Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

TÜİK’e göre, Şubat Enflasyonu % 0,91
HALKA GÖRE İSE % 5…
Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK), Şubat ayı enflasyon rakamını dün % 0.91 olarak açıkladı. TÜİK’e göre, yıllık enflasyon ise % 12.81 oldu. TÜİK’in, toplum katmanlarında tartışmalı verileri yine şaşırtmadı. Çarşı-Pazar el yakarken, halk, Şubat ayında gerçek enflasyonun % 4-5 arasında gerçekleştiği görüşünde. Yine halka göre, yıllık enflasyon da % 35-40 dolayında gerçekleşiyor.

İYİ PARTİ FEZLEKE YORUMU:
BAKAR, GEREĞİ YAPILIR…
İYİ Parti’nin, kamuoyunda merak edilen, Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili tekliflere bakış açısı ortaya çıktı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dünkü grup toplantısında bu konuda şu kısa net mesajı verdi:
“İYİ Parti, o fezlekelerin önünü-arkasını iyice okur. Çünkü İYİ Parti, o fezlekelerin önünde biri varsa, ardında da sizin olduğunuzu çok iyi bilir. İYİ Parti, Türk yargısının hazırladığı fezlekeye bakar, gereği neyse onu yapar.”

Altınözü Kaymakamlığı ve Belediyesi Yarışması
FOTOĞRAF YARIŞMASI…
Altınözü Kaymakamlığı ile Altınözü Belediyesi ortak işbirliğiyle 25-26-27-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında, “Zeytin Diyarı Altınözü’nde Yaşam” temalı “Altınözü Uluslararası Fotoğraf Yarışması” düzenlenecek. Yarışma, dijital renkli fotoğraf olmak üzere, tek kategoride düzenlenecek ve ilk 8’e para ödülü verilecek.

OTOMOTİV İHRACATINDA
HATAY TÜRKİYE 13.SÜ…
Türkiye İhracatçılar Birliği verilerine göre, Şubat ayında, Türkiye’nin 63 ilinden otomotiv ihracatı gerçekleştirildi. Otomotiv ihracatında başı çeken 13 il arasında ilimiz Hatay da bulunuyor. Kocaeli, 659 milyon 373 bin dolarla Şubat ayında en fazla otomotiv dış satımı yapan il olurken, 2.liği Bursa, 3.lüğü İstanbul aldı. İlimiz Hatay ise otomotiv ihracatında 13.sırada. Hatay’ın Şubat ayı otomotiv ihracat performansı, 8 milyon 329 bin dolar şeklinde gerçekleşti.

MKÜ’de mesai saatleri yenilendi:
08.00-17.30…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), bünyesindeki kurumlarda uygulanan mesai saatleri yenilendi. Yeni düzenlemeye göre, pandemi sürecinde uygulanan esnek çalışma yöntemleri (uzaktan, dönüşümlü) ile 10.00 – 16.00 saatleri arası mesai uygulaması, Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından 01.03.2021 tarihli ve 31410 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2021/5 sayılı Genelge (istisnai durumdakiler hariç) ile Hatay Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 02/03/2021 tarihli ve 2021/8 sayılı kararı gereği iptal edilmiş olup, 02.03.2021 tarihinden itibaren normal düzen ve mesai saatleri uygulamasına geçildi.

SPK’ya Personel
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bilişim Uzman Yardımcısı kadrosu için 10-11 Nisan tarihlerinde yazılı sınav yapacak. Sınavla ilgili tüm detaylara SPK’nın resmi internet adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

Denetimler başlıyor
‘Kontrollü Normalleşme’ döneminde ‘Dinamik Denetim Modeli’ne geçildiğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün, 260 bin personelin katılımıyla ülke genelinde denetim faaliyetleri gerçekleştirileceğini bildirdi.

Sinovac aşısı
Hacettepe Üniversitesi’nce açıklanan Faz-3 sonuçlarına göre, Sinovac aşısının etkililiği yüzde 83,5 hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak tespit edildi.

Borçluya kolaylık
Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, takip hesaplarında borcu bulunan kurumsal, tarımsal ve bireysel müşterilerin, vadesinde ve/veya ödenmesi gereken tarihte ödeyemeyerek 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle takip hesaplarına intikal etmiş kredilerine ödeme kolaylığı sunuluyor.

Ülke genelinde
Denetimlerde, 64 bin 269 araç kontrol edildi, 89 aracın kış lastiği kullanmadığı veya uygun olmayan lastikle seyahat ettiği belirlendi, 388 araç trafikten men edildi.

