Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

BARIŞMA GİRİŞİMİ CİNAYETLE SONUÇLANDI
Kırıkhan’da, küs iki arkadaşın barışma girişimi kanlı bitti. Mahmutlu Mahallesi’ndeki olayda, daha önce tartışan iki arkadaş, bir çiftlik evinde barışmak üzere buluştu. Barışmak üzere bir araya gelen arkadaşlar yine tartıştı, olay büyüdü ve Veysel Erkoç adlı kişi, arkadaşı Mustafa Zambak’a tabanca ile ateş ederek ölümüne neden oldu.
Güvenlik güçleri, izini kaybettiren şüpheli cinayet sanığı Veysel Erkoç’u arıyor.

60 yaş üzerine aşı
Kriterlere uygun olanlar, e-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj göndererek aşı durumunu öğrenebilecek ve randevularını Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden alabilecek.

Bahar Kampanyası
AnadoluJet, başlattığı kampanyayla, İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa havalimanlarından Orta Doğu ve Avrupa’nın birçok noktasına, güvenli ve konforlu seyahat etme fırsatını yolcularına en uygun fiyatlarla sunuyor.

12 ay abonelik
Vodafone’dan yapılan açıklamaya göre; Vodafone Red, Red25, Red30 ve Red40 tarifelerine gelen yeni müşterilerine 12 ay ücretsiz BluTV üyeliği hediye edecek.

Bakanlık onayladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul için imar planlarını onayladıklarını ve askıya çıkardıklarını söyledi.

Geçen haftanın
Yatırımcı günlüğü
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 9,60 değer kaybederken, altının gram satış fiyatı yüzde 9,89, Dolar/TL yüzde 10,31, Euro/TL yüzde 9,55 değer kazandı.

Gıda Bankacılığı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamuoyuna açıkladığı Ekonomi Reform Paketi kapsamında “Gıda Bankacılığı Sistemi”nin cazip hale getirilmesiyle, gıda israfının önlenmesi hedefleniyor.

Savcılıktan dava
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yer aldığı kapak nedeniyle Charlie Hebdo’nun dört yöneticisi hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan dört yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Kadınlardan mesaj
Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösteren kadınlar, Kadıköy’de protesto gösterisi düzenledi. Kadınlar, “Yaşama hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi.

Ülkü Ocaklarından
İklim Krizi Raporu
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından hazırlanan “İklim Krizi ve Türkiye Raporu”nda, iklim değişikliğinin oluşturacağı krize dikkat çekilerek, bu konuda risk azaltmaya çalışmanın insanlığın ortak problemi haline geldiği belirtildi.

Fidan dikim etkinliği
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey,
11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü için şimdiden çalışmalara başladıklarını belirterek, “Bir seferberliğe dönüşen fidan dikim etkinliği için bu yıl da rekorlar kırmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Yağış ortalaması
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de uzun yıllar kış mevsimi (Aralık, Ocak, Şubat) yağış ortalaması 204,4 milimetre olarak ölçüldü. Türkiye’de bu kış 171,4, geçen yılın kış mevsiminde ise 233,5 milimetre yağış düştü.

Dörtlü Final
Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi’nin 16-18 Nisan’da oynanacak Dörtlü Final karşılaşmalarına İstanbul ev sahipliği yapacak.

Amanos Dağlarında
Baharın müjdecisi leylekler, Hatay’ın Hassa ilçesindeki Amanos Dağları’nın eteklerinde mola verdi. Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, leyleklerin, kışı geçirecek yer bulmak için göç ettiklerini ve böylece üremelerini sağladıklarını söyledi.

Yabancı Dil Sınavı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2021-YÖKDİL/1) 47 sınav merkezinde dün gerçekleştirildi. Adayların Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edildi.

