Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haber

Emekli Öğretmen Evinde Ölü

Emekli Öğretmen

Evinde Ölü Bulundu

Dörtyol ilçesinde yaşayan 61 yaşındaki emekli öğretmen, evinde ölü bulundu. Emekli Öğretmen Bestami İnanç’ın yaşadığı Yeşil Mahallesi’ndeki apartmanın 5’inci katındaki evinden koku geldiğini fark eden komşuları, 112’yi aradı. Olay yerine itfaiye, polis ve 112 Acil sağlık ekipleri sevk edildi. Ekipler, İnanç’ın hayatını kaybettiğini belirlerken, ölüm nedeni araştırılıyor.

Erzin’de Pompalı Tüfek Saldırısı

1 Ölü…

Erzin’de pompalı tüfek saldırısında, 1 kişi öldü. Burnaz yolu üzerindeki narenciye bahçesinde, Hakan Gör (44) ile Y.Ö. (37) arasında henüz bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine, Y.Ö, pompalı tüfekle Gör’e ateş açtı. Ağır yaralanan Gör, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olay sonrası kaçan şüpheli Y.Ö. aranıyor.

Bakanlık desteği

Turizm sektörüne

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, istihdama ve cari işlemler dengesine önemli katkılar sağlayarak ülke ekonomisine değer katan turizm sektörünün gelişimini desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.

Atıl tarımsal araziler

Değerlendirilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Elektrik fiyatında

Şubat indirimi mi?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Şubat ayı itibariyle toptan elektrik fiyatlarında yüzde 15-16 seviyesinde bir gerilemenin olabileceğini belirtti.

Sanayiciler memnun

Sanayiciler, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki indirimlerden memnun olduklarını belirtirken, bu adımların rekabet gücünü artıracağını, üretimi destekleyeceğini ve enerjiden kaynaklı fiyat artışlarının önüne geçilmesini sağlayacağını bildirdi.

Nükleer enerji alanında

Tematik lise kurulacak

Milli Eğitim Bakanlığı, nükleer enerji alanında ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün karşılanması amacıyla Türkiye’de ilk kez tematik bir lisenin kurulacağını bildirdi.

Yüzde 132 arttı

Türkiye’nin otomobili Togg’un satışına başlanması için geri sayım sürerken, ülkede elektrikli otomobil sayısı da artmaya devam ediyor. Türkiye’de elektrikli otomobil sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 132,2 artarak 14 bin 552’ye yükseldi.

Dolmuş işletmecileri

Dolmuş işletmeleri, talep etmeleri durumunda, katma değer vergilerini (KDV) hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre beyan edip ödeyebilecek.

EPDK verisi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bu yıl ulusal doğal gaz tüketim tahminini, 56 milyar 99 milyon 745 bin 819 standart metreküp (596 milyar 901 milyon 295 bin 514 kilovatsaat) olarak belirledi.

TOBB çağrısı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Vize konusu (AB), iş dünyası için son dönemde ciddi boyutlara ulaştı, taşıma kotaları da ikili ticareti olumsuz etkiledi. Bu nedenle, vize ve taşıma kotaları konularına acil çözüm bulmalıyız” dedi.

BOTAŞ tasarrufu

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), doğal gaz iletim hattında her yıl, yaklaşık 200 bin konutun tüketimine eş değer miktarda gaz tasarrufu yaptıklarını bildirdi.

Bakanlık bildirdi

Tarımsal üretim potansiyeline karşın arazi bozulumlarının hızlandığı toplam 9,38 milyon hektarlık alandaki 440 bölge, “büyük ova koruma alanı” olarak işlem görüyor.

3 il zirvede

Trafiğe kayıtlı taşıt sayısının, geçen yıl itibariyle 26,5 milyonu bulduğu Türkiye’de yaklaşık 3 kişiye bir araç düşerken; Antalya, Muğla ve Burdur’da her iki kişiden birinin araç sahipliği bulunuyor.

Döviz rezervleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Bankamızın döviz rezervlerini 27 milyar dolardan 130 milyar doların üstüne çıkartarak hazinemizi tahkim ettik” dedi.

Hizmete girdi

Güvenli mesajlaşma platformu “Safir Posta”, yaygınlaşıyor. Askeri ihtiyaçlara yönelik yürütülen güvenli mesajlaşma platformlarından edinilen tecrübelerle kurumsal ihtiyaçları karşılayacak e-posta platformu hizmet vermeye başladı.

TBMM’ye sunulacak

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusundaki kanun teklifini Pazartesi günü TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını açıkladı. Aynı gün, EYT düzenlemesinin ayrıntıları da açıklanacak.

Gündem: Rusya

ABD Hazine Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden Brian Nelson, yaptırım listesindeki Rus şirketlerle iş yapılmasının olası sonuçlarına ilişkin uyarıda bulunmak üzere Türkiye’ye gidecek.

Erdoğan’dan yanıt

Adaylık eleştirilerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Baktılar, kendileri masadan aday çıkartamıyor, bu defa bizim adaylığımıza çamur atmaya başladılar” dedi.

12 Baro Başkanı

Doğu ve Güneydoğu’daki 12 Baro Başkanı hakkında, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonuna karşı yaptıkları açıklamalar nedeniyle, “devleti aşağılama” iddiasıyla fezleke hazırlandı. Adalet Bakanlığı izin verirse, Baro Başkanları hakkında soruşturma başlatılacak.

Yardım Kampanyası

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Hazine yardımına tedbiren bloke konulması üzerine, Halkların Demokratik Partisi (HDP), bağış kampanyası başlattı. HDP Sözcüsü Ebru Günay, kampanya boyunca 6 milyon seçmene ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye tahmini

M Ekonomi ve Sosyal İşler Dairesi’nin “Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2023” Raporu’nda, Türkiye’nin bu yıl yüzde 3,7, gelecek yıl yüzde 3,5 büyüyeceği tahmin edildi. Enflasyonun da bu yıl yüzde 42,4, gelecek yıl da yüzde 13,5 olacağı öngörüldü.

Ankara karnesi

Ukrayna topraklarını işgal eden Rusya Federasyonu’nun Avrupa Konseyi’nden çıkarılmasından sonra, Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) hakkında en fazla başvuru yapılan ülke oldu.

Seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Avrupa ülkeleri için seyahat uyarısı yayınlayarak, yabancı karşıtı ve ırkçı nitelikte saldırılar ile dini hoşgörüsüzlüğe dikkati çekti.

Liderler rekabeti

İtalyan ANSA ajansının, İtalya Dijital Vakfı’nın “dijital gözlem” raporuna dayandırdığı haberine göre, sosyal medyada en çok takip edilen dünya liderleri; ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy oldu.

10 günlük bilanço

Orta gelirli vatandaşların 81 ilde piyasa koşullarına göre uygun vade yapısıyla ilk konutlarını alabilmesi için uygulamaya konulan “Yeni Evim Konut Finansman Programı”na 10 günde 8 bin 27 kişi başvuru yaptı.

Kaçak insan saçı

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gerçekleştirdikleri operasyonda, 54 kilogram ağırlığında 4 valiz kaçak insan saçına el koydu.