Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Benzinde İndirim
Akaryakıt türlerinde benzinde indirime gidildi. Dünden itibaren benzinin litre fiyatında 11 kuruşluk indirim gerçekleşti.

İskenderun’da Deprem
İskenderun ilçesinde geçtiğimiz hafta sonunda küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. Kandili Rasathanesi ölçümlerine göre, İskenderun merkezli deprem, 19 Temmuz Cuma günü saat 18.01 sıralarında, yerin 6,8 km derinliğinde 3,2 büyüklükte yaşandı. Deprem, can ya da mal kaybı oluşturmadı.

Vali’den jest
Tunceli Valisi Tuncay Sonel, evlenen şehit kardeşi Muzaffer Gül’e makam aracını gelin arabası olarak tahsis etti. Tunceli Valisi Tuncay Sonel, evlenen şehit kardeşi Muzaffer Gül’e makam aracını gelin arabası olarak tahsis etti.

Sığınmacı uyarısı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye oyalanacak bir ülke değildir. Tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Buradan kapıları açtığımızda 6 ay hiçbir hükümetleri dayanamaz” dedi.

Esnaftan uyarı
Kurban derilerinin kör bıçakla kesilmemesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Derilerin ve kurbanın ziyan olmaması için, sahte kasaplara değil, kasap esnafımıza güvenilmeli’ dedi.

Gerçek mi değil mi?
Uşak’ta 1 milyon dolarlık banknot ele geçirildi. Bir zanlının gözaltına alındığı operasyonda ele geçirilen banknot, gerçek olup olmadığının tespiti için Merkez Bankasına gönderilecek.

İşlemler kolaylaştı
Yurt dışında yaşayan vatandaşlara konsolosluklar aracılığıyla verilen noterlik hizmetleri, kurumlar arası gerekli entegrasyonun tamamlanmasıyla kolaylaştı.

Adli Tatil Başladı
Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil, 20 Temmuz Cumartesi günü başladı. Adli tatil boyunca adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek. Adli yıl, 31 Ağustos tarihine kadar sürecek.

Tercih zamanı
Öğrenciler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercihlerini 23-29 Temmuz’da, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden birey-sel olarak yapabilecek.

Salça mesaisi
Hatay’dan Maraş’a, Doğu Akdenizli kadınlar, sebzelerin yoğun olarak yetiştiği yaz aylarında bahçelerinden topladıkları domatesleri, sıcak hava ve neme rağmen bin bir emekle salça haline getiriyorlar. Kimi dolaplara konuyor, kimi de mutfak bütçesine destek için satılıyor.

İş dünyası memnun
İş dünyası örgütlerinin temsilcileri, TBMM’de geçen günlerde yasalaşan, şirketlerin borçlarının yapılandırılmasına imkan tanıyan kanundan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Yaz sıcağı uyarısı
Yaz aylarında sık görülen sıcak çarpmasına hızlı müdahale edilmesi gerektiği, aksi takdirde bu durumun, özellikle 65 yaş üstü bireylerde ölüme sebebiyet verebileceği uyarısında bulunuldu.

İYK Yarışmasına katılım
Başvuruda Son Gün 31 Temmuz…
İlim Yayma Vakfı tarafından “Sağlık, Sosyal, Mühendislik ve Doğa Bilimleri” kategorilerinde ödüllü bir yarışma düzenledi. Ödüllü yarışmaya katılım için son başvuru tarihinin 31 Temmuz olduğu duyuruldu. Yarışmada ilk 3’e para ödülü verileceği, ödülün de; birinciye 300 bin, ikinciye 200 bin, üçüncüye 100 bin lira şeklinde olacağı duyuruldu.

Güzel, Şampiyonluğu kutladı…
Defne Belediye Baş-kanı İbrahim Güzel, Erhan Aksay Turnuvası Antakya etabının sona ermesi dolayısıyla Düzenleme Komitesi’ne, yetkililere ve katılan takımlara, ayrıca şampiyon olan ve dere-ceyle girenlere teşekkür etti, tebrikte bulundu.
Defne Belediye Başkanı Güzel’in mesajı şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi 35.Erhan Aksay Turnuvası Şampiyonu Defne Belediyesporumuzu tebrik ediyor, bu güzel turnuvayı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr Lütfü Savaş’a, emeklerinden ötürü tüm takımlara ve desteğini esirgemeyen Defne halkımıza teşekkür ediyorum. Her zaman olduğu gibi yine dostluk kazandı.”

Uygulama kalkıyor
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, parmak izi veya avuç içi tarama ile giriş yapılan spor salonlarının, biyometrik veri işleme kapsamındaki bu uygulamalarını “hemen durdurmaları” konusunda uyarılmasına karar verdi.

Cazibesi kalmadı
Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serdar Sağlam, “Metropoller, beyaz yakalılar ve büyük kentlerdeki emekliler için eski cazibesini kaybediyor” dedi.

Destek talebi
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Afyon, “Irak pazarının kapanmasıyla oluşan yumurta arz fazlasının daraltılması gerekiyor, bu nedenle tavuklar için kesime teşvik desteği talep ediyoruz” dedi.

Para cezası kesildi
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce ülke genelinde yapılan denetimlerde, bin 551 ticari taksi şoförüne para cezası kesildi.

Sığınmacılara destek
AB Komisyonu, Türkiye’deki Suriyelilerin desteklenmesine yönelik mali yardım programına (FRIT) ilişkin açıklama yayınladı. Buna göre; Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki Suriyelileri desteklemek için taahhüt ettiği 6 milyar Euro’luk desteğin ancak 2,35 milyar Euro’luk kısmını aktardı.

Borçlunun yakınına
SMS atan Avukat’a!
Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nca, icra takibi kapsamında borçlunun yakınına telefonla kısa mesaj gönderen Avukat’a 50 bin lira idari para cezası verildi.

Ek sefer izni
Şehirlerarası sefer yapan otobüs firmaları, Kurban Bayramı tatili süresince ek seferler düzenleyebilecek. Ek sefer izni 7 Ağustos’ta başlayacak, 20 Ağustos’ta sona erecek.

Gözde bölümler
Yükseköğretim Kurulu verilerine göre, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamında eğitim alan doktora öğrencileri arasında en çok tercih edilen alanlar mikro ve nanoteknoloji olarak belirlendi.

Köye dönüş için
‘Proje’ Desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destek sağladığı “Genç Çiftçi Projesi”, “300 Koyun Projesi” gibi tarım ve hayvancılık alanındaki birçok proje, kentten köye dönüşü cazip hale getiriyor.

128 milyonu geçti
Cep telefonu operatörleri arasında numara taşıma işlemi sayısı 128 milyon 300 bine ulaştı. Sabit telefonlarda numara taşıma ise 1 milyon 884 bin 496 oldu.

Adli tatil başladı
31 Ağustos’a kadar
Adli tatil boyunca adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek. Yüksek yargı organları, Danıştay ile Yargıtay’da nöbetçi heyetler görev yapacak.

İndirim yapılsın
BMD Başkanı Sinan Öncel, “Her AVM’de ortalama 10 olmak üzere 4 binden fazla mağaza halen boş duruyor. Biz kamu otoritesinin kiralamalarda yüzde 20’lik stopajı ve yüzde 18 oranındaki KDV’yi yüzde 8’e indirmesini talep ediyoruz” dedi.