Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

SURİYELİ TERÖRİSTE TUTUKLAMA
İlimiz Hatay’da, Kırıkhan ilçesinin sınıra yakın bölgesinde, büyükşehirlerde bombalı eylem hazırlığı içindeyken yakalanan 2 Suriyeli teröristtin biri dün hakim karşısına çıktı ve tutuklandı. Kırıkhan ilçesi Kaletepe Mahallesi’nde düzenlenen operasyonda yakalanan yabancı uyruklu E.K., dün sabah Antakya’ya getirildi ve Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce, terör örgütü PKK/KCK üyesi olmak suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

HATAY KAYMAKAM ADAYI YOZGAT’A ATANDI
Hatay Valiliği’nde Kaymakamlık başlangıç sürecini geçiren, Kaymakam Adayı Burak Akeller, Yozgat iline atandı. İçişleri kararnamesiyle, Hatay Kaymakam Adayı Burak Akeller, Yozgat ili Şefaatli ilçesi Kaymakamlığı’na atandı.

HATAY CHP MİLLETVEKİLLERİNİN
BUGÜNKÜ ANTAKYA PROGRAMI
Hatay CHP Milletvekillerinin, bugün, seçim bölgeleri Antakya ilçesinde yoğun bir ziyaret programı var. Milletvekili Mehmet Güzelmansur, bugün; esnafın, nakliyecinin, ihracatçının, çiftçinin sorunlarını, Hatay’ın ekonomisini, kısaca memleket meselelerini Oda, Dernek ve Kooperatif Başkanlarıyla konuşacaklarını, çözüm bulmaya çalışacaklarını bildirdi ve ziyaret edecekleri kurumları şöyle sıraladı:
UND, Ticaret Borsası, HESOB, Köprübaşı Derneği, Serinyol Esnaf Kefalet Kooperatifi, HAGİAD, Affan Güzelleştirme Derneği ile Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu.

MKÜ’DE İNNOVSTART BAŞVURUSU BUGÜN SONA ERİYOR
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ile Uluslararası Göç Örgütü arasında, Hatay’da ikamet eden Suriyeli Mülteciler ve Türk vatandaşlarına yönelik sürdürülebilir bir geçim kaynağı oluşturmak ve aralarındaki işbirliğini artırmak, teknoloji ve inovasyona dayalı iş fikirlerini geliştirme ve uygulamalarına olanak sağlamak amacıyla tasarlanan Hatay InnovSTART programı başlıyor.
Koşulları sağlayarak takım halinde başvuran adaylar, Temel Girişimcilik ve İş Modeli eğitimleri yanı sıra Koçluk ve Danışmanlık desteklerinden de yararlanacak. Beş aşamadan oluşan programı başarıyla tamamlayan son iki finalist takımın her biri 100.000 TL hibe ile desteklenerek, iş fikirlerini hayata geçirmeye hak kazanacak.

SURİYELİ DÜKKANI YANDI
Antakya Kurtuluş Caddesi’nde, Pazartesi gecesi bir dükkanda yangın çıktı. Suriyeli bir kişiye ait olduğu öğrenilen manav dükkanında, muhtemelen elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında, itfaiye gelene kadar büyük zarar oluştuğu kaydedildi.

6 ayrı aşı
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Erhan Akdoğan, “Şu anda TÜSEB destekli 6 ayrı aşı geliştirme projesi; Erciyes, Hacettepe, Yıldız Teknik, Marmara, Atatürk ve Akdeniz üniversitelerinde yürütülüyor” dedi..

Personel alımı
Rekabet Kurumu, 30 rekabet uzman yardımcısı alacak. Adayların, 29 Mart-9 Nisan döneminde, www.rekabet.gov.tr internet adresinde bulunan “Sınav Duyurusu” başlıklı bölümdeki “Başvuru Formu”nu eksiksiz doldurmaları gerekiyor.

Kadına Şiddet
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Bir tek kadının dahi şiddetle yüz yüze gelmediği vakte kadar durmadan, daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. Kanuni düzenlemeleri en kısa zamanda yapma husu-sunda her türlü çabayı ortaya koyacağız” dedi.

Riskli iller
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadaki paylaşımında, vaka sayısı en çok artan illerin Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan, en çok azalan illerin ise Sinop, Gümüşhane, Mersin, Kırıkkale ve Burdur olduğunu söyledi.

CHP eleştirisi
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’ye yönelik kapatma davası ile ilgili olarak, “Demokrasilerde parti kapatmak doğru değildir. Seçimle gelenler seçimle gider” dedi.

