Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

İskenderun’da KOM Polisi Operasyonları
İskenderun’da dün Antakya’dan giden Özel Harekat Polislerinin de desteğiyle, Narkotik köpekleri ve 400 polis memurunun katıldığı “gündüz operasyonu” düzenlendi. Önceden belirlenen adreslere yapılan gündüz baskınında aranan bazı kişiler ile uyuşturucu ve şüphelileri yakalandı. Emniyet yetkilileri, dünkü operasyonla ilgili sayı vermedi, ancak belirlenen bazı adreslerde kapıların koçbaşı kullanılarak açılması dikkat çekti. Polisler tarafından tüm adresler didik didik arandı, aramalarda narkotik köpekleri de kullanıldı.

41 SÖZLEŞMELİ ENGELİ KALKTI
Dörtyol Belediyesi’nde, 41 sözleşmeli personelin sözleşmelerinin yenilenmesiyle ilgili engellerin kalktığı bildirildi. Gelişmeyi, MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı duyurdu.
Lütfi Kaşıkçı imzalı paylaşım şöyle:
“Dörtyol Belediyesi’nde çalışan 41 sözleşmeli hemşerimizin sözleşmelerinin tekrardan imzalanması önündeki engel kaldırılmış, belediyemiz tarafından imza atılması hepimiz tarafından beklenmektedir. Bu hususta, ilk andan itibaren sözleşmeli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü yönünde büyük gayret gösteren Hatay AK Parti Milletvekili Sayın Hacı Bayram Türkoğlu ağabeyime, hemşerilerim adına teşekkür ederim.”

Mobilyada hedef
Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, geçen yıl Türkiye’den ABD’ye 283 milyon dolarlık mobilya ürünü ihraç edildiğini belirterek, “Hedefimiz bu sene de ABD’ye en az yüzde 30 ihracatımızı artırmak olacak” dedi.

Mesleki Eğitim
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “Türkiye’nin her yerinde sektör ile işbirliği yapma süreçlerinde hiçbir zorlama olmadan mesleki eğitime kaydolan öğrencisi sayısı yüzde 63 arttı” dedi.

Esnafın beklentisi
Pandeminin de etkisiyle dizi, filmlerin izlenme oranının arttığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanat-kârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken; Çay, fındık, domates, mobilya, turistik yerler gibi birçok kalemde ülkemizin tanıtımının dizi filmlerle yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Türk asıllı
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın 20 Ocak’ta göreve gelmesiyle ABD Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen’ın özel kalem müdürünün, Türk asıllı Didem Nişancı olacağı bildirildi.

Sağlık çalışanlarına
Ek ödeme yapılacak
Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinde görevli personele, 1 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere 2 ay süreyle ek ödeme yapılabilmesine ilişkin düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlandı.

2020’de arttı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, geçen ay limanlarda elleçlenen konteyner miktarının Aralık 2019’a göre yüzde 9 artarak 1 milyon 54 bin 248 TEU olduğunu bildirdi.

Hatay’da Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde, yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Odabaşı Mahallesi Atatürk Sokağa 10:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Cumhuriyet Mahallesi Uğur Mumcu (Cumhuriyet), 729, 790, 811, 808, 810 ve 811/1 Sokağa 09:30-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Barbaros Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesine 0:30-3:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Ayğırgölü, Demirkonak, İncirli, Yalangoz ve Gültepe Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası
Reyhanlı İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 11:00-13:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tekebaşı Mahallesi ile Meydan Mahallesi İbrahim Sertel, Sahil, Cemil Kaya, Haydar, Cumhuriyet, Hasan Ekşi, Ali HAlil, Ali Silmen Ekşi ve Uludağ Sokağa 09:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

KADEM’den Film Yarışması
GÖÇ ve KADIN…
Kısa adı KADEM olan Kadın ve Demokrasi Derneği koordinesinde, konusu “Göç ve Kadın” olan bir film yarışması düzenleniyor. Hatay Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, yarışma ile ilgili şu duyuruyu yayınladı:
“KADEM Hatay Temsilciliği bünyesinde düzenlediğimiz Göç ve Kadın temalı kısa film yarışmasıyla, hayatını geride bırakıp, çoğu zaman meçhule adım atan kadınların yaşadıklarına dikkat çekmeyi hedefliyoruz.”
Duyurunun son bölümünde, yarışmaya katılım için başvuruların 27 Şubat 2021 tarihine kadar devam edeceği kaydedildi. KADEM, kadının insanlık onurunu teslim etmek üzere savunuculuk yapan bir sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor Öte yandan, KADEM Hatay Temsilciliği’nin öncülük ettiği “Göç ve Kadın” temalı kısa film yarışması jürisinde yer alan Bahadır Yenişehirlioğlu, bir video klip yayınlamak suretiyle, yarışmaya katılım için çağrı yaptı.

Tanıtım atağı
Şef Somer Sivrioğlu’nun “Türk Mutfağı, dünyada saygı gören bir mutfak değil. İlk 10’da sayılmaz” sözleriyle başlayan tartışma sonrası, Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansı harekete geçti. Şefler işbirliği yapılan çalışmada, Türk mutfağının dünyada tanıtılması hedefleniyor.

İşsizlik Sigortası
İşsizlik sigortası fonundan bugüne kadar toplam 14,8 milyon kişiye 84,6 milyar TL ödeme gerçekleştirildi. İŞKUR İşsizlik Sigortası Fonu bültenine göre, 2002 Mart ayından 31.12.2020 tarihine kadar, işsizlik ödeneğine 14.292.596 kişi başvurdu.

Buğday İthalatı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yaklaşık 400 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için uluslararası ihale açtı. Sevkiyat; Derince, İskenderun, Mersin, İzmir, Bandırma, Tekirdağ, Samsun ve Trabzon limanlarına yapılacak.

Salgının faturası
Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) verilerine göre, özel okullar, salgında 300 bin öğrenci kaybetti. 936 kolejin kapandığı sektörün zararı 10 milyonu bulurken, 5 bin kişi ise işini kaybetti.

Ortak ATM
Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTTBank ve Emlakbank, Ocak ayı içerisinde protokol imzalayacak. Proje sayesinde, Türkiye geneline 15 binin üzerinde ATM konulacak.

FETÖ Operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ’nün Kara Kuvvetleri yapılanmasında yer alan 1 “mahrem imam” ile 12 astsubay hakkında gözaltı kararı verildi.

Dünya geneli
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı 91 milyon 322 bini aştı, 1 milyon 952 bin 979 kişi hayatını kaybetti.

Projeniz mi var?
TRT’den yapılan açıklamaya göre, senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu olan ’12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021′ etkinliğine uzun ve kısa metrajlı film proje başvuruları “www.trt12punto.com” adresinden 12 Şubat’a kadar kabul edilecek.

THY uyarısı
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, yetkili otoritelerce, uçak içinde ventilli (filtreli) maske kullanımının yasaklandığını belirterek yolcuları uyardı.

e-Devlet üzerinden
Abone sayısı 200 binden fazla elektronik haberleşme işletmecilerinin sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV hizmetlerine ilişkin fesih başvuruları, 26 Ekim 2020’den bu yana e-Devlet Kapısı’ndan gerçekleştirilebiliyor.

Kasım İhracatı
Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılının kasım ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre; İhracat birim değer endeksi, Kasım 2020’de yıllık bazda yüzde 0,8, ithalat birim değer endeksi de yüzde 0,2 arttı.