Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HATAY; KAMU HARCAMALARINDA 12.SIRADA
Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, 2021 Şubat dönemi kamu harcamaları verilerini paylaştı. Şubat ayında, Türkiye’de; 14,1 milyar ekonomik iş ve hizmetler, 283,4 milyon TL çevre, 603,2 milyon TL toplum refah ve iskanı, 15,9 milyar TL sağlık, 3,5 milyar TL din ve kültür, 29,2 milyar TL eğitim, 50,7 milyar TL sosyal güvenlik ve dayanışma hizmetlerinde olmak üzere, toplam 210,1 milyar TL tutarında kamu harcaması kaydedildi.
İller kaydında en yüksek değerde kamu hizmet giderlerinin kaydedildiği 20 il şöyle sıralanıyor:
Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Diyarbakır, Antalya, Mersin, Şanlıurfa, Kocaeli, Hatay, Kayseri, Gaziantep, Samsun, Van, Balıkesir, Şırnak, Eskişehir ve Erzurum.
İlimiz Hatay, kamu harcamalarında, Türkiye’de 81 il içinde 12.sırada yer aldı.

HATAY, GELİR SAĞLAYAN İLLER ARASINDA 10.SIRADA
İlimiz Hatay, yılın ilk 2 ayında, Devlet bütçesine katkıda bulunan 81 il arasında 10.sırayı aldı.
Şubat 2021 kaydında, il gelirinin en yüksek olduğu 35 il sırayla şunlar:
İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep, HATAY, Konya, Diyarbakır, Kayseri, Urfa, Muğla, Çanakkale, Denizli, Sakarya, Tekirdağ, Mardin, Manisa, Balıkesir, Aydın, Eskişehir, Samsun, Van, Zonguldak, Batman, Kütahya, Trabzon, K.Maraş, Düzce, Erzurum, Elazığ ve Malatya.

AVUKATLAR AĞAÇ EKİYOR
Hatay Barosu kararıyla, 5 Nisan Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında bugün fidan dikimi yapılıyor. Baro açıklamasında şöyle denildi:
“5 Nisan Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında, Hatay’ın yanan orman bölgesinde oluşturulan Hatay Barosu Hatıra Ormanı’nda yapılacak olan fidan dikim etkinliğimiz, 7 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 14.00’te gerçekleştirilecektir.”

HATAY’DA 179 OKUL MÜDÜRÜ GÖREV YERİ DEĞİŞİYOR
Hatay ili genelindeki ilk, orta ve liselerde görevli müdür ile müdür yardımcısı konumundaki toplam 179 yöneticinin görev yeri, eğitim yılı sonunda tamamlanıyor. Görev süresini tamamlayan 179 yöneticiden 177’si 4 yıl, 2’si ise 8 yıldır aynı okulda görev yapıyor.
2021 yılı yeniden yönetici görevlendirme takvimi kapsamında, yönetici kadrosu boş veya boşalacak olan eğitim kurumları açıklanmaya başladı. Takvime göre, ilimiz Hatay’da da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 5-7 Nisan tarihlerinde ”Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcılığı Boş Bulunan Eğitim Kurumları ile 4 veya 8 Yıllık Görev Süresini Tamamlayan Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcılarından Boşalacak Eğitim Kurumları” açıklandı.

HATAY’A LGS KONTENJANI 3000
Milli Eğitim Bakanlığı’nın önceki gün yayınladığı 2021 yılı LGS kılavuzuna göre, LGS Sınavı, 6 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. İllere ait nüfus ve LGS adayı olabilecek öğrenci sayıları ile bu illerin sınavla girilecek toplam ve okul türlerine ilişkin kontenjan dağılımları da açıklandı. MEB açıklamasına göre, ilimiz Hatay’a ayrılan liselere giriş sınavı kontenjan toplamı 3000 oldu.
Hatay’da LGS kontenjanları bilgileri şöyle:
İl Nüfusu: 1.659.320
LGS Adayı: 30.977 Öğrenci
LGS Kontenjan Toplamı: 3000 Öğrenci
Fen Liseleri: 570 Öğrenci
Sosyal Bilimler Liseleri: 150 Öğrenci
Anadolu Liseleri: 1200 Öğrenci
A.Teknik Liseleri: 360 Öğrenci
A.Teknik Mes.Liseleri: 150 Öğrenci
A.İmam Hatip Liseleri: 520 Öğrenci

TERAVİH EVLERDE
Diyanet İşleri Başkanlığı, yaklaşan Ramazan ayında teravih namazının evlerde kılınacağını duyurdu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs önlemleri kapsamında bulaşmaya önlem olarak, teravih namazının cami yerine evlerde

