Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

PASKALYA BAYRAMI
Vali Doğan, kutlama mesajı yayınladı
Hristiyan alemi, dün “Paskalya Bayramı” kutlaması yaptı. Hz. İsa’nın, çarmıha gerilmesinin ardından üçüncü günde ölümden dirildiğine inanılan bu günle ilgili, Vali Rahmi Doğan, bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Doğan, mesajında, “Hatay’ımızın kültür mozaiğinin ayrılmaz bir parçası olan Hristiyan vatandaşlarımızın Paskalya Bayramı coşkusunu en samimi duygularımla kutlamaktayım” dedi.

Bugün “Avukatlar Günü”
Bugün, 5 Nisan Avukatlar Günü. Hatay Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla, kutlama etkinlikleri düzenledi. Buna göre; 5 Nisan Pazartesi saat 09.15’te Atatürk Anıtı önünde toplanma, saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni, saat 11.00’de Antakya Adliyesi konferans salonunda plaket töreni, saat 14.00’te plaket töreni, İskenderun Adliyesi konferans salonunda yine plaket töreni, 7 Nisan Çarşamba saat 14.00’te ise Hatay Barosu Hatıra Ormanı Fidan Dikimi yer alıyor.

ARSUZ’DA EL KAİDE ÜYESİ TERÖRİST YAKALANDI
Arsuz Emniyet Müdürlüğü ekipleri, El Kaide üyesi olduğu öğrenilen Suriye uyruklu A.E.’yi yakaladı.
Arsuz ilçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, her yerde aranan, silahlı terör örgütü El Kaide üyesi 1991 doğumlu Suriye uyruklu A.E.’yi, Karaağaç Mahallesi’nde, Arsuz merkez yönüne otomobilde seyir halindeyken yakaladı.
Hakkında, silahlı terör örgütü El Kaide üyesi olmak suçundan kesinleşmiş 4 yıl 2 ay hapis cezası olan A.E., İskenderun Cezaevi’ne teslim edildi.

Hatay Havalimanına UV Cihazı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında uyguladığı etkin önlemlere bir yenisini daha ekledi.
Havalimanlarında x-ray cihazlarından geçen yolcu bagajları ve yürüyen merdiven el tutma bantlarının sterilizasyonunu sağlayan cihazların kullanımına başlandı. TÜBİTAK’ın Ar-Ge çalışmaları kapsamında geliştirilen cihazlar, DHMİ tarafından işletilen havalimanı terminallerinin fiziki koşulları ve yolcu istatistiksel verileri dikkate alınarak, ilimiz Hatay Havalimanı ile birlikte 5 il havalimanında daha hizmete alındı. Bu havalimanlarında, 20 tünel tipi ve 27 yürüyen merdiven-bant ultraviyole sterilizasyon cihazı kuruldu.
-Haber Merkezi-

SOKAKTA SESSİZLİK
Yüksek riskli iller arasında gösterilen ilimiz Hatay’da, Cumartesi gecesi 21.00’den başlamak üzere, 5 Nisan Pazartesi sabahı 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması yaşandı. İlimizde sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle cadde, sokak ve meydanlar boş kaldı.

Ramazan alışverişi
AdColony’nin 1160 kişiyle yaptığı Ramazan Ayı Alışveriş Tercihleri Araştırması 2021’den derlenen verilere göre, ankete katılanların yüzde 76’sı Ramazan alışverişini yaparken akıllı telefonlarını kullanacağını, yüzde 66’sı ise uygulama içinden alışveriş yapacağını kaydetti.

İhracatta rekor
TİM Başkanı İbrahim Gülle, son 7 ayın 6’sında aylık ihracat rekoru kırdıklarını belirterek, “Salgın sonrası kaydedilen bu başarı, ihracatımızın geleceği adına ümitlerimizi büyük oranda artırdı” dedi.

Lütfü Savaş önerisi:
MAÇLARA SEYİRCİ MASKELİ ALINSIN
Hatayspor Onursal Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Süper Lig’de maçların, maske takmak koşuluyla seyircili oynanabileceği görüşünde.
Başkan Savaş, “Bence maçlar, maskeli bir şekilde rahat rahat seyredilebilir. Futbol Federasyonumuz da böyle bir karar verirse, biz mutlu oluruz” dedi.

Emsal karar
Yargıtay, kış lastiği bulunmayan kamyonetle çarptığı yayanın ölümüne neden olan sürücünün cezasını az buldu. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, sanığın eylemini “bilinçli taksirle” gerçekleştirdiğine, bu nedenle cezada artırım yapılması gerektiğine karar verdi.

Aşı orucu bozmaz
Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, “Kovid-19 aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmamaktadır. Böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır” dedi.

Yaz lastiği zamanı
MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, “Nisan ayı itibariyle havalar ısınmaya başladığı için yaz lastiği dediğimiz geleneksel lastik kullanımına geçmek gerekiyor. Çünkü yaz döneminde, kış lastiği kullanımı da aynı risklere yol açabiliyor” dedi.

Kara Mayınları
Uluslararası anlaşmalarla yasaklanan kara mayınları sivillerin yaşamını tehdit etmeye devam ederken, 2019’da dünya genelinde mayınlar nedeniyle en az 2 bin 170 kişi öldü ve 3 bin 357 kişi yaralandı.

Türk Kızılay’dan
İdlib’e briket evler
Türk Kızılay, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde inşasını tamamladığı briket evlerden 784’üne aileleri yerleştirmeye başladı.

Koronavirüse karşı
D vitamini desteği
Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Cihangir Akgün: “Özellikle nisan ayından kasım ayına kadar olan dönemde öğle 12-14 saatleri arasında 20 dakikalık bir güneş banyosu gereklidir.”

KDK tavsiyesi
Kamu Denetçiliği Kurumu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, işçilerin hak kaybı yaşamalarını önleyici tedbirlerin alınması için “Nakdi Ücret Desteği Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar”da değişiklik yapılmasını tavsiye etti.

Tomruksuyu’lu hayırsever,
arsasını belediyeye bağışladı
BİNAYA BABA İSMİ
Samandağ-Tomruksuyu Mahallesi sakinlerinden Necati Yırtar, ilçedeki bir arsasını belediyeye koşullu şekilde bağışladı. Necati Yırtar, bağışlayacağı arsada, ilçe belediyesinin yaptıracağı çok amaçlı salona babası Ali Yırtar isminin verilmesini koşul olarak öne sürdü, teklif, Samandağ Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

20 İl 75 Lise
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadınların, mühendislik alanında daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla başlattıkları “Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi” kapsamında, 20 ildeki 75 lisede 22 bin 500 öğrenciye ulaştıklarını bildirdi.

Yabancı araçlara 600 Euro geçiş muafiyeti
2000 EURO’LUK ONARIMLA…
Türkiye’ye geçiş yapan yabancı plaka araçlarına uygulanan 600 Euro’luk giriş harcı, o araca, ülkemizde 2000 Euro veya üzeri onarım yapılması halinde alınmayacak. Yeni uygulamayla, yabancı plakalı araç sahipleri, ülkemizde 2000 Euro ve üzerinde tamir bakım ve tamirat yaptırdıklarını belgelemeleri halinde, 600 Euro geçiş ücretini ödemeyecekler.

ABD’ye ihracat
Türkiye’nin ABD’ye ihracatı, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 36 artışla 2,7 Milyar Dolara ulaşırken, bu tutar “bu dönemde gerçekleştirilen en yüksek seviye” olarak kayıtlara geçti.