Bakan’dan uyarı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin tüm illerinin “mavi” (düşük riskli) olması için çalışacaklarını belirterek, “Sarı, turuncu ve kırmızı iller de mavi olana kadar tedbirli olmalıyız. Mavi illerimiz de durumlarını korumalı” dedi.

Esnaf memnun
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, açıklanan kademeli normalleşme çalışmalarının sevindirici olduğunu ve tam normalleşmeye geçmek için bundan sonra esnaf ve sanatkarların daha dikkatli olacağını belirtti.

Üretici fıyatları
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Markette lahana 4,1 kat, maydanoz 3,9 kat, patates 3,5 kat, elma 3,3 kat, süt ve marul 3,2 kat fazlaya tüketiciye satılmaktadır.”

Şubat’ta geriledi
Borsada yerli yatırımcı sayısı, Şubat ayında, 2020’deki yükseliş ivmesinin ardından ilk kez aylık bazda gerileme kaydetti. Şubat ayında bakiyeli yerli yatırımcı hesap sayısı, Ocak ayına göre yüzde 1,4 düşüş gösterdi.

270 bin kişi
Afet risklerinin azaltılması çalışmalarında toplumun afetlere duyarlılığını arttırmayı hedefleyen AFAD’ın “Gönüllülük Sistemi”ne, 3 Ocak 2019’dan bugüne kadar 270 bin kişi katıldı.

KOSGEB desteği
KOSGEB, yeni tip koronavirüs salgınının etkili olduğu 2020’de, Türkiye’nin 7 bölgesinde, imalattan inşaata, ulaştırmadan bilgi ve iletişime kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 69 bine yakın işletmeye destek verdi.

Çevreciler uyardı
Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem, Türkiye’de 1933 yılında 44 milyon hektar olan çayır ve mera alanlarının yaklaşık yüzde 68 azalarak şuan 14 milyon hektarın altına düştüğünü söyledi.

Teşvik Belgesi
Bakanlığın, Ocak 2021 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ocakta 929 yatırım teşvik belgesi verildi.

MEB duyurusu
MEB; ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze eğitimlerde bir ders saatinin 30 dakika olmasına karar verdi. Meslek liselerinde günde en fazla 10, diğer ortaöğretim kurumlarında ise 8 ders saati eğitim yapılmasını kararlaştırdı.

Enflasyon rakamı
AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, Şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin yüzde 0,77 artmasını beklerken, enflasyon, Şubat’ta yüzde 0,91 olarak gerçekleşti, yıllık bazda ise yüzde 15,61 oldu.

İnceleme başlattı
EPDK, akaryakıta gizli zam yapan şirketler hakkında inceleme başlattı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Eşel mobil sistemi fırsat bilinerek tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün zehirlenmesine göz yummayız. EPDK olarak kar oyunlarına izin vermeyiz” dedi.

Valiliklere Genelge
İçişleri Bakanlığı’ndan gönderilen genelgeye göre; düşük, orta, yüksek riskli illerde market, manav, kasap, berber, kuaför, güzellik salonu, saat 07.00-20.00 arasında açık olacak.

31 İl’de Tablet
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu hafta 31 ilde, 68 bin 241 tablet bilgisayarı öğrencilere ulaştıracaklarını bildirdi.

Plan’a destek
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “İnsan Hakları Eylem Planı, sokaktaki insanımıza, hane halkına dokunuyor. Yıldızları tarif eden bir eylem planı değil, o yıldızlara erişmemizi sağlayacak bir eylem planı. Ciddi bir yol haritası” dedi.

Adalet Bakanı:
“2 yıl süre var”
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “İnsan Hakları Eylem Planı’nın iki yıllık uygulama süreci var. Tüm faaliyetler iki yıl içinde tamamlanmış olacak Vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren konuların gecikmeksizin kanunlaşacağını düşünüyorum” dedi.

Fezleke hazırlığı
HDP Milletvekilleri için hazırlanan fezlekelere işaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İYİ Parti, Türk yargısının hazırladığı fezlekeye bakar, gereği neyse onu yapar” dedi.

Marka tercihimiz
Türkiye’de, Şubat ayında, binek ve hafif ticari olmak üzere toplam otomotiv pazarında en fazla satışı sırasıyla Fiat, Renault ve Ford gerçekleştirdi.

(Visited 2 times, 1 visits today)