.A.’nın, M.Ö. 2000 yılına ait olduğu tahmin edilen tarihi eserleri satmaya çalıştığı bilgisini aldı. Bunun üzerine, şüphelinin otomobilini Ürgen Paşa Mahallesi’nde durduran ekipler, içerisinde 9 parça tarihi eser olduğu değerlendirilen obje ele geçirdi. Araçtaki S.A. ile birlikte, M.E. ve O.B. de gözaltına alındı. Ele geçirilen tarihi eser niteliğindeki malzemeler, Hatay Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Gençler ve kadınlar
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle ilgili mücadelesinde en önemli paydaşlarının başında, gençlerin ve kadınların geleceğini söyledi.

Su Şurası gündemi
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen ve su yönetim politikasının belirlenmesi hedeflenen 1. Su Şurası’nda, suda kayıp kaçak oranları, önemli gündem maddesi olacak.

9 ayda 10,3 milyon
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, araç muayene istasyonlarında 1 Ocak-29 Eylül döneminde 10 milyon 332 bin 398 aracın muayenesi gerçekleştirildi.

İmalat Sektörü
Türkiye’de imalat sektöründe faaliyet gösteren firma sayısı, 2011-2020 döneminde yüzde 35,5 artışla yaklaşık 140 bine yükselirken, bu firmalarda çalışan sayısı ise 3,6 milyona ulaştı.

Hayvanlara şifa
Hatay’da, yılın ilk 9 ayında çeşitli sebeplerle hastalanan ve yaralanan 290 yabani hayvandan 133’ü, en son teknolojik cihazların bulunduğu Mustafa Kemal Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi edilerek doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Meclis yeniden
Meclis, 2,5 aylık ara sonrasında yasama çalışmalarına yeniden başlayacak. TBMM Genel Kurulu’nun 27. Dönem 5. Yasama Yılı’ndaki ilk işi, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporu görüşmek olacak.

İsraf ediyoruz
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Ülkemizde günde 100 milyona yakın ekmek üretiliyor ve bunun 7 milyona yakını çöpe giderken, evlerde ısıtma ve aydınlatmada kullanılan enerjinin yüzde 35’i israf ediliyor.”

NARKOTİK POLİSİ
OPERASYONU
DAĞ MAHALLESİ EVİNE
UYUŞTURUCU ELE GEÇTİ
Antakya’da, Dağ Mahallesi’nde üç ayrı eve yapılan baskında,
uyuşturucu ile malzemeleri
ele geçirildi. 30 Eylül Perşembe günü, Hatay NSM Şube Müdürlüğü ekiplerince,
Dağ Mahallesi’nde bulunan M.B., H.A. ve H.Y. isimli şahısların ikametlerinde yapılan aramada;
-30.600 adet captagon,
-502,6 gram metamfetamin,
-580 gram esrar,
-3,20 gram kubar esrar,
-1 adet ecstasy,
-1 adet dijital hassas terazi,
-Boyları 1 metre ile 1 buçuk metre arasında değişen 4 kök kenevir bitkisi,
-2 adet ruhsatsız tabanca,
-2 adet şarjör,
-15 adet fişek,
-3860 Türk Lirası
ele geçirildi.
Şüpheli şahıslar,
TCK 188. Madde’den
adli işlem yapılarak,
adli makamlara
sevk edilmek üzere gözaltına alındı.

TMO satışa çıkardı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hububat ve yem piyasalarının regülasyonu amacıyla, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından bu ay 900 bin ton hububatın satışa açıldığını bildirdi.

Erken seçim tartışması…
İlk kez oy kullanacaklar
Ankara’da, muhalefet, erken seçim tartışması yürütürken, Partiler de bir yandan bir sonraki seçimlerde ilk kez oy verecek genç seçmeni ikna etme yarışına girişti. Eğer normal takvime bağlı kalınırsa, 2023 yılında yapılması planlanan seçimlerde 6 milyondan fazla gencin ilk kez oy kullanması bekleniyor.

Pestisit kullanımı
Kayseri’de bir çocuğun, yediği nardaki pestisitten dolayı hayatını kaybetmesi, gıda güvenliğini tartışmaya açtı. Uzmanlar, Bakanlığın, yasaklı pestisit kullanımını daha sıkı denetlemesini istiyor.

Asiltürk sonrası
Saadet Partisi’nin önde gelen isimlerinden Oğuzhan Asiltürk, hayatını kaybederken, Partinin ve üyesi olduğu Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) bundan sonraki çizgisinin vefattan nasıl etkileneceği de tartışılmaya başlandı.

Eleştirilere yanıt
TBMM yasama yılı açılışında konuşan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan; “Kürt sorununu çözdüğünü, yeni anayasayı TBMM’de uzlaşmayla hazırlamak istediğini ve Merkez Bankası’nın rezervinde sıkıntı olmadığını” söyledi.

1 ayda 148 terörist
Milli Savunma Bakanlığı, Eylül ayında, Suriye harekat bölgelerinde, DEAŞ terör örgütü mensupları dahil olmak üzere toplam 148 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

En önemli gelişme
Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Senem Demirel Acar, Türkiye’de hayvan hakları konusunda son bir yılda yaşanan en önemli gelişmenin, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki değişiklik olduğunu belirtti.

157 milyonu geçti
Türkiye’de cep telefonu operatörleri arasında bugüne kadar 155 milyon 127 bin 476 numara taşı-nırken, sabit telefonlarda bu sayı 2 milyon 300 bin 277 olarak kayıtlara geçti.

Emniyet verisi
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “delil avcıları” bu yılın ilk 9 ayında 145 bin 705 suç olayını aydınlığa kavuşturarak, 2019 ve 2020 yılı toplam aydınlatılan suç olayı verisini geride bıraktı.

10 bin 585 megavat
Türkiye’nin rüzgar enerjisi kurulu gücü, yılın ilk yarısında devreye alınan 1280 megavat ilave kapasiteyle 10 bin 585 megavat seviyesine ulaştı.

Karantina süresi
Kovid-19 Rehberi’nde yapılan güncellemeye göre, aşısız veya eksik aşılılardan “semptom göstermeyen”lerin karantinası 10’uncu günde sonlandırılabilecek.

Ekim uçuş planı
THY’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, uçuş planının güncellendiği belirtildi. Türk Hava Yolları (THY), Ekim ayı uçuş planı kapsamında yolcularını 260 destinasyona ulaştıracağını duyurdu.

Yabancı karşıtlığı da
İslam düşmanlığı da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Korona sonrası dönemde ekonomik zorlukların artmasıyla birlikte, yabancı karşıtlığı ve İslam düşmanlığı daha da yaygınlaşacaktır” dedi.

Bakanlık verisi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yılda 5 bin 500 kişinin katıldığı terör örgütü PKK’ya geçen yıl 53, bu yıl şu ana kadar 39 kişi katıldığını bildirdi.

Altın Portakal
Bu yıl 58’incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış galası, kırmızı halı geçişiyle başladı. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 58’incisi, 9 Ekim’de ödül töreniyle sona erecek.

KDK kararı
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), derslerinde başarısız olduğu gerekçesiyle aldığı bursu kendisinden habersiz krediye dönüştürülen ve borçlandırılan öğrencinin mağduriyetinin giderilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tavsiye kararı verdi.

Teşvik Belgesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Ağustos ayına ait yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ağustos’ta 927 yatırım teşvik belgesi düzenledi.

(Visited 1 times, 1 visits today)