31 Mart ‘son’
Kamuya olan borçlarda yapılandırmanın bozulmaması için 2. taksitin 31 Mart’a kadar ödenmesi gerekiyor. Yapılandırmanın ilk taksitinin süresinde ödenmesi şartıyla, kalan borcun tamamının söz konusu tarihe kadar ödenmesi halinde, katsayı uygulanmayacak ve Yİ-ÜFE oranı esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 50 indirim yapılacak.

FETÖ İtirafçısı
Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK yapılanmasına yönelik operasyonda Konya’da gözaltına alınmasının ardından itirafçı olan zanlı, mahrem imamın kendilerine sorduğu sorular ile askeri lise mülakatındakilerin aynı olduğunu söyledi.

Verimi arttırıyor
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi bünyesinde yapılan araştırmada, balık yetiştirilen havuzlardan çıkan suyun topraksız tarımda verimliliği ve büyümeyi yüzde 30 artırdığı tespit edildi.

KDK başvuruları
Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) yapılan açıklamaya göre, kuruma 2021’in ilk üç ayında 5 binden fazla başvuru yapıldı.

Yerli Aşı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki “Yerli Aşı Değerlendirme Toplantısı”nda, ilk aşama klinik çalışmaların yapıldığı merkez sayısının 9’dan 20’ye çıkarılmasına karar verildi.

Yılan Balığı için
İzin Belgesi şart
Yılan balığı avcılığı, Bakanlığa bağlı il veya ilçe müdürlüklerinden “izin belgesi” alan balıkçı gemilerince gerçekleştirilecek. Yılan balığı ihracatı yapacaklar ise CITES belgesi talep etmek için https://citesbasvuru.tarimorman.gov.tr/ internet adresinden Bakanlığa başvuracak.

Destek verilsin
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, salgın sürecinde evlenme oranının düştüğünü belirterek, düğün sektörünün canlanması ve ekonominin hareketlenmesi için yeni evlenecek çiftlere, sıfır faizli ve 6 ay geri ödemesiz evlilik kredisi verilmesi talebinde bulundu.

40 yaş üstü için
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Haziran ayına kadar 40 yaş üstü kişilerin ve risk gruplarındakilerin aşılanmasının tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Koca, Çin aşısı tedarikinde üretim sıkıntısı nedeniyle aksama olduğunu belirtti.

Ramazan öncesinde
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ramazan ayı öncesinde temel gıda gereksinimlerinde kullanılmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 183,2 milyon lira kaynak aktarıldığını bildirdi.

Sözleşme Feshi
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Bu iş bitti. Avrupa Konseyi Anlaşmalar Bürosu, sözleşmenin 1 Temmuz itibarıyla ülkemiz bakımından yürürlükten kalkacağını teyit etti.”

YÖK uyardı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla ilgili sosyal medyada yer alan yanıltıcı bilgilere itibar edilmemesi uyarısında bulundu.

Arabistan Toygarı
Dünya’daki önemli göç yolları üzerinde bulunan ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Hatay’da, anavatanı Arap Yarımadası olan Arabistan Toygarı türü kuş fotoğraflandı.

Pfizer/BioNTech aşısı
Türkiye’ye ilk dozları gelen Pfizer/BioNTech aşısının en önemli dezavantajları arasında sayılan saklama koşullarında güncellemeye gidildi. Aşının, eksi 25 ila eksi 15 derecede iki haftaya kadar depolanmasına AB’den onay çıktı.

1 milyon ev işçisi
Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Başkanı Gülhan Benli, “Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale geldik. Çocuğunun sütünü, bezini alamayan birçok üyemiz intiharın eşiğine geldi” diye konuştu.

İBB işsizlik raporu
İstanbul İstatistik Ofisi’nden yapılan çalışmaya göre, İstanbul’da resmi işsizlik oranı yüzde 14.7 olurken, en yüksek işsizlik oranı ise 20-24 yaş arası gençleri kapsıyor. İstanbul’daki toplam işsiz sayısı ise 1 milyon 195 bin.