Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

İçimizi acıtan olay Narlıca’da yaşandı
SURİYELİLERDEN POLİSE SALDIRI
Salı günü sabah saatlerinde, Antakya’ya bağlı Narlıca Mahallesi İl Göç İdaresi Müdürlüğü önünde birbirleriyle kavga eden Suriyelileri ayırmak isteyen Polis tartaklandı. Birbirleriyle kavga eden Suriyeliler, bir olup olayı yatıştırmak isteyen polislere saldırdı. Saldırıya, çevredeki diğer Suriyeliler de katılınca 6-7 Polis Memuru kalabalık saldırgan Suriyelilerin ortasında kaldı. Polis, grubu dağıtmakta zorlandığı gibi, saldırıya da maruz kaldı.
Suriyeli kadınların, Polisin yakaladığı kavgacıların gözaltına alınmaması için direnmesi ve saldırıda öncü olması da görgü tanıklarını şaşırttı.

DIŞİŞLERİ HEYETİ HATAY’DA
Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Cihad Ergiray’ın da aralarında bulunduğu bir heyet ilimize geldi ve Vali Erdal Ata’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Çarşamba günü saat 10.15’te gerçekleşen ziyarette; Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keceçi, Göç, İltica ve Vize Genel Müdür Yardımcısı Ece Acarsoy yanı sıra Vali Yardımcıları Orhan Mardinli ve Mahmut Hersanlıoğlu da hazır bulundu.saldırı

Bilinçli tüketici ödülü: HATAY’A
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ülke genelinde düzenlediği ‘Bilinçli Tüketici Ödülünü’ Antakyalı tüketici Mustafa Rifaioğlu‘na verdi. Dün Antakya HESOB’daki resmi törende M. Rifaioğlu’na ödülü teslim edildi.

43 ALKOLLÜ SÜRÜCÜYE 6 AY DİREKSİYON YASAĞI
İlimizde geçtiğimiz hafta içinde yapılan yol kontrolleri sırasında alkollü araç kullandıkları belirlenen 43 sürücünün 6 ay süreyle direksiyon başına geçmeleri yasaklandı.
Trafik ekipleri, 432 alkollü sürücünün ehliyetine 6 ay süreyle el koydu.
Bu arada sürücülere yüksek para cezası uygulanırken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 9 sürücü hakkında da adli işlem uygulandı.

BENZİNE ZAM!
Akaryakıtta zam furyası sürüyor.
Benzin, bir hafta içinde ikinci kez zamlandı. Geçtiğimiz hafta litre fiyatına 6 kuruş zam yapılan benzine dün itibariyle de litrede 8 kuruş zam yapıldı.
Bu arada motorinin fiyatı da üç gün önce 9 kuruş zamlanmıştı.

Dizi-Sinema Oyunculuğu
BAŞVURULAR SÜRÜYOR
Efem Ajans, Kültür Sanat Derneği aracılığı ile dizi-sinema oyunculuk için kayıtların devam ettiğini duyurdu. Efem Ajans duyurusunda, “Sizde dizi ya da sinemada, ufaktan da olsa bir rol almak istiyorsanız başvurunuzu biran önce yapınız. Başvuru adresi, Hatay Kültür Sanat Derneği.
İrtibat telefonu, 05050036131…”

Ramazanda ekmeğe zam yok!
Yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla, ilimizde ekmek fiyatlarında herhangi bir zam yapılmayacağı duyuruldu. Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz, Fırıncılar Odası Başkanı ve yönetimi ile görüştüğünü kaydederek, “Mübarek Ramazan ayı münasebet ile ekmek fiyatları aynı şekilde devam edecektir. Kesinlikle zam veya susam farkı halktan talep edilmeyecektir. Bol susamlı ekmek talep eden vatandaşlarımız kendi susamlarını getirecektir. 250 gr ekmek 1 TL’dir” açıklaması yaptı.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Hatay Defne İlçesi Tavla Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tomruksuyu Mahallesine 10:00-18:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Karaçay ve Ataköy Mahallelerine 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Gültepe Mahallesi 397 ve 407 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Sümerler Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Bn. CÜCEOĞLU Vefat etti
Antakya’nın tanınmış simalarından, restaurant-lokantacılık sektörünün önde isimlerinden Ahmet Cüceoğlu ile Defne ilçesi Subaşı Mehmet Akif Ortaokulu Müdürü Mehmet Cüceoğlu kardeşlerin annesi vefat etti. Merhume Cüceoğlu Pazartesi günü toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İGC Heyeti Vali ATA’yı ziyaret etti
İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysel Cıncık ve basın mensubu bir heyet önceki gün Vali Erdal Ata’ya, ağabeyi Abdullah Ata’nın vefatı nedeniyle taziye ziyaretinde bulundu. Taziye ziyareti, önceki gün İskenderun’daki çalışma ofisinde gerçekleşti.