En fazla Rusya’ya
Türkiye’den narenciye sezonunun 6 aylık döneminde yapılan 813 milyon dolarlık ihracatın 380 milyon 232 bin dolarlık kısmı Rusya’ya gerçekleştirildi.

Raporun sonucu
2021 Küresel Riskler Raporu’na göre, 2 yıl içerisinde gerçekleşmesi beklenen küresel tehdit-ler arasında; istihdam ve geçim krizleri, geniş çaplı gençlik hayal kırıklıkları, dijital eşitsizlikler ve ekonomik durgunluk başı çekiyor.

Trafikte kalabalığız
Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre, trafiğe kayıtlı araç sayısı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artarak 24 milyon 328 bin 780’e yükseldi.

Ürün İhtisas Borsası
​​ Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş., 17 Mart’ta ilk elektronik ürün senediyle işlem görmeye başlayan pamuğun ardından, bu kez kuru üzümle ilgili hazırlıklara odaklandı.

Dolandırıcılar!
Uzmanlar, sanal mecralarda, yılbaşından bu yana 1200’den fazla Kovid-19 aşısı, sahte aşı pasaportu ya da sahte negatif test sonucu reklamı tespit etti.

Online izlenecek
Türkiye’de ilk kez düzenlenecek ‘Ulusal Viyola Günleri’, 5-10 Nisan’da müzikseverlerle buluşacak. Uluslararası Viyola Topluluğu’na üye Türk Viyola Topluluğu sanatçı ve eğitimcilerinin düzenleyeceği etkinlik, YouTube üzerinden canlı yayınlanacak.

53 İl’de Operasyon
İzmir merkezli 53 il ve KKTC’de, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanma-sına yönelik operasyonda, örgütün sözde mahrem imamlarıyla ankesörlü telefonlardan irtibat kurdukla-rı tespit edilen ve haklarında gözaltı kararı verilen 123’ü muvazzaf 184 şüpheliden 150’si yakalandı.

Sinovac-CoronaVac
CoronaVac aşısının,
3-17 yaş arasındaki çocuklardan oluşan 550’den fazla deneğin katıldığı klinik çalışmalarında, 3 ve 6 yaşındaki iki çocukta yüksek ateş görüldüğü, diğer deneklerin hafif semptomlar gösterdiği açıklandı.

Binlerce sivil
Şam Yönetimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki grupların, Halep’in batısındaki Etarip ilçesinde hedef aldığı hastanenin hizmet dışı kalmasıyla, yaklaşık 400 bin sivil sağlık hizmetinden mahrum olacak.

PTT’den özel
Dünya Su Günü dolayı-sıyla hazırlanan özel gün zarfı, 5.50 lira bedelle www.filateli.gov.tr adresinde, filateli cep uygulamasında ve PTT işyerlerinde abone sayısı kadar satışa sunuldu.

Nisan uçuş planı
Türk Hava Yolları (THY), Nisan ayı uçuş planını güncelledi. THY’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, uçuş planına göre yolcuların 226 destinas-yona sağlık ve güvenle ulaştırıldığı bildirildi.

Bakan’dan görüşme
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta en çok vaka artışı yaşanan illerin yöneticileriyle koordinasyon toplantısı gerçekleştirdiğini duyurdu.

25-29 Mart’ta
Açık öğretim okulları ikinci dönem merkezi sistem sınavları, 25-29 Mart 2021 tarihleri arasında çevrim içi yapılacak. Öğrenciler, sınav uygulamalarıyla ilgili her türlü bilgiye, açık öğretim okullarının resmi internet sitelerinden ulaşabilecek.

AYM gerekçesi
Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Osman Kavala’nın bireysel başvurusunun reddi kararının gerekçesinde, tutukluluğun devamına ilişkin kararların gerekçesinin, hürriyetten yoksun bırakılmanın meşru nedenlerinin belirtilmesi bakımından ilgili ve yeterli olduğunu bildirdi.

11 destinasyon
Antalya’dan uçuşlarında kapasite ve frekans artışına gidecek SunExpress, uçuş ağına bu yıl dış hatlarda Cenevre, Lubliyana, Manchester, Londra, Sofya, Kişinev, Beyrut, Erbil ve Tel Aviv ile yurt içinde Malatya ve Hatay’ı da ekleyecek.

Gündemleri SU
CHP’li 22 Belediye Başkanı, İzmir’de düzenlenen Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesinde “Su Manifestosu”nu duyurdu. Manifestoda, su yönetiminde yapılması gereken ilkesel değişiklikler ve hemen atılması gereken adımlara yer verildi