1,5 AYDA 12.985 İŞÇİ
İŞTEN ATILDI
Nedeni: “Kod 29.Madde” İhlali
Türkiye’de, 1 Ocak ile
15 Şubat tarihleri arasında 12.985 işçi, “Kod 29. Madde” gerekçe gösterilerek işten atıldı. Açıklamayı, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur yaptı.
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, bu yıl, 1 Ocak-15 Şubat arasında 12 bin 985 çalışanın Kod-29’la işten çıkarıldığını, bunun da her gün ortalama 289 emekçinin Kod-29 ile işine son verildiği anlamına geldiğini söyledi.
Güzelmansur, SGK bilgilerini paylaşırken, pandemiyle mücadeleyle geçen 2020 yılında da 176 bin 662 işçinin Kod-29 ile işten atıldığını aktardı.
Kod 29 nedir?
29 kodu, “İşveren tara-fından, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeni ile iş akdinin feshi” anlamına geliyor.

11.4 YIL HAPİS
CEZASI OLAN MAHKUM YAKALANDI
Kırıkhan İlçe Jandarması, hakkında 11 yıl 4 ay hapis cezası bulunan sanığı yakaladı. İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, “uyuşturucu ticareti”, “evrakta sahtecilik” ve “hırsızlık” suçlarından 11 yıl 4 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan Y.T.’nin yakalanmasına yönelik 2 ay süren çalışması sonucu, Y.T., Cumhuriyet Mahallesi’nde saklandığı evde düzenlenen bir operasyonla yakalandı. Y.T., işlemlerinin ardından cezaevine gönderildi.

MKÜ Çarşı Alanı’na
yeni düzenleme:
ARAŞTIRMA MERKEZİ OLACAK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Kampüsü bünyesindeki çarşı alanına yeni düzenleme yapılıyor. Alınan bilgiye göre, MKÜ Yönetimi kararıyla, kompleksteki eski oyun salonunun “Kariyer, Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi” olarak düzenlenmesi gündemde. MKÜ Yönetimi, mevcut işi ihaleye çıkardı, teklif almaya başladı.

TED’de çocuk eğlencesi hafta sonu
TED Hatay Koleji, hafta sonunda çocuklara yönelik bir eğlence düzenliyor. Konuya ilişkin TED duyurusu şöyle:
“10 Nisan Cumartesi günü, Anaokulu ve 1. Sınıf öğrencilerine yönelik ‘Eğlenceli Cumartesi’ etkinlikleri hazırladık. TED Hatay Koleji ile tanışmak isteyen öğrencileri etkinliğimize davet ediyoruz. Etkinlikler, kovid-19 önlemleri doğrultusunda gerçekleştirilecek. Okula, HES kodu ile giriş yapılacaktır.”

KOVİD BAĞIŞIKLIĞINA UMRE İZNİ
Suudi Arabistan, Ramazan ayı öncesinde, umreye gelebilecekler için yeni kategoriler belirledi. Buna göre koronaya karşı bağışıklık kazananlar umre yapabilecek.
Suudi Arabistan’daki kutsal topraklar, koronavirüs nedeniyle, bir yılı aşkın süredir koronavirüs sessizliğine gömüldü. Dünya genelinde aşı uygulamasında ilerleme sürerken, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Ramazan ayından itibaren yeni uygulamalarla normalleşme adımları atacak. Buna göre, umre için ülkeye alınacaklar için 3 kategori belirlendi. Bu kategorilerin 3’ü de koronavirüse karşı bağışıklık kazanmış olma şartı içeriyor.

Yüzde 33 arttı
Yağışların azaldığı sonbahar ve kış aylarının ardından Mart ayı yağışları yüz güldürdü. Geçen ay yağışlar, normaline göre yüzde 33, geçen yılın Mart ayına göre yüzde 9 artış kaydetti.

Bahçeli tepkisi
Amirallerin son bildirisi için konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bu çağrı, bal gibi darbe çağrısıdır. Bu bildiri, demokrasiyi hedef alan torpidodur. Bu bildiri, hukuk gaspı milli iradeye doğrultulmuş silahtır” dedi.

Ödemeler başladı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğrenim öğrencilerinin Nisan ayı burs ve kredi ödemelerinin hesaplara yatırılmaya başlandığını duyurdu.

Ülke genelinde
Türkiye genelindeki tüm illerde 2 bin 55 sivil toplum kuruluşu, üniversite, sendika ile meslek odası, bazı emekli amirallerin bildirisine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

AKİB verisi
Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Huriye Yamanyılmaz, Mart ayında birlik bünyesinde yapılan dış satımın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artışla 1,24 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Fiyat Farkı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici market fiyat farkının Mart ayında 5 katı bulduğunu bildirdi.