RAMAZAN BAŞLIYOR
Mübarek Ramazan Ayı 27 Mayıs Cumartesi sabahı başlıyor. Ramazan’ın ilk gününde imsakiye programı şöyle:
Güneş : 03.35
Öğle : 01.15
İkindi : 12.40
Akşam : 16.26
Yatsı : 21.23

Trafikte 2674 araca ceza
Hatay’da son bir haftalık dönemde gerçekleşen ilçeler arası trafik kontrolleri sırasında kurallara aykırılıkları dolayısıyla 2674 araç sürücüsü cezalandırıldı. Edinilen bilgiye göre, 15-21 Mayıs tarihleri arasında 15.777 araç kontrolden geçirildi. Bunlardan, kurullara uyumsuzlukları dolayısıyla 2674’üne ceza tutanağı düzenlenirken, 194 motosiklet ise trafikten men edildi.

Görev Büyükşehir’in!
Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki sivrisinek ve haşereyle mücadelede yetki karmaşasıyla ilgili açıklamada bulunan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, çevre sağlığının korunması amacıyla haşere ve sivrisinekle mücadele edilmesi işinin planlı, etkin, verimli ve uyum içinde yürütülmesini sağlama görevinin büyükşehir belediyesine ait olduğu sonucuna ulaşıldığını belirtti.

7 Günde 92 kaza
ÖLÜ YOK, 80 YARALI…
İlimizde, 15 ilçede geride kalan son bir haftalık dönemde toplam 92 trafik kazası meydana geldi.
Edinilen bilgilere göre, kazaların 48’i yaralamalı, 44’ü ise maddi hasarlı. Toplamda 80 kişi yaralanırken, ölen ise olmadı.

İSKENDERUN’DA KESİNTİ
Bugün İskenderun Yunus Emre Mahallesi’nde enerji kesintisi uygulanıyor. Duyuruya göre, İskenderun ilçesi Yunus Emre Mahallesi 309/10 nolu sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecek bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Hatay’da 110 İmam Hatipli mülakata girdi
İlimizde geçici İmam Hatiplik için, dün ve önceki gün olmak üzere, toplam 110 kişi mülakata girdi. Salı ve Çarşamba günleri İl Müftülüğü’nde yapılan mülakata 55’er kişiden toplam 110 kişi katıldı.

Bu yıl fitre 16 TL DÖNER FİYATI
Hatay Müftülüğü, bu yılki fitre miktarını 16 TL şeklinde belirledi. Fitre, yoksul bir kişinin günlük gıda harcaması olarak tanımlanıyor. Belirlenen fitre, günümüzde 1 kişilik döner et kebabı parasına eşdeğer.

NAFİLE, KİTABINI İMZALIYOR…
Antakyalı Şair-Yazar Nebih Nafile kitabını imzalıyor. Şair-Müzisyen-Yazar Nebih Nafile, yarın Antakya Maşuklu Mahallesi’ndeki Hayrettin Çolakoğlu Ortaokulu’ndaki öğrencilerle söyleşide bulunacak. Kitabını imzalayacak olan Nafile, sazıyla da dinletide bulunacak.
Yarınki Maşuklu H. Çolakoğlu O.O. etkinliği saat 12.30’da.

Kurulan şirket Sayısı azaldı
TOBB verilerine göre, 2017 yılının ilk dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı % 6,78 oranında azalırken, kurulan kooperatif sayısı % 3,14 gerçek kişi ticari işletmesi sayısı % 9,97 oranında arttı. Aynı dönem içinde kapanan şirket sayısı % 1,72 oranında artarken, kapanan kooperatif sayısı %19,80 ve gerçek kişi ticari işletme sayısı %7,24 oranında azaldı.

Antakya’da kasaplarda tek fiyat
ET’in kilogramı: 39 ve 42 TL
Kasaplar Odası, Ramazan ayı boyunca etin tek fiyat üzerinden satışına devam edileceğini duyurdu.
Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz’ün açıklamasına göre;
1 KG KEMİKSİZ KOYUN ETİ 42 TL,
1 KG KEMİKSİZ DANA ETI 39 TL,
şeklinde uygulanacak. Birlik Başkanı Teksöz, bu fiyatlara KDV’nin dahil olduğu bilgisini de verdi, aksine hareket eden esnaflar hakkında da işlem uygulanacağını duyurdu.

(Visited 1 times, 1 visits today)